Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami

Autorzy: , dodano Wtorek, 3 stycznia 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami"
Clare Compton
ilustr. Maria Orłowska-Gabryś
przeł. Krystyna Tarnowska
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2007
seria: Mistrzowie Ilustracji

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami” to wbrew pozorom i niektórym recenzjom nie jest książka kucharska, ani nawet powieść osnuta wokół pichcenia. Owszem jest tam kilka przepisów, prościutkich, apetycznych, które mogą wykonać dzieci z niewielką pomocą dorosłych. W tej książce cukiernia pełni funkcję przepysznego tła, kolorowego domu, gdzie wśród zapachu parówek w cieście, drożdżowych placuszków, angielskiej kawy i rzecz jasna herbaty toczą się niesamowite przygody jedenastoletniej Ani i jej młodszej siostry Kici.

Dlaczego dziewczynki zamieszkały w kawiarence ciotecznej babci Zofii? O tym dowiadujemy się już na pierwszych stronach książki. Ich ojciec musi odbyć półroczną podróż w interesach do Australii więc nie mając innej możliwości wysyła swoje córki do Londynu, do rzeczonej cukierni. Tam dziewczynki poznają Zofię – świetną gospodynię, mistrzynię ciasteczek i jej przyjaciółkę, dobroduszną, opiekuńczą Klotyldę, pieszczotliwie zwaną Klocią. Przy stoliku kawiarenki Ania spotyka również Gerarda, reżysera, który wtajemnicza ją w świat teatru. Bowiem opowieść Clare Compton jest skupiona bardziej na recytowaniu Szekspira niż na pieczeniu pierożków z wiśniami. Przygotowywanie jedzenia wypełnia czas, zacieśnia relacje między bohaterami, jest sposobem na stres, tremę, niecierpliwe przebieranie nogami. Jednak prawdziwym zadaniem jest sztuka teatralna. Anię i Larrego, dwójkę młodych aktorów grających w sztuce „Ciuciubabka”, występowanie na scenie krzepi bardziej niż cukier.

Fabuła „Cukierni...”rozgrywa się na przestrzeni kilku jesienno-zimowych, mglistych miesięcy w przestrzeniach gustownej, wiśniowej kawiarenki oraz londyńskiego teatru. Razem z Anią i jej przyjacielem Larrym uczestniczymy w przygotowaniach do sztuki oraz w dwóch premierach, jedna z nich odbywa się w nadmorskim Brighton. Są tam również bardziej przyziemne przygody: wizyta u dentysty, jazda metrem, rozmowy z wymyśloną przez Kicię panią Rawlings.W finale bohaterowie przeżywają wspólnie Święta Bożego Narodzenia, oczywiście w angielskiej tradycji.

Clare Compton stworzyła powieść dla dziewcząt o tym, że warto wierzyć w szczęśliwy los, niesamowity splot wydarzeń, który może odmienić trudną sytuację, a także o tym, jak cudownie zapomina się o kłopotach oddając się pracom domowym. Ania otrzymuje rolę w sztuce przypadkiem, szczęśliwy los stawia na jej drodze Gerarda, który trafia do kawiarenki Zofii wiedziony zapachem i domową atmosferą tamtejszego lokalu. I choć dziewczynka nie ma doświadczenia aktorskiego, jedynie uwielbia uczyć się na pamięć tekstów literackich, otrzymuje angaż do „Ciuciubabki”. Przeżywa najcudowniejsze chwile, pomimo że jest daleko od swojego ojca.

I choć „Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami” jest momentami nieco zbyt lukrowana, co wzmacniają realistyczne, sielankowe ilustracje, ździebko staroświecka, miejscami zbyt „przytulna” i poprawna, to warto ją czytać. Wzmacnia bowiem wiarę w dobre relacje między dorosłymi a dziećmi, a także w marzenia, nawet takie, które są wyjątkowo nierealne.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej