Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Sobowtór

Autorzy: , dodano Czwartek, 22 grudnia 2011 | kategoria: Nowości, Książki dla młodzieży

"Sobowtór"
Ewa Karwan-Jastrzębska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Gdybym była nastolatką chciałabym czytać takie książki. Bezpretensjonalne, uczciwie pokazujące nastoletnie zauroczenie, a przy tym nie tracące na aktualności. Skomplikowany świat licealistów z Reytana poznajemy z perspektywy głównych bohaterów: Zuzanny i Michała. Do opisania ich przeżyć autorka użyła dwóch różnych czcionek. Ona, czyli Zuzanna, ma opinię niedostępnej intelektualistki i samotniczki. Kocha fotografię, literaturę, kino i przepada za swoim młodszym bratem. On, czyli Michał, pojawił się w szkole w atmosferze skandalu, co uczyniło go jeszcze bardziej pociągającym dla dziewczyn. Chłopak jest zakochany w kulturze Japonii i uwielbia mangę. Ściany w jego pokoju zalepiają niezliczone wizerunki jednej z bohaterek anime, rudowłosej Asuki. Zuzanna od razu wpada mu w oko tym bardziej, że jest do niej podobna. Poderwanie Zuzanny staje się dla niego wyzwaniem - Michał postanawia oswoić ją tak, jak oswaja się jeże. Początkowo Zuzanna traktuje Michała jak zwykłego kolegę, udaremniając każdą próbę bliższego poznania. A im bardziej dziewczyna mu się wymyka, tym bardziej Michał będzie się starał ją uwieść. Tymczasem jego była dziewczyna, obsesyjnie zazdrosna Magda, zamierza nieźle namieszać w całej historii.

"Sobowtór" należy do tych książek, które czyta się jednym tchem. Autorce udało się uniknąć schematu typowej, banalnej powieści dla dojrzewających dziewcząt. Nie znajdziemy tu trywializacji uczuć nastolatków i taniego moralizowania. Karwan-Jastrzębska nie ocenia postępowania bohaterów, pozostawiając wyciągnięcie wniosków czytelnikom. To zręczna i bystra obserwatorka młodzieży i jej zachowań, wiarygodnie opisuje intymne przeżycia bohaterów. A to, co przeżywa nastolatek, może niepokoić: pierwsza "poważna" miłość, budzące się pożądanie, nieuniknione rozczarowania. Wątek miłosny wydaje się być pretekstem do sportretowania świata dzisiejszej młodzieży. W ogóle postaci występujące w książce są wielowymiarowe i autentyczne: kotłują się w nich różne emocje, dorośli mają swoje dziwactwa, koleżanki Zuzanny są nieco ekscentryczne, Michał jak mityczny Pigmalion próbuje kolejne dziewczyny lepić na podobieństwo Asuki, a nauczyciele potrafią być złośliwi (znajdzie się też jeden podręcznikowy szowinista).

Sądzę, że czytelnicy mogą się identyfikować z bohaterami niezależnie od wieku. Czytelniczki przypomną sobie zapach pierwszych perfum - Zuzanna używa Midnight Poison Diora, a za czasów mojej młodości można było tylko pomarzyć o takim luksusie. W kioskach królowały wody o zapachu magnolii lub konwalii. Dorośli spróbują poznać (niekoniecznie usilnie starać się zrozumieć) fragment świata swoich dzieci. Nie powinni zapominać, że oni też kiedyś byli nastolatkami z problemami, tajemnicami, mieli głowę pełną marzeń do zrealizowania. Te dwa pokolenia dzieli przepaść, ale warto próbować się porozumieć i, przynajmniej na początku, pochopnie nie oceniać.

Na uwagę zasługuje język, jakim posługuje się autorka. Daleko mu do ignorancji produkowanych masowo gniotów na kiepskim papierze. A jeszcze autorka zręcznie wplata w treść istotne informacje ze świata sztuki i kultury, jest Hłasko, Cybulski, Kafka, Jacek Malczewski, Marquez. Niebanalne słownictwo sugeruje, że mamy do czynienia z czymś więcej, niźli kolejną ckliwą wersją "Zmierzchu". Zresztą ustami bohaterów podśmiewa się z tej sagi (moim zdaniem całkiem słusznie).

Zakończenie będzie zaskakujące. Pod koniec powieści autorka wprowadzi kolejnego bohatera (i trzecią czcionkę). Dzięki temu zabiegowi czytelnik będzie zaintrygowany, ale też poczuje niedosyt. Aż się prosi, żeby autorka rozwinęła ten wątek – może w kolejnej powieści?

O autorce:

Ewa Karwan-Jastrzębska – rodowita warszawianka, absolwentka Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim; autorka literatury dla dzieci i młodzieży, scenarzystka filmy animowane o Misiu Fantazym), dziennikarka radiowa i telewizyjna. Za audycje radiowe została wyróżniona prestiżowym tytułem Mistrza Mikrofonu. Uznaniem czytelników cieszą się m.in. "Przygody Feliksa Szczęśliwego i kota Ferdynanda", "Miś Fantazy w Krainie Wiecznego Słońca", "Przygody Feliksa Szczęśliwego", "Miś Fantazy poznaje tajemnicę Kryształu", "Duchy w teatrze", "Antykwariusz", "Hermes 9:10".

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • czaple
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa