"Opowieści nutą malowane"
Dorota Skwark
ilustr. Zenon Andrzej Remi
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2011
Galeria zdjęć:
Muzyki, także poważnej, warto, a może nawet trzeba słuchać od małego. Dźwięki w nas zostają, każą nucić, podśpiewywać, i wiadomo - rozwijają wyobraźnię. Świetnie, że na rynku pojawiają się również książki o muzyce.
"Opowieści nutą malowane" przybliżą dzieciom - i z pewnością wielu dorosłym - treść popularnych, bardziej i mniej znanych oper, baletów, operetek. Autorka opowiada ich treść w formie niedługich baśni, uproszczonych, ale przystępnie napisanych. W środku znajdziecie opowiastki napisane na podstawie librett do m.in. "Czarodziejskiego fletu", "Dziadka do orzechów", "Halki", "Kota w butach", "Madame Butterfly", "Pana Marimby" (libretto Agnieszki Osieckiej :). Na końcu zamieszczono krótkie notki biograficzne kompozytorów: Augustyna Blocha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Piotra Czajkowskiego, Stanisława Moniuszki, Krzysztofa Pendereckiego, Marty Ptaszyńskiej i innych.
Książka ma duży format, duży druk - wygodny do samodzielnego czytania. Autorem ilustracji jest Zenon Andrzej Remi. Rysunek na okładce kojarzy się trochę z charakterystyczną kreską J.J. Sempego. Nie czepiałabym się inspiracji, bo naśladowany wzór znakomity, ale w środku "Opowieści..." już nie jest tak dobrze. Swobodna, niestaranna kreska broniłaby się jeszcze, gdyby nie dobór kolorów - barwy kompletnie nie grają. W efekcie: ni to karykatura, ni akwarela. Bez zachwytu.
Ewa Skibińska
link