Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Śnieżek i Węgielek. Podróż do gwiazd

Autorzy: Woldańska-Płocińska Aleksandra, dodano Środa, 11 lipca 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Śnieżek i Węgielek. Podróż do gwiazd"
Przemysław Wechterowicz
ilustr. i oprac. graf. Aleksandra Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo Alegoria, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Śnieżek i Węgielek. Podróż do gwiazd" to naprawdę WIELKA (format zbliżony do A3), a przez to niezbyt poręczna książka. Oczywiście tylko dla tych, którzy tak jak ja, lubią czytać w łóżku, po obiedzie albo przed snem, z dziećmi po lewej i prawej stronie. Tym czytelnikom, którzy spędzają wiele czasu na podłodze, na kolanach - przy rozkładaniu dróg, torów kolejowych, rysowaniu - ogromny format "Śnieżka i Węgielka ..." przypadnie do gustu. No i jeszcze tym uwielbiającym wprost ozdabiać czytane tytuły takim czy innym szlaczkiem. Tę pozycję ubarwiać wręcz trzeba, szczególnie w pozostawionych przez ilustratorkę białych miejscach. Skąd to wiemy? Zachęca do tego autor, Przemysław Wechterowicz w tekście na wewnętrznej stronie okładki.

Tytułowi bohaterowie to pies i kot. Wbrew przysłowiu życie puchatego mruczka, Śnieżka upływa w zgodzie z rosłym, czarnym Węgielkiem. Obydwaj lubią leżeć na swych poduchach i prowadzić ciekawe, nieco filozoficzne rozmowy. Czasem towarzyszy im sąsiadka-sójka mieszkająca na co dzień w koronie dębu.

Pewnego dnia, gdy Śnieżek z Węgielkiem obserwowali wieczorne niebo i marzyli o podróży do gwiazd, z kominka wypadła - w tumanach kurzu - zielona butelka. A w niej list od... Kosmicznych Kotów, z którego jasno wynikało, że zapraszają swoich ziemskich przyjaciół do siebie. Kot i pies wyszperali na strychu srebrne kombinezony z własnym napędem odrzutowym, po czym rozpoczęli międzyplanetarną eskapadę. A czego tam nie widzieli... Dość wspomnieć, że rozmawiających ze sobą Jowisza i Saturna, pomrukującą kometę, prawdziwe UFO i pożerającą byle co (byle dużo) czarną dziurę.

Czy Śnieżek i Wegielek spotkali w końcu Kosmiczne Koty? I jak smakuje Droga Mleczna? Tego dowiecie się już samodzielnie, czytając dość niezwykłą, trochę szaloną książkę Przemysława Wechterowicza. Polecam wywiad z autorem dostępny na stronie wydawnictwa Alegoria, w którym dowiadujemy się między innymi, że pisanie książek dla dzieci przychodzi panu Wechterowiczowi z niezwykłą łatwością (być może dlatego niektóre partie tekstu wydają się mniej dopracowane?).

Autorką wyśmienitych ilustracji jest niegdysiejsza laureatka konkursu "Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci", Aleksandra Woldańska-Płocińska. Jej obrazy, z jednej strony maksymalnie skrótowe (proste, geometryczne formy, kontrastowe kolory), z drugiej – bogate w ornamenty, detale, faktury, zdecydowanie więcej opowiadają niż wyrażona tekstem fabuła, gdybyśmy tylko umieli/chcieli ten przekaz wizualny odczytać. Z pewnością ilustracje tej artystki, wyróżniające się wśród mrowia dosłownych, ślicznych obrazków, przygotowują młodego czytelnika do kontaktu z reguły niepokorną, "myślącą", czasem wręcz trudną i nieestetyczną (!) sztuką.

Łucja Abalar

***

Czy pies i kot mogą żyć w przyjaźni? Powiecie pewnie, że w bajkach wszystko jest możliwe. W życiu też, nie muszę o tym przekonywać:) Ale wróćmy do bajki wydanej w dużym formacie, wielkością przypominającym blok rysunkowy.  Nieporęczna? Niewygodna? Sęk w tym, że to książka nie tylko do czytania, ale również do oglądania, uzupełniania, malowania i rysowania. Do zabawy zaprasza ilustratorka Ola Woldańska-Płocińska, która stworzyła sympatyczne wizerunki kota Śnieżka i psa Węgielka.

Autorem tekstu jest Przemysław Wechterowicz, autor bodajże kilkunastu już książek dla dzieci. Nie są to skomplikowane historyjki, poprawnie napisane, bez szczególnych fajerwerków. Ich odbiorcami są głównie przedszkolaki. "Śnieżek i Węgielek. Podróż do gwiazd"" też jest przeznaczona dla tej grupy wiekowej. Przyjaciele marzą o kosmicznej wyprawie, wypowiedziane życzenie spełnia się w tej samej chwili. Podróż jest emocjonująca, obfituje w spotkania i kosmiczne zderzenia (kontrolowane), a także bardzo przyjemne zabawy.

Zapowiedź na końcu książki zadowoli małych fanów Śnieżka i Węgielka - następnym razem przyjaciele będą poznawać dżunglę!

Ewa Skibińska, 31.01.2012

link


Zobacz także:


Ta książka jest duża, powiedziałabym nawet, że bardzo duża :) Jak sam autor pisze na wstępie, jest to książka podłogowa. I faktycznie na podłodze jest z nią bardzo wygodnie :)

Ale musicie wiedzieć, że nie jest to zwykła książka.. Jej nie wystarczy tylko przeczytać. Tutaj przydadzą nam się również kredki lub pisaki, bo tę książkę dziecko może współtworzyć :)

Aby to uczynić potrzeba tylko dużej wyobraźni, czego dzieciakom pod dostatkiem :)

Jest to opowieść o dwóch przyjaciołach - Śnieżku i Węgielku. Białym kocie i czarnym psie.
Pewnego razu spoglądając przez okno zauważają spadającą gwiazdę. Marzą sobie wtedy jak wspaniale byłoby móc znaleźć się w kosmosie i podziwiać gwiazdy z bliska. W tym samym momencie przez komin wpada butelka. W środku znajduje się list od kosmicznych kotów... A więc jednak ich marzenie się spełni :)
Zdradzę Wam jedynie tyle, że w kosmosie spotkają ich na prawdę fajne przygody :)

Moim zdaniem książka jest świetna :)
Jeszcze nigdy nie mieliśmy styczności ztakim dużym formatem...
Wielkość jest tutaj zdecydowanie plusem, do tego fajne, bardzo ciekawe opowiadanie, świetne ilustracje, no i co najważniejsze możliwość "legalnego" gryzmolenia po książce :) Jestem pewna, że każde dziecko będzie zachwycone :)

dodał: Marta mama Nikusia - ksiazeczk, Piątek, 20 stycznia 2012 00:38

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Plasterek
 • ryms w empikach