Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Co tu jest grane?

Autorzy: , dodano Piątek, 25 maja 2012 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Co tu jest grane?"
Anna Czerwińska-Rydel
ilustr. Katarzyna Bogucka
oprac. graf. Anna Niemierko
Wydawnictwo Wytwórnia i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Muzyczne uczty

Anna Czerwińska-Rydel od kilku lat przywraca z pasją literaturze kierowanej do dzieci muzyczną tematykę. O ile jej "Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie" przybliżała sylwetkę polskiego pianisty (w oparciu o zachowaną korespondencję i teksty źródłowe) o tyle "Wszystko gra" – nagrodzone Bologna Ragazzi Award 2012 – wprowadzało najmłodszych czytelników w świat orkiestry i muzycznych instrumentów.

Wydane właśnie "Co tu jest grane?" (Wytwórnia, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina) – będące kolejną częścią trylogii muzycznej – przynosi zaskakująco przystępny przewodnik po świecie pozornie skomplikowanych muzycznych form. Utalentowana pisarka i muzyk za pomocą przepysznych cukierniczych analogi i zjawiskowych ilustracji Katarzyny Boguckiej prowadzi młodego czytelnika przez muzyczne ronda i wariacje, preludia i sonaty, fugi i etiudy. Objaśniając strukturę preludiów Debussy'ego sięga np. po pudełka ręcznie wykonanych miniaturowych pralinek; z kolei czteroczęściowy układ cyklu sonatowego Czerwińska-Rydel i Bogucka ilustrują kompozycją wieloczęściowego wypieku zwanego pleśniakiem. Słynne Bachowskie fugi pod piórem Anny Czerwińskiej i kredką Katarzyny Boguckiej jawią się jako warkocze wyplatane z ciasta drożdżowego posypanego cukrem pudrem, w których wszystkie drożdżowe paski spełniają swoje role (zupełnie jak w muzyczne fudze, w której przeplatają się ze sobą dwa, trzy lub cztery głosy).

Wszystkie muzyczne "przewodniki" Anny Czerwińskiej-Rydel upajają nie tylko swoim bogactwem treściowym, ale także wyjątkowym smakiem estetycznym; jej kolejne podręcznikowe miniatury ilustrowane były dotychczas przepięknie przez Józefa Wilkonia i Martę Ignerską. Tym razem muzyczne struktury ożyły pod niebanalną – z niczym nieporównywalną kreską – Katarzyny Boguckiej (znanej m.in. z "Maryna gotuj pierogi"), która z właściwą sobie fantazją stworzyła cukierniczo-muzyczne słodkości.

Przepysznej muzycznej uczcie, wywołującej szerokie uśmiechy i otwierającej przed dzieckiem muzyczne światy, zabrakło jedynie zamykającej całość „kody”, ilustrującej i podsumowującej – na płycie kompaktowej – tematy muzyczne zamknięte w tej opowieści.

Paweł Jasnowski - student V roku Katedry Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (rocznik 1987). Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii społeczności żydowskiej przedwojennego Krakowa (ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk asymilacji i akulturacji), w wolnym czasie zajmuje się krytyką literacką; publikuje w: "Nowych Książkach", "Rymsie" i "Popmodernie". Mieszka w Krakowie.

 

***

Oto druga, po "Wszystko gra", książka w muzycznej serii wydawnictwa Wytwórnia. Literacko całą serię ogarnia Anna Czerwińska-Rydel, graficznie spełniają się trzy różne ilustratorki: Marta Ignerska ("Wszystko gra"), Katarzyna Bogucka ("Co tu jest grane?") i Monika Hanulak ("Co słychać?" – w przygotowaniu).

"Co tu jest grane?" nie jest kontynuacją pierwszej książki, bo nie taki był wydawniczy zamysł. To projekt odrębny, wizualnie inny, oba tytuły różnią się koncepcją, pomysłem, opowiedzianą historią. Jedno, co je łączy, to główny temat, czyli muzyka.

Narratorka i jednocześnie wielka amatorka słodyczy prowadzi nas do niezwykłej cukierni. Nie tylko pachnie tu ciastem, ale też słychać (i widać) muzykę: klamka ma kształt klucza wiolinowego, fartuch sprzedawcy zdobią czarne nutki, a w tle brzmią melodie: fugi, sonaty, wariacje, mazurki i inne. To jednak nie koniec niezwykłości tego miejsca. W cukierni sprzedawane są jedyne na świecie ciasta i ciasteczka w... muzycznych formach i foremkach. Bo – użyję cytatu z książki – „W dobrej cukierni jest jak w muzyce. Każdy utwór, tak jak ciasto, ma swoją wyjątkową formę i smak”. I tu kryje się koncept autorki Anny Czerwińskiej-Rydel, która w oryginalny sposób, niezwykle plastycznie porównując tworzenie muzyki do sztuki cukierniczej, opowiada o kilku wybranych formach muzycznych. Wpadlibyście na to? Jeśli jesteście ciekawi, co mają ze sobą wspólnego np. drożdżowa fuga z fugą Jana Sebastiana Bacha albo rondo tortowe z rondem muzycznym lub też pralinki z preludiami, koniecznie sięgnijcie po "Co tu jest grane?". Znajdziecie tu też podpowiedzi, jakich utworów klasycznych warto posłuchać przy okazji lektury tej książki.

Tekst w charakterystyczny dla siebie sposób zilustrowała Kasia Bogucka. Jej styl jest rozpoznawalny, ale pomysły są wciąż świeże, realizowane lekko, z dowcipem. 

Pomysł serii jest jak najbardziej godny pochwały i rozpropagowania wśród młodych melomanów, uczniów szkół podstawowych. Dwie do tej pory wydane książki są niebanalną propozycją także dla nauczycieli muzyki, wykorzystujących różne ciekawe formy prowadzenia zajęć.

Ewa Skibińska, 9.05.2012

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną