Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Historie nie z tej ziemi

Autorzy: , dodano Czwartek, 27 października 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Historie nie z tej ziemi"
Anna M. Komornicka
ilustr. Jerzy Flisak
Wydawnictwa Radia i Telewizji, 1987


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zanim najmłodsi czytelnicy sięgną po pełną, „dorosłą” wersję mitów i wyjdą na spotkanie groźnym bogom i łagodnym boginiom, warto przygotować je na taką konfrontację. Niezastąpiona w tym przypadku będą edukacyjne książki dla dzieci: „Historie nie z tej ziemi” oraz „Nić Ariadny, czyli po nitce do kłębka”.

Obie pozycje mają tę zaletę, że w klarowny, przystępny sposób tłumaczą odwieczne prawa rządzące światem, mądrość i przesądy, emocje targające ludźmi. W zabawnych opowiadaniach autorka rzetelnie wyjaśnia znaczenie i pochodzenie popularnych mitologicznych wyrażeń (np. pięta Achillesa, objęcia Morfeusza, węzeł gordyjski), tłumaczy to, co do tej pory było nieznane. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile określeń, powiedzeń i motywów z mitologii weszło do potocznego języka.

Bohaterami książki jest rodzeństwo: Stefanek, Elka i Krzysiek. Mieszkają razem z Mamą i Tatkiem. W świat mitów wprowadza ich właśnie Mama, opisując najbardziej znanych bohaterów starożytnych wierzeń. Mama pracuje na uniwersytecie, w związku z tym w domu zawsze jest dużo książek, zwłaszcza dotyczących starożytności. Nic dziwnego, że dzieci, zafascynowane opowiadaniami, zaczynają dostrzegać wpływ mitów na współczesną rzeczywistość. A że mają bujną wyobraźnię, ich udziałem stają się pozornie zwykłe wydarzenia i spotkania bynajmniej nie ze zwykłymi postaciami…

Oba światy przenikają się, stąd też książkę czyta się jednym tchem, a z każdą przewracaną stroną czytelnik zastanawia się, jaką mityczną postać spotkają dziś dzieci. Smaczku książce dodają ilustracje niezrównanego Jerzego Flisaka, który zdaje się między wierszami puszczać do czytelnika oko. Bo dzieci niejednokrotnie zastanawiają się: czy to zdarzyło się naprawdę czy może tylko im się przyśniło? Każda przygoda jest dla nich niezwykłą lekcją historii, z której wyciągają wnioski. A kiedy Krzyś dostaje na urodziny (czyli całkiem niedługo, bo 20 listopada:) książkę Jana Parandowskiego: „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian”, jego radość nie ma granic. Dumny z książki, nie omieszkał się pochwalić w szkole, że autora - jednego z najznamienitszych polskich pisarzy - Mama znała osobiście.

Jeśli przeczytacie obie książki i spodobają się Wam, nie zwlekajcie - sięgnijcie właśnie po mitologię Parandowskiego. Mnie najbardziej podobał się mit „Wij się, wij wrzeciono”, o trzech Parkach przędących nić życia...

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • czaple