Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Anya’s Ghost

Autorzy: , dodano Środa, 30 listopada 2011 | kategoria: Obce strony, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Anya’s Ghost"
Vera Brosgol
Wydawnictwo First Second :01, Nowy Jork 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Anya ma sporo problemów – co prawda skutecznie wyzbyła się rosyjskiego akcentu i nie dokuczają jej w szkole, ale to dlatego, że nikt jej po prostu nie zauważa. A jeśli już znajdzie się w centrum uwagi, to właśnie wtedy, gdy widowiskowo wywinie orła na sali gimnastycznej, lądując tak, by wszyscy mogli właściwie ocenić rozmiary jej hm… derrière. Poza tym jej mama jest taka… uparcie rosyjska i nie może się za nic nauczyć, że Franklin był wynalazcą, a nie prezydentem. I ciągle chce ją swatać z tym małym lizusem, Dimą. W szkole Anya ma słabe stopnie, a ze swoją jedyną przyjaciółką, zadziorną Siobhan, ledwo może wytrzymać. I jest za gruba. A Sean nigdy nie spojrzy na taką kluchę, skoro chodzi z najładniejszą, najmilszą i najszczuplejszą dziewczyną w szkole (oby ją kurzajki obsypały). Ale jak Anya ma schudnąć, skoro mama ciągle smaży te ociekające tłuszczem syrinki, zamiast przygotować normalną, zdrową sała…!

Któregoś dnia w drodze ze szkoły Anya tak zatapia się w niewesołych myślach, że wpada do starej studni. Na próżno wzywa pomocy, nikt jej nie słyszy. A na dodatek nagle orientuje się, że nie jest sama.

W kącie studni Anya odkrywa ludzki szkielet, a na nim – ducha dziewczynki, swojej rówieśniczki. Zjawa jest bardzo rada, że wreszcie ma towarzystwo i dopytuje, co też zmieniło się na świecie przez te sto lat, kiedy leżała tu zapomniana przez wszystkich. Kiedy Anya wreszcie zaczyna wierzyć, że to nie są halucynacje wywołane oparami trującego gazu, bierze się w garść – i zaczyna wrzeszczeć jeszcze głośniej. W końcu ktoś reaguje na jej wołanie, z góry zwiesza się zbawcza lina, a potłuczona, lecz szczęśliwa Anya wraca na powierzchnię i natychmiast zapomina o smutnym duszku.

Jednak wkrótce zjawa (o imieniu Emily) pojawia się znowu w jej życiu i za wszelką cenę chce się z Anyą zaprzyjaźnić. Początkowo Anya zdecydowanie odrzuca te niewczesne awanse, ale w końcu przekonuje się, że niewidzialna przyjaciółka to prawdziwy skarb – szczególnie jeśli chodzi o małą pomoc na sprawdzianach czy dyskretne śledzenie przystojnego Seana. Ostatecznie Anya porzuca swoje uprzedzenia i serdecznie zaprzyjaźnia się z duchem dziewczynki. Aby odwdzięczyć się jej jakoś za pomoc i życzliwość, Anya postanawia rozwiązać zagadkę śmierci Emily, która została zamordowana przez nieznanego sprawcę. Szybko się jednak okaże, iż mieszanie się w sprawy duchów to sprawa bardzo, bardzo ryzykowna…

Neil Gaiman okrzyknął "Ducha Anyi" arcydziełem i chętnie podpiszę się pod tą opinią obiema rękami (chociaż prawdopodobnie na nikim nie zrobi to aż takiego wrażenia;-)) Debiutancka książka Very Brosgol – która tak jak jej bohaterka spędziła większość życia w USA – to bardzo ciekawe połączenie klasycznej historii o duchach z całkowicie współczesną opowieścią o szkolnych miłościach, poszukiwaniu swojego miejsca i akceptacji (również własnej) oraz znaczeniu prawdziwej przyjaźni. Zarówno tekst, jak i ilustracje zachwycają świeżością, żartobliwym cynizmem (właściwym nastolatkom ze skłonnością do introspekcji), uroczą prostotą i – właściwą samej Anyi – charakternością.

Graphic novel (spolszczony termin opowieść graficzna jakoś nie chce się na razie przyjąć) to gatunek z natury eksperymentalny; nie uważam się za jego znawczynię, ale z wielką przyjemnością podziwiałam kreatywność autorki i notowałam jej kolejne interesujące pomysły. W bardzo urozmaicony sposób prezentowany jest na przykład ruch. Scena spadania do studni została przedstawiona z kilku perspektyw, w różnych ujęciach ukazujących poszczególne detale obrazu, co w zestawieniu dało bardzo dynamiczny efekt; natomiast spektakularny upadek Anyi na sali gimnastycznej narysowany został w jednej „klatce” z zaznaczeniem kolejnych pozycji, ale bez charakterystycznego rozmazania linii – dzięki temu na pierwszy rzut oka wydaje się, że to kilka dziewcząt upadło jednocześnie, a nie tylko jedna Anya (a później czytelnik przeżywa moment poznawczego oczopląsu).

Duże wrażenie robi też biegłość autorki w przedstawianiu mimiki bohaterki – wszystkie grymasy Anyi zostały celnie „uchwycone” i bardzo bezpośrednio komunikują stan jej ducha (zwykle Anya jest zirytowana, rozzłoszczona, naburmuszona lub zawstydzona i wściekła, ale zdarza jej się naprawdę ślicznie uśmiechnąć). Bardzo interesująco przedstawia się także kontrast Anyi – solidnej pannicy o czarnych włosach, piegowatej, okrągłej buzi i wielkich oczach – z eteryczną, zwiewną Emily, która jako duch namalowana została bez tęczówek i źrenic… Tak, oczywiście jest to historia nieco makabryczna, ale na tyle mocno przyprawiona czarnym humorem i realistycznymi wątkami fabuły, że wszystkie te piszczele i strachy zostają mocno wzięte w nawias.

Ogromną zaletą "Ducha Anyi" są przewrotne zwroty akcji, liczne narracyjne niespodzianki oraz naprawdę świetne zakończenie. W finałowej scenie Anya musi pokonać ożywionego kościotrupa (nie, nie powiem, do kogo ów szkielet należy!) i radzi sobie z tym o wiele lepiej niż większość bohaterek podobnych historii, które zwykle starają się z całej siły kopnąć w goleń i liczą, że tak skarcony nieboszczyk wróci, skąd przyszedł.

Oczywiście, po rozwiązaniu zagadki morderstwa Emily wszystkie problemy Anyi nie znikają, ale sama Anya zaczyna patrzyć na nie zupełnie inaczej.

"Anya’s Ghost" to prawdziwa gratka dla wielbicieli Neila Gaimana, Tima Burtona oraz zespołu Belle&Sebastian (warto przyjrzeć się plakatom w pokoju Anyi!). Ta zabawna, oryginalna historia z dreszczykiem oraz wspaniała, dopracowana w najmniejszych szczegółach grafika zadowolą nawet najbardziej wybrednych wielbicieli graphic novels.

O autorce:

Vera Brosgol – ur. 1984 w Moskwie, w wieku pięciu lat wyemigrowała do Stanów. Uzyskała dyplom kanadyjskiego Sheridan College (animacja klasyczna) i obecnie pracuje w Portland (Oregon, USA) dla firmy Laika Entertainment House, tworząc scenopisy obrazkowe do animacji. Współpracowała m.in. przy tworzeniu grafik do animowanej adaptacji "Koraliny" Gaimana oraz serii "Hopeless Savages" (jako ilustrator); jest autorką komiksu sieciowego "Return to Sender" (nieukończony). "Anya’s Ghost" to jej pierwsza książka. Więcej na temat autorki na stronie: http://www.verabee.com, gdzie można podziwiać np. kolejne etapy powstawania jej debiutanckiej książki.

Aleksandra Motyka

link

Jestem zaintrygowana:)) Tylko gdzie można kupić tę książkę?

dodał: Agnieszka Alichnowicz, Czwartek, 1 grudnia 2011 08:19

Ja kupiłam na Amazonie;-) Jest prześlicznie wydana.

dodał: Ola Motyka, Czwartek, 1 grudnia 2011 08:44

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • czaple