Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pies i jego chłopiec

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 24 października 2011 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Pies i jego chłopiec"
Eva Ibbotson
przeł. Krzysztof Uliszewski
ilustr. Joanna Gwis
Wydawnictwo Egmont, 2011
seria: Księżycowy kamień

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Każdy, kto marzył o posiadaniu psa w dzieciństwie, a jego rodzice twardo tego zabraniali, powinien przeczytać powieść „Pies i jego chłopiec” Evy Ibbotson. Hal też miał podobne marzenie i nieugiętych rodziców, ale jemu się udało! Zdobył serce psa, dzięki uporowi, odwadze i intrydze na czterech łapach oraz paradoksalnie dzięki sprzeciwiającej się rodzinie.

Hala poznajemy w jego wytwornym domu, wśród puszystych dywanów, opryskliwych pokojówek i w towarzystwie nadętej matki, jej trzech koleżanek i ojca, obecnego częściej w samolocie niż we własnej willi. Właśnie zbliżają się jego urodziny, na które życzy sobie jak co roku psa i jak co roku dostaje stertę elektronicznych gadżetów. Rodzice nie godzą się na czworonoga, gdyż mógłby on zniszczyć wartościowe wyposażenie domu, poza tym traktują to życzenie jak chwilową zachciankę.

Zawiedzionego Hala nic nie jest w stanie pocieszyć, dlatego ojciec postanawia wypożyczyć dla niego psa z agencji Easy Pets. Chłopiec szybko nawiązuje przyjaźń z radosnym kundlem o imieniu Fleck, razem spędzają dwa dni, spacerując po parku, goniąc pośród drzew i poznając innych właścicieli psów i ich pociesznych pupili. Dlatego, gdy Fleck trafia z powrotem do agencji,  pokorny i grzeczny do tej pory chłopiec najpierw popada w rozpacz, a potem obmyśla pewien ryzykowny plan. Od tego momentu książka nabiera rumieńców, fabuła się dynamizuje i wpada na nowe, mniej oczywiste tory.

Hal wraz z koleżanką, Pippą  uwalnia Flecka i wraz z czworgiem innych psów jedzie do dziadków. W tej niebezpiecznej podróży przeżywa wiele fascynujących przygód, poznaje ludzi, których życie i praca związane są ze zwierzętami (cyrkowcy, stary pasterz, mnisi), nawiązuje przyjaźnie z rówieśnikami pochodzącymi z różnych środowisk, ucieka z rąk łowców okupów. Przede wszystkim jednak doświadcza przyjaźni ze strony swojego pupila, przekonuje się, że posiadanie zwierzaka otwiera go na innych, pozwala dostrzegać rzeczy i sprawy, które do tej pory były mu obce.

Równorzędnymi bohaterami powieści są psy: wspomniany już Fleck, czarna pudlica Francine, suczka collie Honey, bernardyn Otto i pekińczyk Li – Chee. Mamy okazję śledzić ich losy od szczenięcia, zadziwia nas ich różnorodny temperament, uczuciowość oraz przywiązanie do ludzi i miejsca, a także to w jaki sposób dobierają sobie swoich właścicieli. „Pies i jego chłopiec” to bowiem książka mówiąca o tym, że nie tylko ludzie marzą o posiadaniu wiernego przyjaciela na czterech łapach, ale także psy tęsknią za wrażliwym „panem” i o ciepłym kątem. A gdyby zejść na głębszy poziom rozważań powieść ta jest również lekturą – przestrogą dla rodziców, którzy ignorują marzenia i zainteresowania swoich dzieci, infantylizują je, nie lubią ich towarzystwa, a potem dziwią się ich buntowniczym, ryzykownym i niewdzięcznym zachowaniom.

Książka Ewy Ibottson, jak się okazuje ostatnia w jej pisarskiej karierze, przeznaczona jest dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. Jednak styl, w jakim została napisana oraz uniwersalna, pełna wrażliwości fabuła a także świetne, zaryzykuję - lepsze niż w oryginale okładka i ilustracje, sprawiają, że powieść może trafić w gusta dorosłych czytelników.

Łucja Abalar 

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach