Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wanda Chotomska dzieciom

Autorzy: , dodano Czwartek, 16 lutego 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Wanda Chotomska dzieciom"
Wanda Chotomska
ilustr. Artur Gulewicz
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wanda Chotomska to dziś klasyk poezji dla dzieci. Z pewnością jej wiersze, będące m.in. tekstami piosenek "Gawędy", pamięta pokolenie rodziców. Wanda Chotomska napisała ponad dwieście książek, są wśród nich nie tylko wiersze, lecz również opowiadania, wspomniane piosenki, audycje radiowe, utwory sceniczne. Może niewiele osób wie, że pisała razem z Mironem Białoszewskim scenki teatralno-kabaretowe i wiersze, a na cześć poety wymyśliła "Mironalia", jednodniowy festiwal sztuk różnych, w tym poezji oczywiście. Jest też twórczynią postaci Jacka i Agatki z telewizyjnej dobranocki, Orderu Uśmiechu, Dnia Taty i Dziadka!

Twórczość Chotomskiej postanowiła przypomnieć Nasza Księgarnia, wydając zbiór poezji i prozy w nowym opracowaniu graficznym, którego autorem jest Artur Gulewicz. Wiersze zostały ułożone w rozdziałach noszących znaczące, fikuśne tytuły m.in. : "Rzeczowisko", "Fruwaki", "Muzykańce". "O rety, rety, lecą kabarety". Nie można odmówić poetce humoru i umiejętności budowania niebanalnych historii w wierszach. Ich bohaterami są istoty żywe, jak i przedmioty, ale też czynności jak np. tańce lub zjawiska, pory roku, miesiące, czyli wszystko, na co czujne oko autorki zwróci uwagę. W głośnym czytaniu rymowane wiersze "płyną" swobodnie, lekko, rytmicznie. Lubię "ptasie" wiersze Chotomskiej, m.in o pliszce ("każda pliszka swój ogonek chwali"), wronie i gawronie ("Oznajmiła wronom wrona: chcę wyjść za mąż za gawrona"), zabawne są też limeryki. W antologii znajdziecie również utwory prozą m.in. opowiadanie "Drzewo z czerwonym żaglem", wpisane na międzynarodową Honorową Listę IBBY.

Ilustracje do tego wydania - miłe dla oka, zabawne, soczyście kolorowe - zrobił Artur Gulewicz (rocznik 1978). Mam jednak wrażenie, pewnie nie tylko ja, że artysta inspiruje się mocno (może nawet trochę za bardzo) innym uznanym już ilustratorem - Pawłem Pawlakiem.

W tej samej jubileuszowej serii Naszej Księgarni (90 lat wydawnictwa!) ukazał się też tom "Jan Brzechwa dzieciom". Ale o nim w oddzielnej recenzji.

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Z wielkim wzruszeniem brałam do rąk prezent gwiazdkowy mojego dziecka. Wanda Chotomska dzieciom to książka o jakiej sama w dzieciństwie mogłam jedynie marzyć. Znakomita praca edytorska, twarde okładki, piękne ilustracje i dobrej jakości papier, a do tego piękne i mądre teksty Chotomskiej. Cieszę się, że będę mogła wprowadzać mojego synka w magiczny świat literatury z tą właśnie książką w ręce.

dodał: kasial, Wtorek, 3 stycznia 2012 12:37

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Plasterek