Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Brud

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 20 października 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Brud"
Olga Woźniak
ilustr. Patryk Mogilnicki
Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Można zacząć od zagadki – co to jest? Choć nie widać, to jest wszędzie. Co byś nie zrobił i tak będzie.

Skąd się bierze brud? Kto wymyślił odkurzacz? Kim jest nużeniec, a kim skórożarłoczek? Kto po raz pierwszy widział na własne oczy kurz? Co się klei w uchu? Kto ani razy nie kąpał się przez całe swoje życie? Co to takiego penicylina? Na te i inne pytania odpowiada Olga Woźniak w swojej książce dla dzieci pod tytułem "Brud". Temat: intrygujący. Wykonanie: mistrzowskie. I to zarówno za sprawą samej warstwy tekstu, jak i ilustracji, za które odpowiada Patryk Mogilnicki. Kolorystyka, którą wybrał, nie jest bynajmniej przypadkowa. Jak dowiadujemy się z samej książki: Okazało się, ze kurz w dużym powiększeniu wcale nie był szary ani kosmaty! Był żółty, czerwony, niebieski i do tego pełen różnych żywych stworzeń.

Z jednej strony "Brud" to książka edukacyjna i to nie tylko dla dzieci. Sami dorośli dowiedzą się z niej rzeczy, o których może dotąd nigdy nie słyszeli. I będzie to wiedza interesująca i przerażająca jednocześnie, bo któż nie skrzywi się na samą myśl, czytając o tych wszystkich żyjątkach, które skolonizowały nasze ciała? Nużeniec, pałeczka okrężnicy, gronkowiec złocisty… już same nazwy przyprawiają o gęsią skórkę. Tym, którzy przekonani są o swych mocnych nerwach, polecam odszukanie fotografii pasożytów i bakterii wykonanych za pomocą mikroskopu elektronowego.

Brud, choć jest wszędzie i nie można od niego uciec; choć niekiedy może być groźny, gdy przenosi niebezpieczne bakterie, to czasami przynosi także wiele radości. Wystarczy podpatrzeć dzieci bawiące się na dworze, w piaskownicy etc. Mimo wszystko nie należy zapominać, że są dzieci szczęśliwe i dzieci czyste. Może te szczęśliwe, które nie lubią sprzątać, ale ciekawi je czym ten brud w istocie jest, zostaną kiedyś naukowcami podobnymi do van Leeuwenhoeka czy Aleksandra Fleminga i dostaną Nobla? Być może.

Natomiast rację ma autorka, pisząc, że najciekawsze często jest to, czego nie widać…. Swoją książką zachęca do podglądania, zadawania pytań, odkrywania tego, co niewidoczne gołym okiem. I to jest wielka zaleta "Brudu".

Dariusz Szymanowski

***

Może nie ja jedna zachowałam się tak po przeczytaniu "Brudu" - otóż czym prędzej wyczyściłam klawiaturę swojego komputera! Ale bez paniki, nie dajmy się zwariować, kurz, brud, bakterie do końca życia będą naszymi towarzyszami i musimy nauczyć się z nimi żyć.

Jak przystało na książkę popularnonaukową mnóstwo tu wiedzy i i ciekawostek na tytułowy temat. Dziennikarka Olga Woźniak kompetentnie, interesująco, sugestywnie opowiada o meandrach brudnego świata. Skąd się bierze kurz i co w nim mieszka, jak wyczyścić przytulanki z roztoczy, dlaczego może szkodzić zbyt częste mycie ciała, co się klei w uchu, gdzie mieszka najwięcej bakterii, kto wynalazł odkurzacz itp. Jesteście ciekawi? Nie dziwię się, to naprawdę frapujące kwestie.

"Brud" zilustrował Patryk Moglinicki i jest to pierwsza książka dla dzieci z jego ilustracjami. Mogilnicki to uznany już rysownik, współpracuje z dobrymi czasopismami, projektuje plakaty, okładki płyt i książek. Ma pomysły, fajną, komiksową kreskę, ciekawie wizualnie komentuje aktualne, obyczajowe tematy (vide m.in.: "Wysokie Obcasy"). Czerwono-niebieskie rozkładówki nowości wyd. Hokus-Pokus inteligentnie wprowadzają czytelnika w kosmiczny świat brudu - jest w nich koncept, cenny skrót, dowcip.

Książka ukazała się w nowej serii H-P "Czego nie widać". Mogę zdradzić, iż kolejne tytuły na równie ciekawe tematy są w przygotowaniu:) 

Ewa Skibińska. 20.06.2012

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną