Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ja, Klara i zwierzaki

Autorzy: , dodano Czwartek, 19 kwietnia 2012 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Ja, Klara i zwierzaki"
Dimiter Inkiow
ilustr. Justyna Mahboob
przeł. Monika Perzyna
Wydawnictwo Tatarak, 2009

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Ja, Klara i zwierzaki" to druga część przygód rodzeństwa, które wykreował Dimiter Inkiow. Tym, którzy nie dotarli do pierwszego tomu pt. "Ja i moja siostra Klara" od razu mówię, że nic nie szkodzi. Książki można czytać w różnej kolejności bez uszczerbku dla zrozumienia fabuły, a już zupełnie bez wpływu na sympatię do bohaterów. Kocha się ich od razu! Za co? Hm... O tym poniżej.

Nie wiemy jak nazywa się chłopiec, który jest narratorem opowieści. Domyślamy się natomiast dzięki ilustracjom, dialogom i logice myślenia tegoż bohatera, że jest w młodszym wieku szkolnym, (może nawet w przedszkolnym). Wraz ze starszą o dwa lata siostrą, Klarą wymyśla coraz to lepsze zabawy. A że związane są one bezpośrednio ze zwierzakami - wesoło jest podwójnie.

Najpierw poznajemy Pippo – papugę wujka Toniego, która okropnie przeklina. Dalej, na 48 stronie, widzimy Wąchacza – kudłatego jamnika, amatora kotletów schabowych, szczerzącego kły na złodzieja. Jest kucyk Baldwin, co zupełnie nie pozwala się dosiąść, pchły przeskakujące na wystrojone przyjaciółki mamy, dzicy mieszkańcy Zoo oraz rybki cioci Emmy. Ale jedną z najbarwniejszych postaci jest kot o jakże "popularnym" imieniu, Kazimierz. Mamy okazję podziwiać go w trakcie wyjadania ryb z akwarium, polowania na ptaki korzystające z karmnika sąsiadki czy uganiającego się za papużką falistą, przypadkowo znajdującą się w mieszkaniu. Prawdziwy kot! – pomyślicie. Na dodatek nie dający się wytresować, za co spotyka go sroga kara. Jaka? Tego nie zdradzę.

Przygody rodzeństwa czyta się świetnie. Fabuła w większości zbudowana jest z prostych, dowcipnych dialogów pomiędzy Klarą i jej młodszym bratem. Tekst dominuje nad ilustracjami, ale nie jest to przytłaczająca dominacja. Rysunkowe postacie pojawiają się w książce nieoczekiwanie, w różnych miejscach, zdarza się że na marginesach. Sprawiają wrażenie stworzonych dziecięcą ręką, naszkicowanych ołówkiem, bez perspektywy i w większości kolorowego wypełnienia. Rozdziały są krótkie, jednowątkowe, oparte na sytuacjach z życia codziennego dzieci wychowywanych w domach pełnych rozmaitych stworzeń.

Na koniec chciałabym ostrzec czytelników, bez względu na wiek, przed możliwymi skutkami kontaktu z opisywaną lekturą. Podczas czytania mogą się zdarzyć niekontrolowane wybuchy śmiechu prowadzące nawet do bólów w obrębie tego narządu. I to zarówno dzięki fabule, jak i ilustracjom autorstwa Justyny Mahboob.

A teraz kilka słów do rodziców – zwróćcie uwagę, czy wasze dzieci nie naśladują pomysłów książkowych bohaterów. Mogą one (dzieci w połączeniu z owymi pomysłami) w znacznym stopniu uprzykrzyć życie domowym pupilom, aczkolwiek nie będzie to wyrazem świadomego, negatywnego działania, ale nieznajomości zwierzęcej natury i braku dojrzałości poznawczej naszych milusińskich.

Łucja Abalar

 

***

Ja i mój syn byliśmy fanami pierwszej części "Klary..." i po lekturze drugiej części zdania nie zmieniliśmy. Ja wracam do czasów swojego dzieciństwa, a Kuba z błyskiem w oku śledzi psoty rodzeństwa i oboje zaśmiewamy się do łez:))) A jest z czego: Klara i jej brat dbają o swoje zwierzaki, czyli papugę Pippo, psa Wąchacza i kota Kazimierza najlepiej jak tylko potrafią. Więc karmią, kąpią, strzygą, mierzą temperaturę, wyprowadzają na spacer, uczą dobrych manier... Wynika z tego mnóstwo śmiesznych perypetii.

To książka z tych, co to od czytania boli brzuch ze śmiechu. No i ta rozczulająco-zabawna "dziecięca" kreska Justyny Mahboob...

"Ryms" patronuje i poleca nową część "Klary..." na Mikołajki, święta, urodziny, imieniny i tak po prostu, bez okazji:)

Ewa Skibińska, 10.11.2009

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • ryms w empikach