Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Jajko księżyca

Autorzy: , dodano Czwartek, 24 listopada 2011 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Jajko księżyca"
Zofia Beszczyńska
ilustr. Natalia Talarek
Wydawnictwo Akapit Press, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zdarzyło się Wam śnić niekończący się sen, w którym nic nie jest oczywiste, co więcej, przypomina błądzenie w ukrytych zaułkach umysłu? Taka właśnie jest ta książka. Zaczyna się całkiem zwyczajnie – nastoletnia Anabella opowiada o swojej pięknej mamie i jej księżycowych opowieściach na dobranoc, o braku taty. Wrażliwa dwunastolatka często zamyka się w swoim świecie i wszędzie szuka magii. W nocy często obserwuje Dom Naprzeciwko (nazywa go tak z racji położenia). Któregoś dnia w Domu zamieszkuje nowy lokator. Mieszkańcy ulicy dostają od niego zaproszenie na bal. Odświętnie wystrojona Anabella wybiera się tam razem z mamą. Ale od chwili przekroczenia podwojów starej rezydencji nic już nie będzie takie samo… Wiruje korowód dziwnych przebierańców, a dziewczynka rozpoczyna długą podróż, niczym Alicja w Krainie Czarów. Przemierza kolejne odnogi labiryntu, świat wokół zmienia się jak wzory w kalejdoskopie. Nic nie jest tym, czym być się wydaje, nawet zaklęcia nie działają. Na zmianę z koszmarnymi stworami pojawiają się piękne wspomnienia. To jakby sen w śnie, a jego struktura przypomina chińską szkatułkę.

"Jajko księżyca" nie jest, na szczęście, kolejną książką o wampirach. Jest to niezwykła baśń z elementami horroru, przeplatanymi groteską i humorem. Każdy rozdział zaczyna się cytatem (m.in. z twórczości Michaela Ende, Sylvii Plath, W.B. Yeatsa, R. Gravesa czy Shirley Jackson), będącym przewrotną zapowiedzią tego, co się wydarzy. Sporo fragmentów pochodzi z moich ulubionych książek, a już całkiem zaskoczyła mnie autorka opisem podwodnego pałacu Posejdona (zaczerpniętym z "Mitologii" Parandowskiego) – ja sama, zachwycona nim wiele lat temu, też go sobie przepisałam. Poza tym autorka gra z konwencją gatunku, szczodrze korzysta z bogatej symboliki baśni zaliczanych już do klasyki. Szukanie tych tropów może być dobrą zabawą dla bardziej wyrobionych czytelników, a przy tym zachęcić do sięgnięcia po inną, "dorosłą" literaturę.

Rozczarowała mnie natomiast szata graficzna. Zgrzyta już przy patrzeniu na okładkę i trudno domyślić się, o czym może być „Jajko…”. Toporne ilustracje zupełnie nie współgrają z onirycznym klimatem opowieści. Zabrakło magii, a zbytnia dosłowność rysunków powoduje rozdźwięk między słowem a obrazem. Poza tym przydałoby się solidniejsze szycie, gdyż książka jest klejona. Istnieje ryzyko, że po kilkukrotnym przeczytaniu stronice będą luźne. Mimo to warto książkę przeczytać i wybrać się z Anabellą w pełną przygód wędrówkę – może niektóre tajemnice się rozwiążą, a inne pozostaną nierozwikłane. I czekam z niecierpliwością, aż stary dom wyśni następną historię!

O autorce:

Zofia Beszczyńska - poetka, autorka utworów fantastycznych dla dzieci i młodzieży, krytyk literacki i tłumaczka literatury francuskiej. Jest członkinią SPP i IBBY. Publikuje wiersze i bajki dla dzieci, m.in. w czasopismach „Ciuchcia”, „Miś”, „Płomyczek”, „Przekrój”, „Świerszczyk”. Pisarka pięknie podsumowała swoją twórczość mówiąc, że łatwiej jej pisać dla dzieci, bo sama kiedyś była dzieckiem (i ciągle nim jest), a dorosłym człowiek ciągle się staje.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Wróble na kuble