Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Król kruków

Autorzy: , dodano Środa, 14 września 2011 | kategoria: Z archiwum słonia

"Król kruków"
Paul Delarue
przeł. Stanisław Dygat
ilustr. Lucja Sienkiewicz i Stasys Eidrigevicius
Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jak bardzo w umyśle dziecka utrwalają się obrazy wywołujące silne emocje, miałam okazję przekonać się całkiem niedawno, gdy sięgnęłam po "Króla kruków" Paula Delarue. Okazało się, że z historii tej (którą czytałam w dzieciństwie), nie pamiętam prawie wcale fabuły, bohaterów, ani nawet tego, czy zakończenie było dobre czy złe. Jedyne, co przetrwało w mojej pamięci, to ilustracje – a przede wszystkim towarzyszące tym obrazom emocje: smutek, lęk, przygnębienie, poczucie osamotnienia i bezradności, ale też pewien rodzaj fascynacji. Po ponownym przeczytaniu tej baśni, mogę stwierdzić, że ilustratorzy naprawdę wczuli się w nastrój opowieści. Bajka to bowiem smutna i melancholijna, trochę mroczna i niepokojąca.

Tytułowy król kruków to zaklęty przez pewnego niegodziwca król dalekiej krainy, a jego poddani, kiedyś ludzie, teraz także są czarnymi ptaszyskami. Zgodnie z przepowiednią, król kruków może odzyskać swą dawną postać. Aby tak się stało, dziewczyna, pojęta przez niego za żonę, przez siedem lat nie może na niego spojrzeć, gdy ten w nocy zrzuca skrzydła i kładzie się spać. Król w dość brutalny sposób zdobywa swą wybrankę – żąda od Zielonego Człowieka jednej z jego córek. Ale gdy dwie najstarsze się nie zgadzają, ptak wykuwa ich ojcu jedyne oko. Kiedy młodsza córka dowiaduje się o wszystkim, postanawia zostać żoną króla kruków. Ptak oddaje Zielonemu Człowiekowi oko i zabiera dziewczynę do swego pałacu. W pałacu tym nikt jednak nie mieszka. Dziewczyna spędza czas w samotności i smutku. Na dzień przed tym, kiedy miało minąć siedem lat, nie wytrzymuje z niecierpliwości, zapala w nocy światło i przygląda się mężowi. Okazuje się, że jest on pięknym młodzieńcem. Niestety, przez swój czyn, dziewczyna ściąga na króla kolejne nieszczęście…

Nie zdradzę dalszego ciągu, powiem tylko, że historia dobrze się kończy, choć jest rzeczywiście trochę dołująca. Akcja toczy się spokojnie, lecz pełna jest przejmującego smutku i tęsknoty. Ten niepowtarzalny nastrój sprawia, że książkę tę trudno zapomnieć. Szkoda tylko, że ilustracje tak bardzo w książce dominują, przez co treść umyka i zostają tylko wrażenia. A treści tu dużo, bo "Król kruków" to opowieść o poświęceniu, oczekiwaniu, wytrwałości i umiejętności godzenia się z faktem, że życie bywa czasem smutne. A także o tym, że zawsze można odkupić swoje winy, a podjęcie próby ocalenia drugiego człowieka jest zadaniem, którego warto się podjąć - król kruków zostaje przez niegodziwca przykuty do skały, gdzieś daleko na środku morza, a dziewczyna rusza mu na ratunek.

Adriana Dobrzyńska-Suchy

link

No cóż, ilustracje Stasysa to mają do siebie, że zapadają głęboko w pamięć, wywołują emocje. Ja się wychowałam na tak ilustrowanych książkach, disneyowska słodycz do mnie nie przemawia. A Króla kruków uwielbiałam, dzięki, za przypomnienie mi o tej książce. :)

dodał: Alicja Zuzanna, Czwartek, 6 października 2011 19:08

P.S. Jestem błękitną trawą, trawą, która śpiewa dniem i nocą, trawą która kruszy żelazo...

Dobrze pamiętam? ;)

dodał: Alicja Zuzanna, Czwartek, 6 października 2011 19:11

Przedziwne uczucie, zobaczyć wśród książek okładkę, którą się zna na pamięć. Trochę jakbym spotkała dawno niewidzianego krewnego. Przyznaję, że nie pamiętam z książki ani słowa, za to ilustracje.......... wszystkie, z detalami a minęło jakieś 30 lat.

dodał: Agnieszka Czajka, Czwartek, 26 stycznia 2012 18:45

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Arctic
 • Wróble na kuble