Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 19 grudnia 2011 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka. Suzy goose and the Christmas star"
Petr Horáček
Wydawnictwo Babaryba, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

W okolicach Świąt Bożego Narodzenia pojawia się mnóstwo książek dla dzieci o tematyce związanej - nieraz bardzo luźno - z tą chrześcijańską tradycją. Najczęściej są to pozycje osnute wokół postaci św. Mikołaja i jego reniferów, mowa jest także o aniołkach, choinkach czy pierwszej gwiazdce. Paradoksalnie najrzadziej obecny jest w tych lekturach sam mały Jezus, chyba że kupujemy prezenty w katolickiej księgarni.

"Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka" czeskiego autora Petra Horáčka to jedna z wyżej wspomnianych lektur. Opowieść przeznaczona jest dla młodszych dzieci, szczególnie takich, które lubią czytać lub słuchać tekstu w dwóch językach. Po polsku i po angielsku. Rezolutną gąskę poznajemy w wigilijny wieczór, gdy wraz ze swoimi przyjaciółmi z obórki spotyka się przy ustrojonej choice. Zuzia zauważa nagle, że czegoś drzewku brakuje, a mianowicie gwiazdki. Dostrzegając piękną gwiazdę na niebie postanawia ją zdobyć. Wyrusza więc na pełną przygód eskapadę, ale zamiast sięgnąć nieba gubi się wśród śnieżnej zawieruchy. Jest smutna, gdyż pomimo uporu oraz determinacji nie zdobyła zamierzonego celu i oddaliła się od przyjaciół. Na szczęście opowieść kończy się pozytywnie i na dodatek dość zaskakująco.

Książka ma staranną oprawę graficzną. Twarda okładka, kredowy papier, barwne ilustracje łączące różne techniki malarskie oraz ciekawie wkomponowany tekst zachęcą dziecko do samodzielnego opowiadania tej historii. Dorosłego może przekonać morał wynikający z opowieści, mówiący o tym, że wartość świąt nie liczy się w ilości umytych okien czy powieszonych na choince bombek czy gwiazdek, ale w liczbie osób zasiadających w przyjaźni przy jednym stole. Ot co!

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka to krótkie ale bardzo interesujące opowiadanie dla maluchów. Prosty tekst fajnie się czyta. A uwagę dzieci przyciągają ilustracje w książce, które wypełniają całe strony.

Dodatkową zaletą książki jest dwujęzyczna wersja opowiadania. Cały tekst oprócz tego, że jest umieszczony w języku polskim, ciut niżej widnieje także w języku angielskim. To ciekawostka, która na pewno spodoba się zarówno rodzicom jak i ich pociechom. Czytając dziecku opowiadania w dwóch językach sprawiamy, że maluch przy okazji czegoś się uczy. Dziecko ma okazje wsłuchiwać się w treść w wersji angielskiej, a kojarząc znane mu już opowiadanie bez trudu odgaduje jego treść.

Zresztą taka dwujęzyczna książeczka to również duża atrakcja dla starszych dzieci, które już się tego języka uczą. W ten sposób mają okazje czytać opowiadanie w obu językach, utrwalać wiadomości i mieć przy tym ogromną frajdę!'

dodał: Ania mama Alicji, Sobota, 17 marca 2012 17:59

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Żółwik
 • Lato Adeli