Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

The Snow Queen

Autorzy: , dodano Wtorek, 13 grudnia 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Obce strony

"The Snow Queen"
Naomi Lewis
ilustr. Errol Le Cain
Wydawnictwo Puffin Books, 1979


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nie zawsze baśń, powstała na motywach innej baśni (zwłaszcza jeśli jej autorem jest sam Hans Christian Andersen), nadaje się do czytania bez odczuwania dyskomfortu. Jednak adaptacji Naomi Lewis trudno cokolwiek zarzucić. Autorka nie ingeruje zbytnio w jej sens, chociaż pojawiają się nowe postacie i motywy, które u Andersena nie występują. Jej „Królowa Śniegu” zachowała jednak podstawowe cechy pierwowzoru i jest wierna oryginałowi, choć o wiele krótsza. Czyta się ją z tą samą fascynacją co Andersenowską „Królową…”. Mnie wydała się ona mniej smutna, może dzięki świątecznej piosence, którą śpiewały dzieci?

Oczywiście zanim przystąpicie do czytania wersji Naomi Lewis, najpierw zapoznajcie się z oryginałem. Znajomość pierwowzoru pozwoli szybciej wychwycić drobne różnice między obiema baśniami. Przesłanie baśni, mówiące o zdolnej pokonać wszelkie przeszkody sile miłości, pozostało niezmienione. I że jeśli czegoś bardzo chcemy, to cały świat pomoże nam w tym przedsięwzięciu.

Niezwykłe są też ilustracje Le Cainae: dopracowane w każdym szczególe, jakby żywcem wyjęte ze świata Andersena, fascynują orientalnymi motywami i pobudzają wyobraźnię. Zimna paleta barw sprawia, że czytelnik razem z Gerdą przenosi się do lodowego pałacu Królowej. Sam Le Caine przyznał, że najważniejszym zadaniem ilustratora jest zrozumienie pisarza i przełożenie jego słów na język malarski. Ich współpraca musi być idealna, inaczej nawet najwspanialsze rysunki nie będą w stanie przekazać zamysłu autora. I taka książka będzie niestety do niczego.

A ja ręczę, że „The Snow Queen” nie zalicza się do tych nieudanych tworów i można ją czytać z przyjemnością w zimowe popołudnia, przy świetle choinki.

O autorach:

Naomi Lewis (1911 – 2009) - brytyjska poetka, eseistka, krytyk literacki. To spod jej pióra wyszły nowe wersje znanych baśni dla dzieci (do jej ulubionych autorów należał H. Ch. Andersen). W ciągu sześćdziesięciu lat kariery literackiej Lewis współpracowała m.in. z "New Statesman", "The Observer", "The Times Literary Supplement", "The New York Times", a jej dorobek obejmuje ogromną liczbę dzieł. Pisarka była weganką i działała jako obrońca praw zwierząt. Uważała, że ludzie nie mają moralnego prawa wykorzystywać tych wrażliwych istot dla zaspokojenia swojej próżności, chciwości i tchórzostwa. A miłośnikom kotów można polecić "The Mardi Gras Cat", w której to książce Lewis poetycko sportretowała całą galerię kocich osobowości. Pisarka za zasługi dla literatury dziecięcej została uhonorowana Nagrodą Eleanor Farjeon (wyróżnienie przyznawane brytyjskim autorom książek dla dzieci).

Errol Le Cain (1941 – 1989) – brytyjski ilustrator samouk, niezależny projektant, scenograf, autor grafik i animacji. Zanim zamieszkał na stałe w Anglii, podróżował po Dalekim Wschodzie, a w Indiach mieszkał przez 5 lat. Wpływ dalekowschodnich kultur jest widoczny w jego ilustracjach. Le Cain po zilustrowaniu pierwszej książki dla dzieci uświadomił sobie, że właśnie ilustracja dziecięca jest jego powołaniem. Wydał kilka autorskich książek, jednak głównie pracował z innymi autorami. Otrzymał też medal Kate Greenaway (brytyjska nagroda dla ilustratorów literatury dziecięcej) za ilustracje do książki Henry W. Longfellow’a "Hiawatha’s Childhood". Więcej informacji na stronie autora: www.errolcain.com.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • czaple
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook