Ostatnio dodane

Nie żyje Bohdan Butenko

Środa, 16 października 2019

11 października zmarł Zdzisław Witwicki

Środa, 16 października 2019

Spotkanie z Józefem Wilkoniem w MKD

Poniedziałek, 14 października 2019

Koziołek Matołek dla "Wiłki, smoczej dziewczynki"

Poniedziałek, 7 października 2019

Nagrody 6. MFF Kino Dzieci rozdane!

Piątek, 4 października 2019

 

Ostatnio komentowane

Kim chcielibyście być - marzymy w majówkę

Piątek, 29 kwietnia 2016

Z "Rymsem" w 2016 :)

Czwartek, 31 grudnia 2015

Ptaszki, ptaki i ptaszory - konkurs plastyczny

Czwartek, 7 stycznia 2016

Święta, idą święta...

Wtorek, 22 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

4 grudnia 2015 roku jury konkursu "Trzy/mam/książki" po długiej i burzliwej dyskusji postanowiło przyznać nagrodę główną i premię wysokości 25.000 trójce autorów projektu „Popatrz w niebo”: Joannie Gębal, Monice Zborowskiej i Jakubowi Kołodziejczykowi.

Oto szczegóły (informacja Instytutu Książki):

4 grudnia 2015 roku jury konkursu w składzie:

Anna Maria Czernow, Maria Deskur, Grzegorz Gauden, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Joanna Rzyska

po długiej i burzliwej dyskusji postanowiło czterema głosami przeciw dwóm, przy jednym wstrzymującym się, przyznać Nagrodę Główną i premię wysokości 25.000 trójce autorów projektu „Popatrz w niebo”, Joannie Gębal, Monice Zborowskiej i Jakubowi Kołodziejczykowi.

Jednomyślną decyzją jury wyróżnienia otrzymują (w porządku alfabetycznym):

Aleksandra Artymowska za projekt „Wyprawa królika Gustawa”

Joanna Bartosik za projekt „Wzrok, słuch i mowa”

Ewa Mędrek i Anna Krasnodębska-Okręglicka za projekt „Tu i tam”, „Co to?”, „Dokąd niesie mnie wiatr”.

Jurorzy wyrażają uznanie dla uczestników konkursu a zwłaszcza dla laureatów za sumienne podjęcie się zadania o tak trudnych założeniach.

W czasie obrad przedmiotem gorącej debaty były adekwatność rozwiązań dla poszczególnych grup wiekowych oraz ich atrakcyjność zarówno dla dziecka, jak i rodziców, jako że trójpak powinien ułatwić im współobecność i wprowadzenie w świat książek.

Bezprecedensowa złożoność zadania spowodowała, że żadna z przedstawionych prac nie zdobyła maksymalnej punktacji. Niemniej wyróżnione projekty zachęcają do dyskusji nad formą i treścią książki zmieniającej się wraz z wiekiem dziecka. Jurorzy mają nadzieję, że unikalny program konkursu będzie kontynuowany i zostanie podjęty szerzej przez środowisko, również akademickie i uniwersyteckie oraz że zwróci powszechną uwagę na zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby dziecka, a co za tym idzie także relacji dziecko – dorosły – książka.

Praca, którą jury nagrodziło jest spójną, stylistycznie powiązaną serią książek, klimatem nawiązującą do dziecięcej kołysanki. Charakteryzuje ją zharmonizowana, kolorystycznie wysmakowana szata graficzna oraz przemyślana koncepcja. Uwagę jurorów zwróciła zwłaszcza pierwsza książka, przeznaczona dla odbiorców poniżej pierwszego roku życia, wyróżniająca się na tle pozostałych propozycji konkursowych pod względem dopasowania do możliwości percepcyjnych dzieci w tym wieku. Autorzy przedstawili proste, zrozumiałe dla niemowlęcia figury i kontrasty niebanalnie i ze smakiem. W przypadku książki trzeciej (2-3 lata) jurorzy zakładają, że zgodnie z autorskim opisem projektu, zaproponowany tekst wierszowany zastąpiony zostanie prostszym tekstem prozą.

Trzy wyróżnione projekty od nagrody głównej dzieli nieduża liczba punktów. Są godne uwagi, ciekawe i profesjonalne. Jury żywi zatem nadzieję, że szybko znajdą wydawców i ukażą się drukiem z adnotacją o wyróżnieniu.

Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy! 

Organizatorem konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI jest Instytut Książki, a jego partnerem Polska Sekcja IBBY. Celem konkursu było wyłonienie projektów czytelniczego „trójpaku” - zestawu trzech książeczek, które rosnąć będą wraz z dzieckiem, od noworodka po przedszkolaka.

"Ryms" był jednym z patronów medialnych konkursu.

W galerii poniżej ilustracje nagrodzone (cztery) Joanny Gębal i Moniki Zborowskiej oraz wyróżnione (po trzy): Aleksandry Artymowskiej, Joanny Bartosik i Ewy Mędrek i Anny Krasnodębskiej-Okręglickiej.


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o wydarzeniach

'Bezprecedensowa złożoność zadania', a czas na przygotowanie i zlozenie prac zupelnie nieadekwatny do tej 'zlozonosci'. Moze PT Organizatorzy Konkursu wezma to pod uwage przygotowujac kolejne edycje?

dodał: kaczka, Środa, 9 grudnia 2015 09:37

A ile czasu miałby trwać konkurs? Ogłoszono go 25 czerwca, trwał do końca października. Prosimy o sugestie.

dodał: Ryms, Środa, 9 grudnia 2015 11:04

Biorac pod uwage, ze dla niektorych grafikow/ilustratorow udzial w konkursie bylby zajeciem typowo 'pozalekcyjnym' (maja bowiem oni inne zobowiazania zawodowe i napiete grafiki) wydaje sie, ze cztery miesiace - w tym wakacje! - na trzy ksiazki wymagajace doglebnego przemyslenia koncepcji i przeniesienia jej na papier to jednak zbyt malo. Trudno mi powiedziec, ile czasu? Nie jestem z branzy, wiem natomiast, ze byly osoby (znane i utalentowane; tu macham do was!), ktore nie mogly stanac do konkursu wlasnie ze wzgledu na zaproponowany czas trwania konkursu. Uwazam to za niepowetowana strate. Moze nawet niekoniecznie trzeba skracac czas konkursu, ale po prostu informowac o nim z wyprzedzeniem?

dodał: kaczka, Środa, 9 grudnia 2015 13:51

Przekażemy uwagi organizatorom. Pozdrawiamy

dodał: Ryms, Piątek, 11 grudnia 2015 11:51

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną