Ostatnio dodane

Książka na receptę

Czwartek, 14 lutego 2019

Urodziny Józefa Wilkonia

Wtorek, 12 lutego 2019

Zmarł Tomi Ungerer

Poniedziałek, 11 lutego 2019

Premiera "Lata Adeli"

Czwartek, 7 lutego 2019

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica" - zwiastun filmu

Czwartek, 7 lutego 2019

 

Ostatnio komentowane

Kim chcielibyście być - marzymy w majówkę

Piątek, 29 kwietnia 2016

Z "Rymsem" w 2016 :)

Czwartek, 31 grudnia 2015

Ptaszki, ptaki i ptaszory - konkurs plastyczny

Czwartek, 7 stycznia 2016

Święta, idą święta...

Wtorek, 22 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

Nie żyje Wanda Orlińska

Poniedziałek, 30 stycznia 2017

24 stycznia zmarła Wanda Orlińska, ilustratorka i malarka, uczennica Jana M. Szancera. Książki z jej ilustracjami są znane pokoleniom urodzonym w latach 60-80-tych: m.in. z serii "Poczytaj mi, mamo", "Piotrek zgubił dziadka oko..." czy z ilustracji do wierszy Czesława Janczarskiego i Doroty Gellner.

Wanda Orlińska urodziła się w 1942 roku w Stalowej Woli. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni profesora Jana Marcina Szancera w 1967r. Zajmowała się ilustracją, grafiką wydawniczą, a także malarstwem. Ilustrowała kilkadziesiąt książek dla dzieci i młodzieży, jak również liczne czasopisma.

Ze strony Naszej Księgarni: Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Berlinie, Stuttgarcie, Bratysławie, Belgradzie, Londynie. Przez lata współpracowała z większością polskich oficyn publikujących literaturę dla dzieci i młodzieży. Jej ilustracje dla młodszych odbiorców to zazwyczaj delikatne i pełne subtelnego humoru akwarele, dla starszych – sugestywne szkice piórem i tuszem, które wyróżnia zamaszysta, dynamiczna kreska. Artystka szczególnie ceni realistyczne środki wyrazu, a jej pogodne portrety dzieci i zwierząt należą do najbardziej rozpoznawalnych w polskiej grafice wydawniczej. Zilustrowała kilkadziesiąt książek, w tym wiele pozycji z serii "Poczytaj mi, mamo", m.in. "Dom" Wiery Badalskiej, "Boję się…" Małgorzaty Musierowicz, "Do widzenia – dzień dobry" Marii Terlikowskiej, "Potworka" Marty Tomaszewskiej. Latem 2011 roku w Galerii Zamojskiej w Zamościu miała miejsce wystawa Wandy i Bogusława Orlińskich, prezentująca dorobek obojga twórców (około trzystu prac, w tym oleje, gwasze oraz pastele).

Fot. ze strony Naszej Księgarni


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o wydarzeniach

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach