Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Operacja Alfabet

Autorzy: , dodano Czwartek, 20 czerwca 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Operacja Alfabet. Ministerstwo literek"
Al MacCuish
ilustr. Luciano Lozano
oprac. graf. Jim Bletsas
przeł. Nestor Kaszycki
Wydawnictwo G+J, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Lubię książki, które z pozoru są stare, a w rzeczywistości powstały zaledwie przed chwilą. Cieszy mnie, kiedy to złudzenie trwa do końca i nie przerywa go zabłąkane w tekście współczesne słowo lub przedmiot, który za nic nie przystaje do minionych czasów. Właśnie dlatego "Operacja Alfabet" od razu przypadła mi do gustu i na szczęścia nie zdradziła swojego retro-charakteru, aż do ostatniej strony. Mogę więc śmiało powiedzieć, że moje dzieci nie miały szansy spostrzec się, że książka, którą mają w ręku została napisana w 2011 roku, o ile tylko nie przyszło im do głowy zajrzeć do redakcyjnej stopki, o co raczej jestem spokojna.

Jeśli uwierzycie, że alfabet tworzy tajne struktury, podejmuje misje lub funkcjonuje w hierarchii starszeństwa, dzięki tej książce poznacie również wszystkie szczegóły tajnej działalności liter. Okazuje się bowiem, że w Londynie, w skrzynce pocztowej w okolicach Big Bena, mieści się główna siedziba ministerstwa literek. To tu zapadają wszystkie istotne decyzje dotyczące alfabetu, tworzone są gazety, czasopisma i książki. Ale najważniejszą misją ministerstwa jest pomoc dzieciom w nauce liter. Książka opowiada jedną z przygód brygady alfabetu pod dowództwem pułkownika A, która zaalarmowana przez tajne wykrzykniki, wyrusza do domu Adasia Brykalskiego, żeby nauczyć go liter.

"Operacja Alfabet" to debiut literacki Ala MacCuisha, dyrektora kreatywnego londyńskiej agencji marketingowej. Oprócz ciekawej warstwy tekstowej, książka proponuje również klimatyczne ilustracje, na których rzeczywistość swobodnie miesza się ze światem fantazji. A wszystko jakby wyciągnięte ze starego kufra: panowie w melonikach, gazeciarz, ebonitowy telefon, lokomotywa parowa. Jednak najważniejsze w książce są litery, różnokolorowe, ubrane w fantazyjne stroje, posiadające swoje wojskowe stopnie. Spersonifikowane, ale w taki sposób, że nie tracą swojego charakteru. Nadal łatwo jest je rozróżnić i nazwać. Ich znaczenie nie zatraca się w formie.

Książka w bezpośredni sposób nawiązuje do tradycji angielskiej powieści szpiegowskiej oraz etosu brytyjskiej armii. Można się spodziewać, że ten charakter o wiele bardziej czytelny pozostaje dla angielskiego czytelnika, chociaż i polskie dzieci na pewno wyczują klimat suspensu i wiszącej w powietrzu tajemnicy, którą mogą poznać tylko nieliczni. Styl wypowiedzi nie trąci jednak myszką, lecz dobrze wpisuje się w oldskulowy charakter książki. Tłumaczenie jest dosyć zgrabne, chociaż w kilku miejscach zaskakuje, mam nadzieję zamierzone, przejście od strofy nierymowanej do rymu.

Książka obecna jest również w sieci. Projekt został opracowany bardzo starannie i mimo swojego staroświeckiego stylu bardzo nowocześnie. Zachętą do przeczytania książki może być piosenka z manifestem liter lub aplikacja na Ipada, chociaż nie mniej urzekająca jest osobista, dźwiękowa prezentacja każdej literki. Atrakcyjny bonus do wydrukowania stanowi również czerwona skrzynka pocztowa, którą można przykleić na stronie tytułowej. Niestety, to wszystko tylko po angielsku.

Zastanawiam się jeszcze, czy tytuł książki celowo nawiązuje do akcji wojskowej o tej samej nazwie w 1940 r. w Narviku. Czy Al MacCuish jest fascynatem II wojny światowej?

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy