Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie

Autorzy: , dodano Środa, 14 grudnia 2011 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie"
Daniel Napp
przeł. Elżbieta Zarych
Wydawnictwo Bona, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Co byście zrobili, gdyby ktoś sprzątnął Wam sprzed nosa upatrzoną choinkę? Tak, oczywiście, wkurzylibyście się. Nie inaczej jest z dobrze już niektórym znaną parą przyjaciół Panem Brummem, Kaszalotem i ich kolegą Borsukiem. Tę samą choinkę upatrzył sobie Ryjek, chytra łasica, który nie dość, że nie pozwolił ściąć drzewka, to jeszcze zagroził, że jeśli Pan Brumm podejmie próbę - spuści swojego psa ze smyczy (dla ścisłości ów pies to jamnik).

Dalej jest coraz śmieszniej. W ogóle mam wrażenie, że z każdą następną częścią nasi bohaterowie bardziej się rozkręcają :) Oczywiście zaambarasowany Pan Brumm tradycyjnie mówi: choooinka (co w przypadku świątecznej książki jest powiedzonkiem jak najbardziej na miejscu). Nie tracąc zimnej krwi trio trafia po śladach do domu rodziny Ryjków, włamuje się pod nieobecność gospodarzy, zostawia na czatach rybkę Kaszalota ("Ty będziesz pływał na czatach" - mówi Borsuk, a ja uwielbiam ten tekst:) i... Zamiast wyjść spokojnie z choinką Pan Brumm i Borsuk delektują się pieczoną gęsią Ryjków i zjadają ją do kosteczek, a potem smacznie zasypiają. Obudzeni alarmem czatującego Kaszalota z prędkością światła wynoszą choinkę (Borsuk) i przebierają się za Mikołaja (Pan Brumm), by zmylić gospodarzy. Niedźwiedź przygotowuje nawet prezenty - model statku z ogryzionych gęsich kości, wyciągnięta z szuflady pani Ryjkowej zeszłoroczna sukienka... Gdy plan niebezpiecznie zaczyna się walić i Ryjkowie zaczynają coś podejrzewać Mikołaj - Pan Brumm zrzuca wszystko na Kaszalota, że łobuz, kłamczuch, złodziej, należy mu się kara i czym prędzej ucieka wraz z przyjacielem.

Choinkę odzyskali, Ryjkowi nauczkę dali, a dzieci, mam nadzieję, będą bawiły się przy lekturze tej książki przednio. Podobnie jak przy oglądaniu - dużo tu dynamicznych min, póz, mnóstwo fajnych detali. Choinka ubrana w filiżanki, banany, klucze francuskie i temu podobne bardzo przypomina mi drzewko Pettsona i Findusa, ale to chyba dobry wzór?:)

Ewa Skibińska

P.S. Na wyklejce książki jest doskonała podpowiedź: świąteczne wycinanki do ściągnięcia na www.daniel-napp.de!  

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Plasterek
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Amelia i Kuba