Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Koleżaneczki

Autorzy: , dodano Środa, 30 listopada 2011 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

'Koleżaneczki"
Ewa Nowak
ilustr. Joanna Gwis
Wydawnictwo Egmont, 2011
seria: Księżycowy kamień


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Koleżaneczki” to książka mądra, ale i zabawna: o dojrzewaniu, uprzedzeniach, trudnej przyjaźni, rodzinie i różniących się między sobą światach chłopców i dziewczynek. Odkrywamy w niej sekrety dorastających dzieci, poznajemy ich problemy i rozterki. Razem z nimi musimy zmierzyć się z niepokojem, dręczącym dzieci wkraczające w okres dojrzewania. Niewykluczone, że wielu czytelników będzie się utożsamiać z jej bohaterami: dwunastoletnią Iwą i jej młodszym bratem (przedsiębiorczym łobuziakiem).

Iwa ma dwie przyjaciółki, Ankę i Patkę, które razem powinny tworzyć zgraną paczkę. Niestety tak nie jest, ponieważ Anka cały czas intryguje, próbując skłócić dziewczynki. A kiedy obie zaczynają Iwę ignorować i robią wszystko by ją od siebie odseparować, Iwie jest po prostu przykro. Nie rozumie jeszcze motywów takiego postępowania, ale mądra i wyrozumiała mama objaśnia jej zawiłości dziewczyńskiego świata. W przeciwieństwie do nerwowego taty, który bardziej jest zajęty swoją pracą, niż zrozumieniem zmian, jakie zachodzą u jego dorastających dzieci. Którejś nocy Iwa zauważa spadającą gwiazdę i wypowiada życzenie, które się spełnia. Dziewczynka potrafi stać się niewidzialna, chociaż nie do końca może kontrolować swoją dematerializację. Co z tego wyniknie? Na pewno sporo zamieszania, śmiechu, strachu, pojawią się też duchy, nowy kolega z Wietnamu, mały kotek - ale wszystko dobrze się skończy – tyle mogę zdradzić.Do zalet książki zliczam też ilustracje Joanny Gwis: bezpretensjonalne, zabawne, wykonane ciekawą techniką. „Koleżaneczki” czyta się z przyjemnością również dzięki rysunkom, które doskonale harmonizują z treścią. Czasami nakładają się na tekst, ale to zupełnie nie przeszkadza w czytaniu.

Książka ukazała się w serii dla dzieci i młodzieży „Księżycowy kamień”. I taka jak ten kamień jest nowa seria wydawnictwa Egmont. Bowiem talizman ten posiada niezwykłą moc: pomaga rozwijać intuicję, rozwiązywać problemy, sprzyja szczęściu, kształtuje wrażliwość, odkrywa wewnętrzne piękno. Pomaga zauważyć wiele rzeczy, które na co dzień umykają percepcji. A do tego mieni się różnymi kolorami. Podobnie jest z tą książką: razem z jej bohaterami odkrywamy świat, przeżywamy przygody, uczymy się otwartości i szacunku dla odmienności, podążania za głosem intuicji. I co ważne, bohaterem książki może być tak naprawdę każdy z nas – czytelników.

Nie miałam jeszcze w rękach pozostałych pozycji z księżycowej serii, ale już po przeczytaniu „Koleżaneczek” uważam, że jest to wartościowy cykl i warto po niego sięgnąć. I wiek odbiorcy nie ma tu doprawdy żadnego znaczenia.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach