Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Marzenie

Autorzy: , dodano Piątek, 13 lipca 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Marzenie"
Anna Paszkiewicz
ilustr. Halina Siemaszko
oprac. graf. Lidia Głażewska-Dańko
Wydawnictwo Alegoria, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ma na imię Miłka i bardzo chciałaby spełnić swoje wielkie marzenie: umieć pięknie malować. Jest tylko jeden szkopuł - Miłka ma trzy odnóża i nie wierzy, że można być malarką z taką ułomnością. Miłka jest małym, smutnym pająkiem.

"Marzenie" to bajka z gatunku terapeutycznych. Krótka, acz optymistyczna historia pajęczycy jest przykładem wygranych zmagań z własnymi ograniczeniami. Miłka najpierw musi uwierzyć w siebie, a pomogą jej w tym mieszkańcy łąki. Wystarczy spojrzeć na problem z innej perspektywy i uwierzyć we własne możliwości. Bo bariery, które nas ograniczają, zwykle budujemy sobie sami. Choć często przyczyną rezygnacji z realizacji marzeń bywa fizyczna ułomność, to tak naprawdę siła tkwi w umyśle.

Dzięki tej opowieści dzieci poznają znaczenie takich pojęć jak odwaga i poświęcenie. Przygoda Miłki prowokuje małych czytelników do myślenia, zadawania pytań, a na pewno do dłuższej dyskusji nad przesłaniem książki. Autorka w prostych słowach mówi o tym, że niepełnosprawność nie przekreśla marzeń, a siły do ich realizacji trzeba szukać w sobie. Nie wolno się poddawać, nawet jeśli sytuacja wydaje się beznadziejna. Raz będzie lepiej, raz gorzej, ale zawsze warto próbować coś zmienić. Czasami pomoże banalny przypadek, czasami ktoś mądry podpowie, jak postąpić.

Bajka dzieje się na dwóch płaszczyznach: tekstowej i ilustracyjnej. Duże litery i oryginalny krój czcionki są zachętą do samodzielnego czytania. Kolorowe i zabawne ilustracje Haliny Siemaszko będą czytelne i zrozumiałe nawet bez tekstu, ale razem z nim tworzą harmonijną całość. Jedna z piękniejszych przedstawia kontury Miłki i Motyla na tle rozgwieżdżonego nocnego nieba. A z okładki patrzy stworzenie zwisające głową w dół, o błękitnej twarzy i wesołym spojrzeniu okrągłych oczu. Dopiero po chwili widać, że to pająk.

"Marzenie" to piękna opowieść z mądrym morałem. Czy sympatycznej Miłce uda się zrealizować swój zamiar? W końcu marzenia mają to do siebie, że lubią się spełniać w najmniej oczekiwanym momencie…

O autorce:

Anna Paszkiewicz (ur. 1979 r.) - autorka książek dla dzieci ("Po drugiej stronie tęczy", "Opowieść o znudzonej królewnie", "Trzeszczowiersze"), fraszek (zabawna-kraina.pl). Za wierszowane bajki "Arcydzieło" i "Kłótnia" wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim i Ilustratorskim 2008. Współpracuje z czasopismem dla dzieci "Promyczek", jest redaktorką serwisu Bajdulkowo oraz inicjatorką kampanii społecznej "Cała Polska PISZE dzieciom".

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Arctic
 • Żółwik