Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Sadko

Autorzy: , dodano Czwartek, 15 września 2011 | kategoria: Z archiwum słonia

"Sadko"
W.P. Anikin
ilustr. Kaleriya Kukulieva, Boris Kukuliev
Wydawnictwo Sowietskaja Rossija, 1980


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Bogato ilustrowana baśń jest niezwykłą podróżą do dawnego Nowogrodu śladami mitologicznego bohatera o imieniu Sadko. To również ciekawa lekcja historii. Na opowieść, przeznaczoną dla starszych dzieci, składają się między innymi opisy dawnych obyczajów, ludowe wierzenia oraz wątki magiczne. Uzupełniają ją barwne, pełne wschodniego przepychu ilustracje.

Sadko jest postacią fikcyjną, bohaterem pięknej staroruskiej legendy. Kupiec i znakomity gęślarz z Nowogrodu na ilustracjach przedstawiony jest jako typowy rosyjski bohater: brodaty mężczyzna w płaszczu i czapce obszytymi futrem. Jego bohaterskie czyny są opiewane w tzw. bylinach (starinkach), czyli epickich powieściach o najstarszych dziejach Rusi – zazwyczaj były one wykonywane jako pieśni. Sam tekst nie jest rymowany, historia Sadka została napisana białym wierszem, bez podziału na zwrotki.

Przygoda zaczyna się w chwili, kiedy Sadko siedzi na kamieniu nad jeziorem Ilmen i przygrywa na swoich jaworowych gęślach. Jego muzyką zachwyca się morski król, który postanawia gęślarza wynagrodzić. Ale używa w tym celu pewnego podstępu. Otóż Sadko miał się założyć z kupcami z Nowogrodu (ręcząc za to własną głową), że w jeziorze pływa rybka o złotych płetwach. Kupcy mu uwierzyli i trzykrotnie zarzuciwszy sieci wyłowili z wód jeziora niezwykłą rybę. Za wygrane pieniądze Sadko kupił trzydzieści okrętów i popłynął w podróż handlową. W drodze powrotnej morski król zatrzymuje flotę na morzu. Żeglarze muszą wybrać spośród załogi jedną osobę, która zostanie złożona władcy w ofierze. Trzykrotnie wypadło na Sadka, więc towarzysze podróży nie mieli innego wyjścia, jak wyrzucić go za burtę. Na dnie morza kupiec trafia do siedziby króla morskiego, gdzie umila mu czas grą na gęślach. Podwodny władca tak się w końcu roztańczył, że jego pląsy stały się przyczyną zatonięcia okrętów. Jednak jak to w baśniach bywa, przygoda żeglarzy zakończy się całkiem dobrze.

Mitologicznego bohatera uwiecznił na płótnie rosyjski malarz Ilja Riepin w roku 1876. Poszukajcie chociażby w internecie obrazu „Sadko w podwodnym królestwie”. Dzieło zakupił car Aleksander III Romanow, obecnie można je podziwiać w Państwowym Muzeum Rosyjskim w Sankt Petersburgu. Przeciętnego czytelnika raczej nie stać na zakup takiego obrazu, więc zachęcam do podziwiania przepięknych ilustracji w książce (wykonane przez artystów należących do sławnej palieskiej szkoły ikon i miniatur).

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba