Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Masz prawo

Autorzy: , dodano Wtorek, 14 lutego 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Masz prawo"
Borbála Pőcz, Dóra Csányi
ilustr. Tibor Kárpáti
Wydawnictwo Namas, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kiedy dziecko idzie do szkoły, powinno znać nie tylko swoje obowiązki, ale również prawa. Dobrze byłoby, gdyby albo wychowawcy w przedszkolu albo rodzice spróbowali "przerobić" z dzieckiem "Powszechną deklarację praw człowieka", tym bardziej, że są na rynku wydawniczym ilustrowane książki z tekstem owego dokumentu. Bo żyjąc w grupie, chcąc czy nie, stykamy się z różnymi ludźmi, czasem bardzo od nas różnymi, bardziej lub mniej tolerowanymi. Może są w tym kręgu osoby niepełnosprawne. Może pochodzące z biedniejszej niż nasza rodziny. Z dziećmi o tej różnorodności trzeba rozmawiać, by unikać bardzo nieprzyjemnych, szkolnych właśnie sytuacji takich jak: wykluczenie kogoś z grupy czy niedopuszczalnych - a zdarzających się niestety już wśród kilkulatków - aktów przemocy.

"Masz prawo" jest jedną z takich książek, które warto wykorzystać w rozmowach domowych, jak najbardziej również na lekcjach. Jest to przeznaczona dla dzieci uproszczona wersja Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Po kilkustronicowym wprowadzeniu m.in.: jaki jest cel konwencji, co znaczy "mieć prawo", co znaczy "niepełnosprawność", autor wymienia podstawowe i najważniejsze prawa osoby niepełnosprawnej. W istocie są to te same prawa, które dotyczą każdego człowieka i tym samym każdego dziecka. Niektóre paragrafy posiadają kilka zdań komentarza u dołu strony, inne są zrozumiałe i obywają się bez niego, choć można je oczywiście rozwijać w rozmowie.

Zabawne ilustracje Tibora Karpatiego wpuszczają do książki trochę powietrza i równoważą powagę tematu. Po trudnym wydawałoby się terenie oprowadza nas śmieszny, zielony ludzik z czarnymi kitko-uszami. Czasem jeździ na wózku inwalidzkim, innym razem dźwiga szkolny plecak, staje się ofiarą szykan albo jak na okładce nosi z godnością królewską koronę. Myślę, że dzieci doskonale te proste obrazki zinterpretują.

Czytajmy więc o prawach człowieka, rozmawiajmy, tłumaczmy od najmłodszych lat. Nie są one takie oczywiste dla wszystkich, jak by się wydawało. 

Ewa Skibińska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • ryms w empikach