Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Olivia i orkiestra

Autorzy: , dodano Piątek, 9 września 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Olivia i orkiestra"
"Olivia"
Ian Falconer
przeł. Zuzanna Naczyńska
Wydawnictwo Egmont, 2009


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„- Kocham Olivię!” - rzekła pani bibliotekarka wypożyczając mi książkę Iana Falconera pt.: „Olivia i orkiestra”. Zaskoczyło mnie owo wyznanie, więc nie wydusiłam z siebie słowa. Poza tym nie lubię słuchać opinii innych osób o książce czy jej bohaterze przed jej przeczytaniem, więc byłam również trochę zła na tę starszą panią z tapirowanym kokiem. Ale po zaznajomieniu się z sympatyczną świnką w czerwonych łaszkach oraz zaglądając na stronę internetową Olivii1, gdzie możemy dowiedzieć się więcej o jej przyzwyczajeniach, ulubionych zabawach, a nawet przepisach kulinarnych ochoczo dołączam do grona świnkowych sympatyków. Zastanówmy się dlaczego.

Olivię poznaliśmy w Polsce dzięki wydawnictwu Egmont, które w 2009 wydało dwie książki w tłumaczeniu Zuzanny Naczyńskiej. Pierwsza z nich to „Olivia”, druga „Olivia i orkiestra”, pozostałe przygody ukazały się nakładem wydawnictwa Ameet, większość w 2010 roku.

Olivia to zwierzę, ale charakterek ma doprawdy ludzki, a dokładnie dziecięcy, gdzieś na poziomie 6-8 latki. Uwielbia się stroić, szczególnie w czerwone kropki, paski, kokardy, a także malować się. Ma również liczne talenty, które ochoczo rozwija. Szczególną smykałkę ma do baletu i muzyki, ale ceni także malarstwo (abstrakcyjne) oraz sport. Oprócz talentów ma kota, Edwina, którego przenosi z miejsca na miejsce i psa Perry'ego, a także braci, Iana oraz Wiliama i rodziców oczywiście. Ale nie o nich w książce chodzi. Primabaleriną jest Oliwia, jej marzenia, pomysły, jej chcę i nie chcę. Choć przygody nie są niezwykłe – wyjście do muzeum czy na pokaz fajerwerków świnka czyni je niezwykłymi. Zresztą każdy jej dzień to WIELKI DZIEŃ. Oliwię kochamy za to, jak sądzę, że jest odważniejsza niż Prosiaczek, mniej słodka od Wesołego Ryjka i bardziej niepokorna od Świnki Peppy. Bardziej przypomina Pipi Pończoszankę albo Basię, również ze względu na miłość do pasiastych wdzianek. Oliwia wciela w życie swoje pomysły, uporczywie dąży do realizacji swoich marzeń, ale też męczy rodziców, braci, kota, psa, a nawet siebie. Jest kochana i nieznośna, miła i uparta, padnięta, ale wcale nieśpiąca. Żywa! Naturalna!

Urok Olivii to także efekt jej sympatycznego wyglądu i talentu ilustratorskiego Iana Falconera. Świnka wygląda jak... świnka, ale oprócz tego ma doprawdy świetne stroje i ładne dodatki. Najbardziej urzekające są jej pasiaste czy kropkowane rajtuzy oraz czerwone kokardy na uszach. Poza tym chciałabym zaznaczyć, że „Olivia” to książka obrazkowa, więc ilustracje grają tam pierwsze skrzypce, stymulują wyobraźnię dziecka, bawią i zaskakują. Tekst jest czasem dodatkiem, a czasem kropką nad "i".

Jakiś czas temu napisałam, że gdybym miała córkę, mogłaby się nazywać i zachowywać tak jak Basia, stworzona przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Teraz myślę, że równie dobrze mogłaby to być Oliwia. Mogłabym się z nią bawić w przebieranki, szczególnie, że lubię kolor czerwony, w orkiestrę – talent wokalny też posiadam. Mogłabym się od niej nauczyć, jak być asertywną, odważną i pewną siebie... świnką. Chrum, chrum.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Wróble na kuble