Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Juniper Berry i tajemnicze drzewo

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 28 listopada 2011 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Juniper Berry i tajemnicze drzewo"
M. P. Kozlowsky
ilustr. Erwin Madrid
przeł. Anna Papiernik
Wydawnictwo Esprit, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Dom był pałacem, jezioro było basenem, Kicia była psem, a Juniper Berry - jedenastoletnią dziewczynką" - pierwsze zdanie powieści już sporo wyjaśnia czytelnikom zaintrygowanym tytułem tej książki. A ja dopowiem: jedynaczka Juniper ma bogatych i sławnych rodziców, którzy są wziętymi, bardzo zapracowanymi aktorami. To ludzie u szczytu sławy, którzy dla swoich "pięciu minut" poświęcają życie rodzinne. Mamę i tatę Juniper widzi coraz rzadziej, jedynym wiernym towarzyszem pozostaje Kicia, a obecność ludzi zapewnia tzw. służba i nauczycielka, która uczy dziewczynkę w domu. Brak normalnego kontaktu ze światem zewnętrznym Juniper kompensuje sobie prowadząc nieustanną obserwację świata przez lornetki, teleskopy, lunety, mikroskopy, szkła powiększające. Chociaż w ten sposób rzeczywistość staje się jej bliższa, choć oczywiste - nie jest to poznawanie prawdziwego życia.

Okrutna ta izolacja, przyznacie. Ale to dopiero początek, dalej emocje będą gęstniały ze strony na stronę. Rodzice zaczynają się bowiem dziwnie zachowywać: stają się wobec Juniper oschli, zimni, bezwględnie ją odtrącają, przypominają ludzi obłąkanych. Osamotniona dziewczynka jest przerażona, na szczęście pewnego dnia na spacerze spotyka Gilesa, który zwierza jej się z podobnej sytuacji domowej. Coś jest na rzeczy, a raczej coś złego rządzi umysłami rodziców. Trop prowadzi do obumarłego drzewa, które kryje w podziemiach upiora handlującego marzeniami i żywiącego się w zamian za nie ludzką energią...

Podczas lektury tej książki czujemy się trochę jak Juniper: jesteśmy w matni, pułapce bez wyjścia, mamy dość, a jednocześnie chcemy poznać przyczynę horroru. "Juniper..." to zdecydowanie rzecz dla miłośników powieści grozy. Oprócz atrakcyjnej fabuły i towarzyszących lekturze emocji, książka zmusza nas do refleksji nad statusem dzisiejszej rodziny, współczesnymi pułapkami i pokusami, które jej zagrażają: praca ponad wszystko, kariera, używki itp. Pod tym względem "Juniper Berry i tajemnicze drzewo" okazuje się być niezwykle aktualną diagnozą dzisiejszego świata.

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba
 • Lato Adeli
 • OKO