Ostatnio dodane

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Środa, 6 listopada 2019

Dzisiaj premiera "Puk, puk! Otwórzcie drzwi!"

Czwartek, 31 października 2019

Wieczór gwiazdkowy na placu budowy

Środa, 30 października 2019

Sto nasionek, które pofrunęły

Środa, 30 października 2019

Niech żyje komiks 4

Wtorek, 29 października 2019

 

Ostatnio komentowane

Kim chcielibyście być - marzymy w majówkę

Piątek, 29 kwietnia 2016

Z "Rymsem" w 2016 :)

Czwartek, 31 grudnia 2015

Ptaszki, ptaki i ptaszory - konkurs plastyczny

Czwartek, 7 stycznia 2016

Święta, idą święta...

Wtorek, 22 grudnia 2015

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Trzy/mam/książki"

Poniedziałek, 7 grudnia 2015

Nagroda PS IBBY dla naczelnej RYMSA Marty Lipczyńskiej-Gil i Książki Roku

Piątek, 6 grudnia 2013

Redaktor naczelna "Rymsa" Marta Lipczyńska-Gil odebrała nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie PS IBBY "Książka Roku 2013". Cieszymy się niezmiernie! Finał konkursu odbył się w piątek 6 grudnia 2013 w Muzeum Literatury w Warszawie.

 

PS IBBY doceniła nasz bogaty dział recenzji oraz codzienną działalność wortalu internetowego. Ogromną zasługą Marty Lipczyńskiej – Gil jest pozyskanie do współpracy wielu ekspertów pola książki dziecięcej, co daje szanse na jak najszersze ujmowanie podejmowanych zagadnień. W każdym numerze na stałe już przedstawiane są analizy dzieła mistrzów ilustracji w takim wymiarze, o jaki trudno w tej dziedzinie nawet w zwartych opracowaniach, a tym bardziej w codziennej prasie - czytamy w uzasadnieniu nagrody.

I laudacja dr Małgorzaty Cackowskiej wygłoszona z okazji przyznania nagrody Marcie Lipczyńskiej-Gil: 

Jest mi niezwykle miło, że mogę publicznie powiedzieć kilka słów podkreślających wartość tej wyjątkowej nagrody. Wartość wyrażającą się dziś przez to, że trafia właśnie w ręce Marty Lipczyńskiej-Gil. Miło mi tym bardziej, że sama zgłaszałam tę zacną kandydatkę.

Marta wymyśliła swój kwartalnik o książkach dla dzieci i młodzieży „Ryms” ponad 6 lat temu. „Ryms” był i pozostaje jedynym w pełni profesjonalnym, możliwie szeroko dostępnym, regularnie ukazującym się czasopismem – oraz wortalem, czyli portalem internetowym wyspecjalizowanym w określonej tematyce – informacyjnie i krytycznie traktującym o książkach dla młodych.

Odkąd ją znam, Marta prawdziwie i ideowo jest zaangażowana w rozwój kultury polskiej. Treścią i formą swojego pisma trafia do tych, od których zmiana może się naprawdę zacząć, tylko na lepsze – do dorosłych pośredników, rodziców dzieci małych, młodszych i starszych.

Dla mnie, badaczki książki obrazkowej i nauczycielki akademickiej, najważniejszym efektem pracy Marty Lipczyńskiej-Gil i jej zespołu osiągniętym dzięki projekowi „Ryms” jest po raz pierwszy w polskiej skali podjęcie zagadnienia znaczenia i potencjału edukacyjnego książki obrazkowej. Działanie będące przejawem troski o konstruowanie tożsamości tego gatunku w polskiej kulturze. Głównie to wraz z edukacyjnym charakterem „Rymsa” jest dla mnie podstawą uznania pracy Redaktorki za godną wywyższenia i nagrody.

Wortal internetowy ryms.pl pełni funkcję codziennego przewodnika po kulturze książek dla dzieci. Jest nieocenionym źródłem rzetelnej wiedzy o książkach dla dzieci i młodzieży, z przykładami książkowych recenzji o krytycznym potencjale. Dzieło to otrzymało w 2010 roku główną nagrodę w konkursie pod nazwą „Papierowy Ekran” – na najlepszy serwis internetowy o książce. Wortal ryms.pl pokonał wówczas wielu konkurentów (również portale o książkach dla dorosłych), a sama naczelna rok później dostała Gwarancję Kultury TVP Kultura.

Tym bardziej cieszyć się należy, że Marta i jej zespół zostali docenieni dziś przez Polską Sekcję IBBY. Wiem, jestem przekonana, że Marta Lipczyńska-Gil z tego uznania uczyni jeszcze większy kapitał społeczny i kulturowy.

 

Poznaliśmy także KSIĄŻKI ROKU w kategorii literackiej i graficznej...

NAGRODY LITERACKIE PS IBBY "Książka Roku 2013":  

 

Malina Prześluga za "Ziuzię"(wyd. Tashka)

Literacki rarytas. "Ziuzia" łączy w sobie to, co w literaturze dziecięcej najlepsze i najbardziej pożądane: niewymuszoną lekkość stylu, autentyczne spojrzenie na świat z perspektywy dziecka, nieudawany humor, bogactwo tematów zaczerpniętych wprost z codzienności najmłodszego odbiorcy, ale podanych w sposób intrygujący, świeży, przyciągający uwagę, niebanalny. Bohaterka, tytułowa Ziuzia, jest zafascynowana otaczającym ją światem – bada go energicznie i z zaciekawieniem, czasem przekornie, wykorzystując przy tym swoją wyobraźnię. Przygląda się też życiu dorosłych i na swój sposób stara się je zrozumieć, a czasem nawet przyswoić sobie podpatrzone zachowania. Ważnymi i wiernymi towarzyszami w tych „badaniach” są rodzice dziewczynki, sportretowani tutaj z humorem i ciepłą ironią.

Ziuzia to bohaterka codzienności, „dziewczynka z sąsiedztwa”, ale autorka unika cukierkowych banałów – czego dowodem jest np. „przyjaciółka” Ziuzi: nie lalka Barbie, lecz marchewka z namalowanymi oczami.

Weronika Kostecka

 

 

Ewa Przybylska za "Most nad Missisipi" (wyd. Akapit Press)

Most nad Missisipi to symbol porozumienia i pomocy w potrzebie. Przerzuca go Kuba, narrator a zarazem główny bohater powieści, aby nawiązać niezwykłą przyjaźń ze starszą panią z sąsiedztwa. Oboje zmuszeni są zmagać się ze światem, który w równym stopniu jest wrogi dzieciom, co ludziom starym. Oboje – jedenastolatek z zielonym irokezem na głowie i złożona chorobą pani Teodora – bytują na marginesie rzeczywistości, nikomu niepotrzebni, wszystkim obojętni. Historię akcji ratunkowej, którą Kuba wymyśla, żeby pomóc przyjaciółce, czytelnik poznaje z jego perspektywy. Jest to perspektywa niezwykła, bo marginalna, częściowo żabia, częściowo z lotu ptaka. Chłopiec, na którego nikt nie zwraca uwagi, tworzy własny obraz rzeczywistości, złożony ze strzępków faktów, emocji, rozmów i literatury. W tym świecie najbliższą osobą jest pani Teodora, mityczna Lete, a matka nieznanego ojca to podejrzana uzurpatorka.

Powieść zachwyca niebanalnym pomysłem fabularnym, a także stylem narracji, emocjonalnym, urywanym i prawdziwym, wpuszczającym czytelnika na chwilę w intymny świat przeżyć nastoletniego bohatera.

Anna Maria Czernow

 

WYRÓŻNIENIA LITERACKIE:  

 

Grzegorz Gortat za "Ewelinę i Czarnego Ptaka" (wyd. Ezop)

Dziewięcioletniej Ewelinie umiera mama. Zgodnie z wolą nieobecnego ojca, podróżnika zagubionego gdzieś w odległej Brazylii, dziewczynka sama ma wskazać swego prawnego opiekuna. Ponieważ opieka ta oznacza także dostęp do niemałego rodzinnego majątku, natychmiast znajduje się grupa chętnych, gotowych podjąć wszelkie działania, aby to ich wybrała pogrążona w żałobie bohaterka. Historia konsekwentnie utrzymana w konwencji klasycznej powieści gotyckiej dla dzieci, opisuje walkę, jaką dziewczynka musi stoczyć o swoją wolność. Osobistości, z którymi musi się zmierzyć, reprezentują majestat prawa, autorytet instytucji i szacunek społeczny. Sprzymierzeńcy to Gregor, zdeformowany inwalida, i tajemniczy Czarny Ptak, przedstawiciel sił natury.

Hipnotyzująca, mroczna atmosfera powieści, przypominająca utwory Kinga, Gaimana i Poego, znakomicie przygotowuje czytelnika na prawdziwie zaskakujące zakończenie.

Anna Maria Czernow

 

Marcin Szczygielski za "Arkę czasu" (wyd. Stentor)

Dziewięcioletni Rafał Grzywiński uwielbia czytać grube książki. Pewnego razu w bibliotece trafia na "Wehikuł czasu", powieść, która zmienia jego życie. Zwyczajny chłopiec rozmiłowany w literaturze fantastycznej mógłby być bohaterem naszych czasów, ale bytuje w trudnej codzienności getta warszawskiego. Świat literatury staje się dla niego kluczem do zrozumienia skrajnie wrogiej rzeczywistości. Niemieccy żołnierze to Morloki z powieści Wellsa, wobec których mieszkańcy Dzielnicy są bezbronnymi Elojami. "Wehikuł..." symbolizuje przejście do innego świata, tego za murem getta, ale i samo życie, które mijając niepostrzeżenie, przenosi człowieka w najzupełniej fantastyczną przyszłość. Podróżnikiem jest bohater Wellsa, twórca machiny czasu, jest nim również Rafał, na różne sposoby uciekający z D zielnicy, a wraz z nim czytelnik. Podróżnikami w czasie jesteśmy wszyscy.

Anna Maria Czernow

Jury nagrody literackiej: Małgorzata Kąkiel (przewodnicząca), Anna Maria Czernow, Weronika Kostecka.

 

NAGRODA GRAFICZNA PS IBBY "Książka Roku 2013" w kategorii KSIĄŻKA OBRAZKOWA:

 

Marta Ignerska za "Prawdziwą bajkę" (wyd. Kultura Gniewu)

Jury nagradza "Prawdziwą bajkę" za niezwykłą odwagę projektu i całej koncepcji książki w jej wizualnym aspekcie. To spójna, intrygująca opowieść. Nie można doczekać się odwrócenia kolejnej stronicy nie tylko z powodu suspensu i kalejdoskopu zdarzeń, ale przede wszystkim z uwagi na ich opracowanie graficzne. Szata książki zdumiewa prostotą formalną (dominują podstawowe kształty geometryczne i linia snującej się przez większą część historii nici pajęczyny) oraz oszczędną kolorystyką (prócz czerni i bieli triada barw podstawowych w nieomal CMY K-owym rejestrze, z zamianą magenty na czystą czerwień), wyraźnie inspirowaną neoplastycyzmem.

Uwodzą maksymalnie uproszczone koncepty przedstawieniowe – np. żółte koło to słoneczne dni, a błękitny prostokąt – Lazurowe Wybrzeże, „pusta” rozkładówka to lodowiec, czarna apla – noc. Jednocześnie wakacyjna opowieść o wyprawie czarnym volvo (kwadracik) i przygodzie z pająkiem (kółko) rozgrywa się na kartach podręcznika do historii sztuki XX w. (kompozycje Mondriana, kwadraty Malewicza, minimal art, op-art, konstruktywizm, włoski futuryzm, radziecki plakat to tylko niektóre tropy). Konsekwentne opracowanie każdego elementu książki – wyklejki, liternictwo, strona tytułowa, dwa pajączki przy stopce – brawurowo zestawia kolejne rozkładówki, w których pozornie nic się nie dzieje (ale ileż pola pozostawionego wyobraźni!).

"Prawdziwa bajka" to prawdziwy majstersztyk na polu grafiki książkowej, jakiego… jeszcze nie było.

Anita Wincencjusz-Patyna

NAGRODA GRAFICZNA PS IBBY 2013 w kategorii ILUSTRACJE:

 

Joanna Concejo za książkę "Książę w cukierni" (wyd. Format)

"Książę w cukierni", rarytas graficzny i literacki zachwycił jurorki unikalną atmosferą, subtelną formą, wielowarstwowym dialogiem poprowadzonym między treścią i niezależnym obrazem. Zamiast sugerowanego przez okładkę kodeksu, książka rozciąga się sześciometrową harmonijkową wstęgą, na której z jednej strony umieszczony jest tekst i ilustracje, z drugiej natomiast czysta przestrzeń – zaznaczona czterolistnymi koniczynami – pozostawia niedopowiedzenie lub miejsce na nową historię. Książę z twarzą dorosłego mężczyzny i ciałem chłopca, niezaradny wielki niedźwiedź, spędza czas z zakochaną, czułą Kaktusicą, wiernym, mądrym psem – na konsumpcji życia: ciastek.

Postacie zawieszone w złamanej bieli kartki, surrealistyczne zestawienia znaczeń, odwrócone proporcje, kostiumy, papierowy stateczek, muffinkowa spódnica, krawat przechodzący w faworki lub odwrotnie – wszystko narysowane z iluzjonistyczną dokładnością – nadają opowiadaniu nową jakość, lekkość. Poetycki charakter bliski książkom obrazkowym Iwony Chmielewskiej dowodzi, że takie liryczne smakołyki mają w Polsce coraz więcej orędowników.

Krystyna Rybicka

 

 

WYRÓŻNIENIA GRAFICZNE w konkursie PS IBBY "Książka Roku 2013":  

 

Krystyna Lipka-Sztarbałło za "Dokąd iść. Mapy mówią do nas" (wyd. Entliczek)

Jury przyłączyło się do peanów na cześć tej genialnej książki, która pozwala odbiorcy na intelektualny namysł nad dziedzictwem kultur niemal całego świata (od ponad 6 tys. lat przed Chrystusem aż po współczesność), nadto na ich estetyczne przeżycie. Tak oryginalny zapis kulturowych kodów reprezentacji świata (od zróżnicowanych map lądów po mapy ciał, kosmosu aż po mapy mentalne) otrzymujemy dzięki nie tylko wybitnym zdolnościom rysunkowym Krystyny Lipki-Sztarbałło, ale głównie jako efekt jej analitycznego myślenia i warsztatu architekta w szeroko humanistycznej odsłonie. Artystka zaczarowuje owe interpretacje świata i na nim rzeczy tak, że otrzymujemy autorski zestaw wizualnych narzędzi (z abstrakcyjnymi piktogramami włącznie) do rozumienia tego, co jest nam przedstawiane.

Jest to książka ze wszech miar edukacyjna, doskonale kontynuująca „złoty wiek” lat 60. i 70. ubiegłego wieku w polskiej ilustracji, jak również realizująca założenia współczesnej alfabetyzacji wizualnej.

Małgorzata Cackowska

 

Urszula Palusińska za "Majn Alef Bejs"(wyd. Żydowskie Stowarzyszenie Czulent)

Jury doceniło silną ekspresję portretów zawadiackich modeli (ludzkich – kapitalny Chińczyk czy Żyd zapalający chanukiję albo szalony krawiec, i zwierzęcych – śmieszno-straszny wilk, elegancki gołąb, przestraszone kocię lub bajkowy zając) oraz scenek rodzajowych – prawdziwych miniaturek obyczajowych (zrywanie śliwek, zabawa z hula-hop). Duży kwadratowy format, konsekwentny, naprzemienny układ stron z „portretami” liter z hebrajskiego alfabetu oraz sąsiadującmi z nimi na rozkładówkach ilustracjami towarzyszącymi krótkiemu wierszykowi czynią z tej pozycji nad wyraz atrakcyjną graficznie i typograficznie „pomoc naukową”. Stylistyka ilustracji nawiązuje z jednej strony do dokonań grafiki projektowej 20-lecia międzywojennego (pochodna mieszanki formizmu z ekspresjonizmem, uproszczone kształty, jednolite plamy barwne, „efekty” litograficzne, a przede wszystkim trójwymiarowe, blokowe liternictwo), z drugiej sięga momentami po poetykę rodem z prac Chagalla. Kolorystyka szaty graficznej także przypomina zabiegi znane z projektów przedwojennych – sprowadzona do pewnej tylko gamy barw rozgrywających kompozycje poszczególnych rozkładówek na grze kontrastów. Dowcip zawarty w ilustracjach znakomicie koresponduje z lekkością wierszyków ułatwiających zapamiętanie kolejnych liter alfabetu.

Anita Wincencjusz-Patyna

 

Marianna Sztyma za "Legendę o głowie wawelskiej"(wyd. Zamek Królewski na Wawelu)

Jury doceniło niezwykłą drobiazgowość świata przedstawionego w pięknym, subtelnym filigranowym rysunku młodej artystki. Ilustracje delikatnie flirtują z konwencją komiksu. Dzieje się tak nie tylko za sprawą dymków z tekstami podanymi oryginalnie opracowanym liternictwem, ale także dzięki sekwencyjności scen przedstawiających intrygującą historię. Postacie w legendzie jako żywo przypominają modeli z portretów włoskiego renesansu. Bajkowe scenerie historycznego krakowskiego Rynku zbudowano naprzemiennie z cieniutkich konturów, pochodnych kredki i ołówka, plamek akwareli oraz kolażowych wklejek z wzorzystych, kolorowych skrawków papieru. Desenie kostiumów przypominają polskie nowożytne malarstwo patronowe. Kolejne rozkładówki przynoszą symultanicznie rozgrywające się sceny, co pozwala na indywidualną rekonstrukcję przebiegu nie tylko głównej historii wdowy Ofki, ale także pobocznych wątków legendy. A jest ich niemało, bo i spore wymiary publikacji dają wybrzmieć nawet najdrobniejszym szczegółom. Kolor z wyczuciem uzupełnia rysunek.

Oto ilustracyjny cykl „fresków” o rodowodzie po trosze osadzonym w malarskich narracjach "quattrocenta".

Anita Wincencjusz-Patyna

 

Konrad Świtała za "Zwierzątka" (wyd. Bona)

„Książeczka kontrastowa” zaprojektowana nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale również dla dorosłych, którzy ją będą wspólnie z dziećmi oglądać. Jej istotą są obrazy budowane za pomocą czerni i bieli: postacie zwierząt i ich ślady. Jurorów zauroczył pomysł artystyczny i odwaga autora w zwróceniu się ku sztuce pierwotnej, w swobodnym nawiązaniu do twórczości pierwszych artystów, np. z jaskini Chauveta, aby w ten sposób pokazać dziecku piękno i potęgę przyrody. Tajemnicze kształty, dzikie, groźne zwierzęta zostały okiełznane tak bardzo, że można je gładzić dłonią, prawie czuć szorstkość ich skóry, poznawać fakturę. Możliwe staje się również identyfikowanie z nimi przez pozostawiany ślad i odcisk własnej dłoni. I jeszcze – historię zwierząt opowiadają kontury.

Autor dotyka istoty tajemnicy sztuki, prezentując dziecku bogactwo form warsztatu graficznego. Urodę książeczki podkreśla również staranne przygotowanie techniczne, kaszerowanie, wyklejka grzbietu.

Krystyna Rybicka

Jury nagrody graficznej: Małgorzata Cackowska (przewodnicząca), Krystyna Rybicka, Anita Wincencjusz-Patyna.

Wszystkie tytuły nominowane w konkursie "Książka Roku 2013" znajdziecie tutaj.

Polecamy migawki foto w naszej galerii poniżej.

Fot. Ewa Skibińska/"Ryms"


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o wydarzeniach

Serdecznie gratuluje P.Marcie tak prestiżowego wyróżnienia.Życze aby nie ustawała Pani w pomysłowych na prowadzenia tak ciekawego pisma o książkach dla dzieci.Promuje go na każdym spotkaniu bibliotekarskim w powiecie.W imieniu czytelnika dziecięcego naszej biblioteki i swoim serdecznie dziękuje.
Wiola Wicińska Hańsk

dodał: wiki, Poniedziałek, 9 grudnia 2013 22:59

Bardzo dziękuję! Hańsk jest z nami od początku, pamiętam niemal każdą fakturę wystawianą za prenumeratę :) Bardzo nas tacy wierni czytelnicy cieszą :) Pozdrawiam ml

dodał: Marta Lipczyńska, Wtorek, 10 grudnia 2013 23:42

Gratulacje!! Cieszę się bardzo :). Pozdrawiam i dziękuję za całokształt. Magda
P.S. Nowy numer Rymsa już w mojej torebce. Jeszcze pachnie... :).

dodał: Magda, Środa, 11 grudnia 2013 08:05

Dziękujemy za miłe słowa i świetne teksty konkursowe, Pani Magdo:)

dodał: Redakcja Rymsa, Czwartek, 12 grudnia 2013 17:27

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Arctic