Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero

Autorzy: , dodano Czwartek, 12 kwietnia 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Felix, Net i Nika oraz Świat Zero"
Rafal Kosik
Wydawnictwo Powergraph, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Rafałowi Kosikowi udała się rzecz niezwykła: wymyślił od początku do końca wielotomowy cykl książek dla nastolatków. I jeszcze z tomu na tom zyskuje coraz szersze kręgi wielbicieli wśród nastolatków płci obojga. Jak mu się to udało?

Po pierwsze potraktował młodego czytelnika z szacunkiem, jak równorzędnego partnera wychodząc z założenia, że jest bardziej rozgarnięty, niż myślimy. Po drugie – nie przynudza i nie moralizuje. Po trzecie – wyposażył swoich bohaterów w cechy, które pozwalają czytelnikom identyfikować się z nimi. Jeśli dodamy do tego trzymającą w napięciu akcję, elementy zaskoczenia, bezpretensjonalny młodzieżowy język, dużo ciekawostek i naukowych faktów, otrzymamy całkiem niezłą powieść dla nastolatków. Jednocześnie autor co rusz puszcza perskie oko do czytelnika, więc trzeba mieć się na baczności, by nie dać się złapać. Kosik zręcznie wplata naukowe fakty między fantastykę, inteligentne dialogi przetyka humorem, roboty koegzystują ze zwykłymi śmiertelnikami.

W kolejnym, dziewiątym już tomie, na drodze trójki przyjaciół – Neta, Niki i Feliksa – ponownie stanie Pierścień. To tajemnicze urządzenie powstało w laboratorium inżyniera Bieleckiego, ojca Feliksa. Ciekawość i chęć przeżycia przygody sprawią, że znów przekroczą wrota prowadzące do światów równoległych. Oczywiście coś pójdzie nie tak i przyjaciele będą mieć problem z powrotem do rzeczywistości, czyli tytułowego Świata Zero. Każdy kolejny świat, który odwiedzą będzie coraz bardziej dziwaczny. Myli się jednak ten kto sądzi, że fabuła książki opiera się wyłącznie na niekończących się międzywymiarowych podróżach. Bohaterowie muszą samodzielnie wyciągać wnioski z doświadczeń, przez co książka ma niezaprzeczalne walory edukacyjne. Wyobraźnia autora stawia młodych ludzi w obliczu różnych zagrożeń, pokazując możliwe konsekwencje rozwoju nauki, przemysłu czy wybujałego konsumpcjonizmu. Nie do końca są to wymyślone sytuacje, z niektórymi z nich mamy do czynienia na co dzień.

Oryginalne pomysły sprawiają, że ciekawość rośnie w miarę czytania. Uważny czytelnik doszuka się wielu zapożyczeń i cytatów z książek czy filmów (światy równoległe zwiedzali bohaterowie serialu "Sliders"), na przykład z "Niekończącej się historii", komedii Barei, o Lemie nie wspominając. Sam autor ma nadzieję, że będzie pisać póki starczy mu sił i pomysłów. Jest więc nadzieja, że bohaterowie nie tak szybko wrócą do domu. Tym bardziej, że jeszcze nie odkryli praw, jakimi rządzi się skomplikowany mechanizm Pierścienia.

Czytelnikom pozostaje cierpliwie czekać na kolejny tom, a w międzyczasie można zajrzeć do internetu, gdzie znajdziemy sporo informacji na temat Felixa, Neta i Niki: blog, wpis w Wikipedii, a nawet zapowiedź już nakręconego pełnometrażowego filmu na podstawie tomu drugiego - premiera w tym roku.

Magda Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Żółwik
 • czaple