Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wdzięczny kwiat

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 5 grudnia 2011 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Wdzięczny kwiat"
tekst i ilustr. Sarolta Szulyovszky
przeł. Sebastian Stachowski
Wydawnictwo Namas, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Wdzięczny kwiat" jest prawdziwą historią, jaka przydarzyła się prababci autorki. To także hołd złożony babci i dziadkowi, wzruszający dowód miłości i pamięci, będący zarazem powrotem do pięknych chwil dzieciństwa. Hajnalka, wnuczka Dziadka Gezy i Babci Kato, lubi biegać po ścieżkach ogrodu, o który pieczołowicie dba Dziadek. Pewnego dnia na grządce zakwita przecudnej urody kwiat. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się widać, że roślinka jest sztuczna. Nie dostrzega tego Babcia, która mimo słabego wzroku i gasnących sił codziennie przychodzi do ogrodu, by podziwiać piękny kwiat. Kwiat, który potrafi przetrwać ulewne deszcze, porywiste wiatry i mróz. Codzienna wędrówka z domu do ogrodu daje staruszce siłę, a obserwowanie niespodziewanego gościa sprawia radość. Ale przychodzi taki dzień, kiedy Babcia nie zjawia się w ogrodzie. Tego samego dnia znika też kwiat… A kiedy po zimie przychodzi wiosna na grządce wyrasta maleńka roślina – nowy kwiat, tym razem już prawdziwy.

Metaforyczna opowieść o starości, przemijaniu i odradzaniu się nikogo nie pozostawi obojętnym. Odejście Babci (razem z kwiatem udała się do nieba) jest smutnym wydarzeniem, ale śmierć wcześniej czy później przyjdzie po każdego. Za pomocą subtelnych symboli i niedopowiedzeń autorka pokazała, że człowiek jest wpisany w nieustannie odradzający się cykl przyrody: cicha starość nie istniałby bez żywiołowej młodości, narodziny nie byłyby możliwe bez śmierci.

Zaskoczył mnie płynący z tej opowieści spokój, a przecież śmierć nie jest łatwym tematem. Jest tu zgoda na to, co czeka każdego z nas w bliższej lub dalszej przyszłości. Oszczędność słów uzupełniają ilustracje w stonowanych barwach oraz wierszowane podpisy pod obrazkami. Te trzy elementy układają się w refleksyjną, liryczną całość do nieśpiesznego, kilkukrotnego czytania. Obrazy i słowa uruchamiają wyobraźnię, wywołują całą gamę różnych emocji, z którymi będzie musiał zmierzyć się mały czytelnik. Za pomocą prostej treści i nieco baśniowej historii bez trudu wyjaśnimy dziecku bogatą symbolikę ogrodu i rosnącego w nim kwiatu.

"Wdzięczny kwiat" należy do unikatowych książek, które w delikatny, aluzyjny sposób oswajają czytelnika z eschatologicznym wymiarem naszej egzystencji.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • OKO