Ostatnio dodane

Informacja o nas

Środa, 10 marca 2010

Informacja o nas

Środa, 10 marca 2010

Bęc, buch, bach i jest RYMS!

RYMS urodził się w głowie Marty Lipczyńskiej-Gil, szefowej Wydawnictwa Hokus-Pokus, z poczucia niedosytu, że za mało pisze się o literaturze dla dzieci i młodzieży w sposób poważny i uważny. Pierwszy papierowy numer pisma miał swoją premierę podczas Międzynarodowych Targów Książki wiosną 2007 roku. Do dziś (JESIEŃ 2016) ukazało się 28 numerów papierowego RYMSA, kolejne są w przygotowaniu. Pismo ma nowoczesną szatę graficzną, wydawane było na bardzo dobrej klasy papierze niepowlekanym Munken Pure, od numeru 16. ukazuje się na papierze Amber Graphic, fundowanym przez firmę Arctic Paper.

Wortal, czyli specjalistyczny portal o książkach dla dzieci i młodzieży, w obecnej szacie graficznej na pełnych obrotach działa od 2009 roku. Mamy nadzieję, że jest ciekawa i przyjazna dla naszych Czytelników. Na www.ryms.pl znajdziecie: codziennie nowe wieści ze świata literackiego i wydawniczego, informacje o konkursach z nagrodami i dobrych rabatach na książki (dział WYDARZENIA), recenzje nowych i starszych książek oraz audiobooków, zapowiedzi premier książkowych (RECENZJE), dobre teksty krytyczno-literackie i wywiady z pisarzami i ilustratorami (ARTYKUŁY), systematycznie uzupełniane notki o autorach (AUTORZY), adresy internetowe księgarni, wydawnictw, galerii, portali, pokrewnych tematycznie czasopism (MIEJSCÓWKI). Prowadzimy też własny SKLEP U SŁONIA, gdzie możecie kupić wszystkie numery RYMSA i książki różnych wydawnictw. Na wortalu oddajemy głos, a raczej pióro profesjonalistom, pasjonatom, zdolnym studentom (Studencki HYDE PARK) oraz naszym Czytelnikom, publikujemy bowiem najlepsze konkursowe recenzje książek dla dzieci i młodzieży. Pod każdym tekstem można też zamieścić swój komentarz. W dziale Z ARCHIWUM SŁONIA "odkurzamy" stare wydania, nieco zapomniane tytuły, a pod hasłem Obce strony z zainteresowaniem przyglądamy się książkom zagranicznym.

Autorzy! To największa siła. Mamy tu cała plejadę autorów. Są wśród nich: fachowcy, specjaliści z różnych ośrodków badawczych - z Gdańska, Krakowa, Lublina, Wrocławia, Warszawy, Torunia: – dr Monika Graban-Pomirska, dr Jacek Friedrich, dr Małgorzata Cackowska, dr Hanna Dymel-Trzebiatowska, dr Anita Wincencjusz -Patyna, Krystyna Rybicka. Na naszych łamach teksty publikowali dziennikarze o różnych, wyrazistych poglądach: Roman Kurkiewicz, Olga Woźniak, Krystyna Romanowska, mamy dobrych publicystów: Agnieszkę Wolny-Hamkało, Szymona Kloskę, Krzysztofa R. Wojciechowskiego, pisali i piszą dla nas psychologowie: Justyna Święcicka, Łucja Abalar, Aneta Bohaczewska-Petryna, bibliotekarze i księgarze: Hanna Diduszko, Maria Kulik, Alicja Szyguła, pasjonaci: Iwona Hardej, Monika Obuchow, Janusz Pawlak, Kasia Warpas. Gościnnie pisali dla nas: prof. Zygmunt Januszewski, Justyna Sobolewska, Zuzanna Ziomecka, Joanna Olech, Grażka Lange oraz Andrzej Franaszek. Dzięki tylu barwnym autorom RYMS jest wyrazisty, prowokuje do dyskusji.

W 2010 zostaliśmy laureatem PAPIEROWEGO EKRANU, czyli konkursu na najlepszy serwis internetowy o książce. Rok później, w 2011, naczelna „Rymsa" Marta Lipczyńska-Gil otrzymała GWARANCJĘ KULTURY 2010, nagrodę TVP Kultura, rokrocznie przyznawaną najciekawszym osobowościom artystycznym. W 2013 r. redaktor naczelna odebrała nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za UPOWSZECHNIANIE CZYTELNICTWA.

Chętnie korzystamy z podpowiedzi, propozycji, uwag - nie bójcie się więc, tylko piszcie, co Wam na sercu leży i podoba się bądź nie podoba w RYMSIE papierowym oraz na www.ryms.pl. Przy okazji dziękujemy za wszystkie miłe słowa pod naszym adresem, m.in. takie:

Jedna z najlepszych moich decyzji w ostatnim czasie dotyczy prenumeraty "Rymsa". Naprawdę gratuluję poziomu, klasy i szacunku dla czytelnika. Karina Mucha

Redakcję RYMSA tworzą:

MARTA LIPCZYŃSKA-GIL – naczelna, dobry duch, duch niespokojny i duch sprawczy RYMSA, wydawczyni, absolwentka filologii polskiej (po UMK w Toruniu). W swoim wydawnictwie wydaje to, co jej się żywnie podoba:) Mama Franka, Julka i Mai. (fot. Forum)

 

 

 

 

 

 

 

 

EWA SKIBIŃSKA – sekretarz redakcji, polonistka i teatrolożka (po UMK w Toruniu, a jakże:). Kiedyś dziennikarka w ciągłym biegu, dziś czytelniczka i recenzentka książek dziecięcych. Miłośniczka wiejskich klimatów. Mama Kuby. (fot. archiwum własne)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PIOTR GIL/BIG DESIGN - zdolny grafik z duszą i dyplomem humanisty. W branży graficznej od czasów studenckich. Jego autorstwa jest projekt graficzny wortalu, przygotowuje kolejne numery wydania papierowego "Rymsa", projektuje katalogi, ulotki, plakaty na nasze potrzeby, zajmuje się składem książek dla wyd. Hokus-Pokus (i innych). Otrzymał nagrodę za projekt i układ typograficzny książek "Kici kici miau" i "Psie życie" Józefa Wilkonia oraz wyróżnienie za "Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw" - wszystko to w konkursie PTWK "Najpiękniejsza Książka Roku". Cierpliwy do granic wytrzymałości i bardzo to sobie cenimy :) www.bigdesign.pl

 

Współpracują z nami:

ŁUCJA ABALAR - psycholożka, poetka, autorka tomu poetyckiego "Prawo drugiej nocy"(2007) oraz wierszy i opowiadań dla dzieci. Publikowała w wielu czasopismach literackich (m.in.: "Studium", "Undergrunt", "Odra", "Red."). Jej wiersze były tłumaczone na język niemiecki. Mama dwóch synów. (fot. archiwum własne)

 

 

 

 

 

MAGDALENA ŚWITAŁA – kulturoznawca, który próbuje sobie poradzić w świecie liczb i komputerów. Z zamiłowania połykacz książek (zwłaszcza tych dla dzieci), zbieracz staroci (zwłaszcza zielonych kafli ze starych pieców), pasjonatka kultury żydowskiej, kotów oraz szczurów. Zainteresowań mam aż za dużo; lubię się dzielić przemyśleniami na temat przeczytanych książek, relaksuję się przy muzyce ludowej i tworzeniu biżuterii. Uwielbiam wypoczynek na wsi, gdzie na każdym kroku można odnaleźć ruiny starych dworków i pałacyków, telefony nie mają zasięgu, a sowy pohukują pod oknami. Mama Bruna. (fot. archiwum własne)

 

 

ANITA ŻABIŃSKA - pochodząca z Borów Tucholskich mieszkanka pięknej Warmii, zapalona czytelniczka pism różnych, mama Idy, która chce mieć konia i basta :), Janka i Kaliny. Archeolog podwodny z wykształcenia. (fot. archiwum własne)

 

 

 

 

 

 

 

 

ALICJA SZYGUŁA - poznanianka, polonistka, księgarka, czytelniczka, prowadzi blog "W Nieparyżu". Jak pisze o sobie: "Polecanie książek to moja praca i pasja, lubię, kiedy ktoś wraca - do zaczętych rozmów, i po więcej lektur. Książki dziecięce oceniam surowo - młodemu czytelnikowi nie powinno się podawać byle czego". (fot. archiwum własne)

 

 

 

 

 

 

ULA JANKOWSKA - absolwentka filologii polskiej na UW. Od wielu lat księgarka, czasem księgarka-freelancerka. Ciepłymi uczuciami darzy czeską Pragę. Właścicielka różowego roweru o wdzięcznym imieniu Panna Franka. (fot. Kamila Szuba)

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSIA GWARDYŚ - warszawianka z dziada pradziada, każdą wolną chwilę spędzająca w pachnących  sosnami zakolach mazowieckiego Liwca. Montessoriańska mama trójki ancymonów, które wszystko chcą "zrobić samemu" i właścicielka dwóch grubych, brytyjskich kotów z Cheshire. Z wykształcenia teolog-dziennikarz. Autorka „Małej czcionki” – bloga o książkach dla dzieci. (fot. archiwum własne)

 

 

 

 

 

 

 

KRZYSZTOF RYSZARD WOJCIECHOWSKI - twórca bloga "Rękopis znaleziony w Arkham". Publicysta mocno związany z kontrkulturą. Jego teksty można przeczytać na łamach "Kolorowych Zeszytów", portalu Dwutygodnik.com, Kultury Liberalnej, Magazynu Miłośników Komiksu KZ, ArtPapier, Rymsa, Poltergeist. W 2013 roku został wyróżniony Subiektywnym Radarem Ligatury "za działalność recenzencką i publikację ciekawych tekstów o komiksach". Z biegiem lat coraz mniej przypomina Jima Morrisona, a coraz bardziej Howarda Phillipsa Lovecrafta. Mieszka w Oleśnicy z dziadkiem i dwoma królikami. (fot. archiwum własne)

 

 

 

EWELINA RĄBKOWSKA - ukończyła studia magisterskie w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także kurs redakcji merytorycznej PTWK. Ukończyła podyplomowe studium "Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności", organizowane przez UW pod kierownictwem prof. dr. hab. Grzegorza Leszczyńskiego. Jest członkinią PS IBBY. Zajmuje się szeroko pojętą pracą literacką: korektą, redakcją publikacji, a także pisaniem własnych tekstów: recenzji i artykułów naukowych z zakresu literaturoznawstwa. W wolnym czasie przeprowadza zajęcia w bibliotece dla dzieci. Mama Emilki i Leszka. (fot. archiwum własne)

 

 

 

 

DARIUSZ SZYMANOWSKI - z wykształcenia humanista, z wyboru poeta, autor tomu "Drugi brzeg" (2012). Publikował w wielu czasopismach (m.in.: "Twórczość", "Opcje", "Pogranicza", "Kwartalnik Artystyczny", "Dwutygodnik.com"). Wielki miłośnik muzyki filmowej. Wierzy, że piękne książki to "prawdziwe istoty". Tata Jasia "Jasiołka". Pochodzi z Warmii, mieszka na Mazurach. (fot. archiwum własne)

 

 

 

 

 

 

 

 

MARTA TOMCZYK-MARYON - dziennikarka, blogerka, pisarka. Współpracuje z polskimi czasopismami i wydawnictwami. Wykładała literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka m.in. biografii Stanisława Wyspiańskiego i opowiadań kryminalnych. Na co dzień współpracuje z portalem n.portal.no. Literaturą dla dzieci interesuje się… od dzieciństwa. Od paru lat, z racji miejsca zamieszkania, czyta nałogowo skandynawską literaturę dla dzieci i młodzieży (ze szczególnym uwzględnieniem norweskiej). Autorka bloga "Trolle i Misie". (fot. archiwum własne)

 

 

 

KAROLINA GRABARCZYK - z wykształcenia architekt, z powołania animatorka słowa pisanego. Lubi się nim bawić. Ustawiać. Przestawiać. Burzyć. I zaczynać od nowa. Miłośniczka literatury i ilustracji dla dzieci, wizualnego surrealizmu oraz literackiej szczerości. Pomysłodawczyni i współautorka bloga „2wilki”. Ukończyła studia podyplomowe „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Szeroko otwiera oczy i uszy, bo życie dostarcza jej inspiracji. (fot. archiwum własne)

 

 

 

 

MARTA KRÓL-SZCZEPKOWSKA – z wykształcenia etnografka i pedagożka. Zawodowo czyta/ogląda/pisze/doradza. Gromadzi książki obrazkowe. Czyta sobie, córce, a od niedawna także przedszkolakom. Uważa, że literatura dla dzieci jest w stanie uratować nas od smutnego losu dorosłego normalsa. (fot. archiwum własne)

 

 

 

 

 

 

AGATA HOŁUBOWSKA - kulturoznawca i etnolog. Fascynatka kultury dziecięcej we wszelkich jej przejawach. Mama Janusz i Idy.

ANNA BABULA - pracownik Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Znawczyni literatury dla dzieci i młodzieży. Po godzinach podróżniczka (www.polskanapiechote.waw.pl).

Współpracowali z RYMSEM: Adriana Dobrzyńska-Suchy, Aleksandra Motyka, Piotr Prósinowski, Paweł Jasnowski, Sylwia Biedroń, Anna Kossowska-Lubowidzka.

RYMSOWI autorzy: 

 Aneta Bohaczewska-Petryna, Maria Borzęcka, Małgorzata Cackowska, Hanna Diduszko, Hanna Dymel-Trzebiatowska, Monika Graban-Pomirska, Jacek Friedrich, Paweł Jasnowski, Rafał Kleśta-Nawrocki, Szymon Kloska, Ilona Mazurkiewicz-Krause, Agnieszka Kruszyńska, Monika Obuchow, Janusz Pawlak, Eliza Piotrowska, Krystyna Romanowska, Krystyna Rybicka, Justyna Sobolewska, Kasia Warpas, Krzysztof Ryszard Wojciechowski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Krystyna Zabawa.

Ilustrowali dla RYMSA: Agata Juszczak (nr 5), Maciek Blaźniak (nr 6), Natasza Piskorska (nr 7), Agata Dudek (nr 8), Katarzyna Bogucka (nr 9), Dorota Wątkowska (nr 10), Marianna Sztyma (nr 11), Dobrawa Borkała (nr 12), Magdalena Sawicka (nr 13), Marta Gliwińska (nr 14), Alesia Zawodzińska (nr 15), Jan Bajtlik (nr 16), Ola Cieślak (nr 17), Dominik Kowalczyk (nr 18), Piotr Jackowski (nr 19), Patricija Bliuj-Stodulska (nr 20), Karolina Kotowska (nr 21), Marta Kapuścik (nr 22), Marta Ignerska (nr 23), Agata Królak (nr 24), Tomasz Kaczkowski (nr 25), Maria Dek (nr 26), Ola Szmida (nr 27).

« wróć na stronę listy informacji o nas

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • praktyczny pan
 • Kajtek
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Przed twoimi urodzinami
 • zbuntowany elektron
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ksiazka za dyche
 • trzy mam ksiazki
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • zoo litery
 • mama czy ania
 • klątwa dziewiątych urodzin
 • Rekordzisci