Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Przed snem

Autorzy: , dodano Wtorek, 20 września 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Przed snem"
Piotr Sommer
ilustr. Elżbieta Gaudasińska
Biuro Literackie, 2008
seria: Dziecinada


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

O gwiazdach przydrożnych, Otwocku, papierówkach i strachach taty nie trzeba koniecznie czytać przed snem, ale wiersze są tak nastrojowe, że wspaniale wyciszają przed udaniem się na nocny spoczynek. Utwory Piotra Sommera to niezwykła zabawa językiem, metaforą plus spora dawka humoru zarówno dla dzieci, jak i dorosłych czytelników. Poeta, spostrzegawczy obserwator, prowadzi czytelnika po zakamarkach wyobraźni. Tak sobie wyobrażam scenerię odpowiednią do czytania zbiorku „Przed snem”: jest wieczór, dzieci już leżą w łóżkach, za oknem słychać deszcz bębniący w parapety, szumią drzewa, które „(…) cieniem, niby pyłem przysypują dzień.” Lampka na nocnym stoliku rzuca ciepłe refleksy światła, jest przytulnie. Autor objaśnia dziecku świat (chociażby w wierszu „Cienie”, gdzie dociekliwy chłopiec wciąż dopytuje się, co się dzieje z cieniem, kiedy na przykład człowiek śpi). Poeta nie upraszcza i nie uogólnia, traktując małego czytelnika z należytą powagą. Aż chce się być na powrót dzieckiem, by jego oczami oglądać wszystkie te dziwy, których dorośli najczęściej już nie zauważają. A przecież w promieniu słońca, idąc z mamą zbierać kasztany, można przez chwilę zobaczyć hrabiego, pawia, łódki i motyle („Wierszyk z Wiązowny”).

Mam wrażenie, że chociaż w wierszach jest mowa o czterech porach roku, to najwięcej uwagi autor poświęcił jesieni - kiedy „będą szeleścić wszystkie spacery w mieście („W parku”) - a opadłe liście porównuje do żółtych ptaków. W jesiennej gamie barw są też utrzymane metaforyczne ilustracje Elżbiety Gaudasińskiej, której stylu nie sposób pomylić. Sama artystka uważa ilustrację za rodzaj dialogu z dzieckiem, przy czym dobra ilustracja nie powinna być dosłowna, ale zostawić nieco miejsca dla wyobraźni czytelnika. Jest łącznikiem między wyimaginowanym światem autora tekstu a fantazją ilustratora. To jakby spacerowanie obok autora, zamiast krok w krok za nim.

Wiersze „Przed snem” zostały wydane w serii pod tytułem „Dziecinada”, wymyślonej przez Piotra Sommera. I jeśli ktoś po tytule sądzi, że dotyczy spraw błahych i rzeczy niepoważnych, to bardzo się myli. Według pomysłodawcy seria ma zawierać jakieś dwadzieścia książek i książeczek (zarówno prozą, jak i wierszem, te zapomniane i te jeszcze nienapisane), które mają dziecko zachwycić. Bo dzieciom, ale też ich rodzicom potrzebna jest dobrze napisana poezja. A poznać ją łatwo, zwracając uwagę na to, jak traktuje dziecięcego czytelnika – mówi zrozumiałym, ale nie infantylnym językiem. Najlepiej czytać poezję z uśmiechem, bez sztucznego zadęcia, tak zwyczajnie jakby się po prostu oddychało i przede wszystkim nie zmuszać się do niej.

O autorach:

Piotr Sommer (ur.1948 r.) - pochodzący z Wałbrzycha poeta, literaturoznawca, redaktor („Literatura na Świecie”) i krytyk, autor wierszy dla dzieci i dorosłych czytelników. Debiutował w 1977 roku tomem „W krześle”, opublikował kilkanaście własnych książek poetyckich, szkice literackie oraz liczne antologie i przekłady (poetów amerykańskich, angielskich, irlandzkich, szkockich i polskich). Jego tomiki ukazały się w druku w języku angielskim, niemieckim, słowackim i słoweńskim. Za twórczość został uhonorowany m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, słoweńską Cristal Vilenica, nominowany do Literackiej Nagrody Nike za szkice „Po stykach”. Młodsi czytelnicy mogą go znać jako tłumacza indiańskiego opowiadania Briana Pattena „Skaczący Myszka”.

Elżbieta Gaudasińska (ur. 1943 r.) – ilustratorka książek, w szczególności literatury dziecięcej i młodzieżowej. Zilustrowała i opracowała graficznie ponad 50 pozycji, wydanych w Polsce i zagranicą. Współpracowała także z czasopismami dla dzieci: „Świerszczykiem”, „Misiem”, „Płomykiem” i „Ciuchcią”. Artystka otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in.: 
Złote Jabłko na Biennale ilustracji w Bratysławie, wyróżnienie na Biennale Ilustracji Europejskiej w Japonii, Złote Jabłko BIB w Bratysławie, złoty medal za całokształt twórczości ilustratorskiej przyznany przez Polską Sekcję IBBY.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble