Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Posłaniec

Autorzy: , dodano Środa, 2 grudnia 2009 | kategoria: Książki dla młodzieży

"Posłaniec"
Markus Zusak
przeł. Anna Studniarek
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2009

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Lubię książki z narracją pierwszoosobową. Lubię osobisty ton zwierzeń, myśli, emocji. "Posłaniec" spodobał mi się nie tylko z tego powodu. Również dlatego, że to po prostu dobrze napisana powieść. Autor Marcus Zusak już pokazał swój talent w "Złodziejce książek". Potrafi opowiadać, intryguje pomysłami, pisze o sprawach ważnych, takich jak: przyjaźń, miłość, ludzkie słabości.

Bohater "Posłańca" to Ed Kennedy - kiepski taksówkarz, nieszczęśliwie zakochany wrażliwiec, samotnik żyjący bez wyraźnego celu, słowem życiowy nieudacznik. Spotkaniom z podobnie egzystującą paczką przyjaciół zawsze towarzyszy gra w karty. I właśnie karty - asy z zadaniami, które zaczyna dostawać od nieznajomego po tym, jak udaremnił napad na bank, totalnie zmienią jego życie. Ed staje się kimś, kto spełnia dobre uczynki, pomaga obcym ludziom wyjść z opresji, dodaje wiary w siebie. Czasem jest to poważne zadanie, jak wtedy, gdy musi rozprawić się z alkoholikiem, pastwiącym się nad swoją rodziną. Czasem to zwykłe gesty jak kupno kolorowych światełek bożonarodzeniowych biednej rodzinie czy spotkania ze starszą, samotną, cierpiącą na Alzheimera kobietą. Posłaniec to, a może anioł? Ed przy okazji zrobił coś dla siebie: zobaczył, że można żyć dla innych i czuć się spełnionym, dowiedział się, że czasem życie daje nam porządnie w kość, ale przychodzi moment, kiedy możemy się dźwignąć. Trzeba tylko chcieć. Nagroda jest blisko, Ed także ją otrzymał:)

(E.S.)

link

Rola poslanca nie jest latwa. Przede wszystkim, los innych ludzi musi obchodzic. Trzeba pomagac, chocby to duzo kosztowalo. Bo kazdy z nas jest poslancem. A wtedy nagroda w postaci szczescia jest blisko :)

dodał: magdaj, Poniedziałek, 14 grudnia 2009 09:22

A mi w książce podobało się bardzo wiele. Po pierwsze humor, w którym dużą role odegrała wspomniana narracja pierwszoosobowa oraz sarkazm i ironia oraz szczerość Eda. Podobały mi się również celne uwagi, prawdy o nas jakie Zusak przekazuje, zazwyczaj są dosadne oi bardzo prawdziwe, czasami aż do bólu. Podobało mi się wreszcie cała fabuła i to o czym książka opowiada, cenne przesłanie .

dodał: asik, Wtorek, 12 stycznia 2010 11:52

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Amelia i Kuba
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook