Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Potilla

Autorzy: , dodano Piątek, 8 czerwca 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Potilla"
Cornelia Funke
Wydawnictwo Egmont, 2011
seria: Księżycowy kamień

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kim jest kobieca postać z okładki: w czerwonych botkach, z burzą świetlistożółtych loków? W rękach trzyma czerwony materiał: może czapkę, może chustę, może coś jeszcze innego. Siedzi zwrócona bokiem do czytelnika, w białej sukni. Za nią las i księżyc w pełni.

To królowa leśnych wróżek, a zarazem główna bohaterka powieści niemieckiej pisarki Cornellii Funke pt. "Potilla".

Potillę, bo tak nazywa się ta królowa, poznajemy w dramatycznych okolicznościach. Jej dom - kopiec zostaje napadnięty przez tajemniczego intruza: kogoś starego, posiwiałego i utykającego na jedną nogę. Na jego szyi dynda siedem malutkich, czerwonych czapeczek, co oznacza, że ma za sobą siedem skradzionych żywotów, siedem wypędzonych wspólnot wróżek, siedem doszczętnie obrabowanych kopców. Potilli nie udaje się uchronić przed stworem, który zabiera jej magiczną czapkę, uniemożliwiając w ten sposób powrót do domu. Wróżka ląduje w ludzkiej, pasiastej skarpecie, gdzie czeka ją niechybnie śmierć, a intruz wślizguje się do wnętrza kopca.

Skarpetę z Potillą o wielkości butelki lemoniady znajduje Artur: nieśmiały chłopiec, będący przypadkowo świadkiem tych okropnych wydarzeń. Co robi w lesie? Zaszywa się tam przed bliźniakami, Benem i Brunonem, z którymi zmuszony jest spędzać ferie. Towarzystwo kuzynów nie jest dla niego, delikatnie mówiąc, przyjemne. Chłopcy ciągle mu dokuczają, a nawet poszturchują, więc woli spacerować po mrocznym lesie, nawet w burzę, niż dzielić z nimi choć kawałek wspólnej przestrzeni. Bratnią duszą wydaje się być rudowłosa Esterka, ale z wielu powodów (jakich? - przeczytajcie sami) Artur nie ma możliwości się z nią zaprzyjaźnić.

Ferie u ciotki, z założenia przykre i nudne, zmieniają się całkowicie, gdy w domu pojawia się Potilla. Zmienia się też sam Artur. Ten wycofany, odrobinę niezdarny chłopiec już wkrótce przeciwstawi się wrednym kuzynom, zagai ładną koleżankę, a nawet... dosiądzie dzika. Przede wszystkim jednak postanowi pomóc Potilli w pokonaniu intruza, który zaszył się w kopcu i wygnał z niego leśne wróżki. A do tego potrzeba sprytu, odwagi, potwora o dwóch głowach oraz niejednego pukla włosów.

Wydawałoby się, że jeśli książka jest o wróżce, to będzie to lukrowana historyjka dla grzecznych dziewczyn. I tak można pomyśleć, czytając pierwszy rozdział i obserwując jak wróżki tańczą, podśpiewują i chichotają. Jednak wkrótce okazuje się, że "Potilla" lukrowana nie jest, przede wszystkim dlatego, że głównej bohaterce daleko do ideału. Nie jest łagodną, spokojną i zrównoważoną postacią, z której ust padają co rusz rozmaite mądrości. A raczej niecierpliwą, porywczą czy wręcz choleryczną osóbką, nadużywającą słowa: głupi, szczególnie względem Artura. Bliżej jej do czarodziejki, a nawet wiedźmy, niż leśnej wróżki. Ale spokojnie – nie zamierza nikogo skrzywdzić, a raczej zmotywować do działania, sprzeciwiania się złym siłom, czy to magicznym, czy ludzkim.

Jakie będą losy Potilli? Kto pokona potwora? Kim jest dubelt? - o tym przeczytacie w powieści autorki "Atramentowej trylogii". Zapraszam do lektury, w której magia przeplata się z rzeczywistością, a rudy z zielonym. Gdzie nie brak tajemnic, mrocznych korytarzy i mroczniaków.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną