Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zbyt Późno

Autorzy: , dodano Piątek, 24 sierpnia 2012 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Zbyt Późno"
Giovanna Zoboli
ilustr. Camilla Engman
przeł. Małgorzata Flor
Wydawnictwo Entliczek, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Droga do "zbyt późno"

Zaryzykuję twierdzenie, że każdy z nas spotkał się ze słowami "zbyt późno". Ja pamiętam je ze swojego dzieciństwa. Byłam dzieckiem zainteresowanym poznawaniem świata, skłonnym przekraczać wyznaczone granice. W moim przypadku najczęściej za późno było na zabawę i wyjście na dwór, a ponieważ mam liczne rodzeństwo moi rodzice rzadko mogli sobie pozwolić na odstępstwa od przyjętych reguł. Wiedzieli, że złamanie ustalonych zasad skończy się paraliżem codziennego rytmu i kompletną anarchią.

Kiedy sięgałam po książkę Giovanny Zoboli "Zbyt późno", byłam ciekawa, jak autorka podejmie temat. Zaczęła od słów:

"Teraz jest zbyt późno - mówi mama. Nie można wychodzić.
Wrócilibyśmy zbyt późno - mówi tata. Pójdziemy jutro.
Ale ja chcę wrócić zbyt późno - odpowiada Riccardo".

Czy to nie brzmi znajomo?

Mały Riccardo chce wyjść, ale trafia na duży opór ze strony dorosłych. Do rodziców dołączają dziadkowie. Wszyscy czworo chóralnie odpowiadają: "Jesteś jeszcze zbyt mały, żeby wracać zbyt późno". Dorośli zatopieni po uszy w swoich mikroświatach zbywają potrzebę chłopca. Ten osamotniony udaje się do swojego pokoju. Na szczęście jest jeszcze zbyt mały, żeby całkowicie poddać się myślom narzuconym przez najbliższych. Pomimo tego, że "zbyt późno to miejsce zbyt odległe" wybiera się w drogę z kimś "strasznie dużym", "strasznie magicznym" i "strasznie uprzejmym". W towarzystwie niedźwiedzia, białego kota w żółtej kurteczce oraz Pani jeleniowej rozpoczyna cudowną podróż, pełną wrażeń, przygód i radości. Zmartwiło mnie to, że wszystko co piękne wydarza się podczas snu Riccardo. Pocieszenie znalazłam jednak w sile małego człowieka, który pomimo sposobu myślenia, jaki zakorzenili w nim najbliżsi, konsekwentnie podąża śladami swojego pragnienia.

Udanym uzupełnieniem tekstu są ilustracje Camilli Engman, które dopowiadają i zawiązują całość. Obrazują zastygający w rutynie i wygodzie świat dorosłych oraz prezentują bogaty świat wyobrażeń i przygód małego Riccardo.

Zanim powiem "zbyt późno" - dwa razy pomyślę, co czai się za tymi słowami. Wygoda, a może lęk przed wyjściem poza znaną rzeczywistość? Po lekturze książki z pewnością sprawdzę drogę, która prowadzi do "zbyt późno".

Propozycja wydawnictwa Entliczek to książka warta uwagi. Namawia do refleksji nad świadomym sięganiem po słowa kierowane do dzieci. To zaproszenie do wspólnej wędrówki po krainie "zbyt późno". Wbrew wyobrażeniom, krainie pełnej ciepła, niezwykłych osobliwości i niezapomnianych wydarzeń. Jak się okazuje, droga do "zbyt późno", nie musi być "zbyt długa", "zbyt ciemna" i "zbyt pusta". Nie potrzeba "zbyt dużo odwagi, żeby ją pokonać" i co najważniejsze nigdy nie jest "zbyt późno", żeby ruszyć z miejsca.

Sylwia Biedroń

***

Książka ze stajni znanego włoskiego wydawnictwa Topipittori to pierwsza propozycja nowego, debiutującego na polskim rynku wydawnictwa Entliczek. Topipittori to marka, wydają światowych, nie tylko włoskich ilustratorów. Po "Zbyt Późno" możecie się więc spodziewać świetnej jakości wydania, matowego, jasnobeżowego papieru, ba, książka jest szyta! A w środku historia wyprawy małego Riccardo do bajkowego, metaforycznego miejsca o tytułowej, znaczącej nazwie Zbyt Późno. Rodzice i dziadkowie nie godzą się na tę podróż (z oczywistego powodu "zbyt późno" :), więc Riccardo korzysta z pomocy przyjaciół, których jak się domyślamy spotyka we śnie...

Książka nie krzyczy kolorami, przeciwnie barwy są delikatne, stonowane. W roli bohaterów występują zwierzęta. Kłopot mam jedynie z Riccardo i jego rodziną, która nie przypomina mi żadnego czworonoga: ciała mają obłe i jakby obleczone w skafandry. Przypuszczam, że dzieci nie będą miały takich dylematów:)

Natomiast tekst jest nieskomplikowany - i dobrze, choć zabawa słowami i kontekstami użycia zwrotu "zbyt późno" może być doceniona przez rodzica raczej niż przez małego czytelnika.

Sympatyczna bajka dla niepokornych marzycieli.

Ewa Skibińska, 7.11.2011

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Arctic