Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kto się śmieje

Autorzy: , dodano Środa, 5 października 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Kto się śmieje"
Maria Czerkawska
ilustr. Andrzej Heidrich
Wydawnictwo Czytelnik, 1967


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dzieciom trzeba czytać i to nie tylko prozę kwadrans przed snem. Można zacząć od nastrojowych wierszy dla najmłodszych, zilustrowanych przez świetnego grafika Andrzeja Heidricha. Ilustracje wyglądają jak obrazki naprędce namalowane przez dzieci kolorowymi akwarelami: lekko rozmazane kontury, bez zbędnych detali, jednocześnie wyraziste i delikatne, dające wrażenie ulotności (np. „Ptaszek w bzach”).

Poetka zaprasza do obserwacji świata przyrody, uczy wrażliwości na różne zjawiska, ot chociażby na ptaki śpiewające wśród listowia czy kolorowe kwiaty nad rzeką. W wierszyku „Jaś i świt” autorka uchwyciła ten ulotny moment, kiedy mrok ustępuje miejsca pierwszemu brzaskowi. Jak niezwykły wirtuoz słowa opisuje go bardzo sugestywnie, a czytelnik przenosi się na wieś, wstaje świt… Nad łąką bez pośpiechu sączy się mgła, drzewa różowieją w blasku wyłaniającego się słońca, na trawie błyszczy rosa. Poezja Marii Czerkawskiej jest wysmakowana, uczy innego, bardziej metaforycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość (za płotem rośnie "fijołkowe państwo", a słowiki "gędziolą"). Tam zwyczajne miejsca stają się ostoją feerycznych zdarzeń. Wiersze są łatwe do zapamiętania, mogą być wstępem do nauki języka.

Myślę, że wspólna zabawa w rymy zachwyci dziecko i sprawi mu wiele radości. Warto na dłużej zatrzymać się przy pięknych onomatopejach - deszczyk pluszcze i szeleści, wietrzyk przycichł – mogą być pomocne przy ćwiczeniach logopedycznych. Dzieci bawią się słowami, ucząc się niejako przy okazji poprawnego języka czy wymowy. Dzięki poezji wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię, a rytmiczność i rymy pomogą ćwiczyć zapamiętywanie. Nawet jeśli dziecko za pierwszym razem wszystkiego nie zrozumie, mądry rodzic pomoże mu zinterpretować wiersz. Chociaż ta książka z wierszami ma już ponad pół wieku, stronice pożółkły, a ilustracje zostały wzbogacone radosną twórczością jakiegoś dziecka (co może świadczyć o jego głębokim przeżywaniu wierszyków), obcowanie z nią to cudowne doznanie estetyczne. Poezja wzbogaca, odkrywa przed czytelnikiem zupełnie inny, bajkowy świat. Uczmy więc dzieci zachwytu nad poezją.

O autorach:

Maria Czerkawska (1881 – 1973), poetka, nowelistka, autorka powieści dla dzieci i kilkunastu tomików wierszy, m.in. „Żółte chodaczki”, „Na listeczku jaworowym”, „U starej wierzby”. Studiowała na Wydziale Filozofii UJ, debiutowała w 1905 roku w „Tygodniku Ilustrowanym”. Współpracowała również z prasą dziecięcą. Stworzyła symboliczne liryki refleksyjne i krajobrazowe (piękne portrety drzew w zbiorze „Zielony cień”, opisy nadmorskiego pejzażu i mieszkańców rybackiej wioski w „Sieciach na wietrze”). Zajmowała się też tematyką wiejską („Ludzie i liście” i „Malowanka na szkle”), patriotyczną i miłosną.

Andrzej Heidrich (ur. 1928) – grafik, plastyk, autor ekslibrisów, projektów znaczków pocztowych, herbów miast i województw, odznaczeń wojskowych, policyjnych i państwowych. Jemu zawdzięczamy banknoty z serii Wielcy Polacy i Królowie i książęta Polski, którymi obecnie płacimy. Pierwszy banknot autorstwa Andrzeja Heidricha wszedł do obiegu w 1974 roku. Grafik zaprojektował również wzór pieczęci dla kancelarii prezydenckiej, dowodu osobistego oraz paszportu, wprowadził poprawki do obowiązującego herbu państwowego i insygniów Orderu Krzyża Wojskowego. Jest autorem wielu opracowań graficznych książek (m.in. „Lapidaria” Ryszarda Kapuścińskiego, Czytelnik 2002), twórcą ilustracji książkowych i obwolut. Był naczelnym grafikiem „Czytelnika”.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • 12 miesięcy