Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tak się wszystko zaczęło

Autorzy: , dodano Czwartek, 20 czerwca 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Tak się wszystko zaczęło"
Jonathan Lindström
przeł. Małgorzata Kłos
Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dorosłym, a przynajmniej większości, znane są etapy, ale i meandry ewolucji. Dzieciom w młodszym wieku szkolnym przychodzi z pomocą szwedzki pisarz, archeolog z wykształcenia, entuzjasta nauki, Jonathan Lindström. W publikacji "Tak się wszystko zaczęło. Od pierwszej komórki do człowieka", stara się, w możliwie zrozumiały i przekonujący sposób, przybliżyć młodszym czytelnikom teorię powstania życia na ziemi i pochodzenia człowieka oraz innych istot żywych od jednokomórkowych organizmów. Przy czym skupia się prawie wyłącznie na królestwie zwierząt.

Już na wyklejce, czyli zaraz po otwarciu książki, pierwsza porcja wiedzy. Na barwnym schemacie, mającym postać drzewa, zobaczymy, jak mogło wyglądać życie przed miliardami lat (spójrzcie na torbiaste stworzenia!) oraz prześledzimy chronologię "narodzin" poszczególnych gromad zwierząt na naszej, nie zawsze gościnnej, planecie. Dowiemy się między innymi, że gady pojawiły się blisko 300 milionów lat temu, a człowiek, no cóż, chodzi po ziemi od ledwie 2 milionów lat.

Książka podzielona jest na krótkie, bogato ilustrowane rozdziały, w których przedstawione są najważniejsze fakty i procesy dotyczące ewolucji. Kolejne części prowadzą nas przez świat fauny począwszy od najprostszych jednokomórkowych stworzeń, powstałych prawdopodobnie na dnie morza lub w skalnej szczelinie, na człowieku skończywszy. Po drodze dowiadujemy się więcej o trylobitach, dinozaurach i stunogich wijach. A także o tym, że nasi przodkowie mieli serce na plecach, siedem zamiast pięciu palców i mózg tak mały, że mógłby zmieścić się na łyżce. Podglądamy, jak jedzą, polują, ukrywają się oraz rozmnażają zwierzęta. Temu ostatniemu poświęcona jest obszerna część publikacji. By na koniec dowiedzieć się, że "pierwszy człowiek to spocona naga małpa, spokrewniona ze wszystkim, co żyje na ziemi!".

"Tak się wszystko zaczęło...", powiada Jonathan Lindström. Nie jestem specjalistką od ewolucji i nie mogę z całą pewnością stwierdzić, czy wiedza przekazywana przez szwedzkiego pisarza jest zgodna z aktualnym stanem badań, ale jedno jest pewne: autor pisze o powstaniu życia ciekawie i przekonująco, choć wcale nie prosto. Zastanawiam się w związku z tym, czy książka nie jest zbyt trudna dla dzieci z przedziału wiekowego 6-9 lat. Być może należałoby podsunąć tę pozycję starszym nieco czytelnikom? Sprawdźcie.

Łucja Abalar

***

Ta książka jest jak szybki kurs ewolucji. Albo jak powtórka z popularnego animowanego serialu "Był sobie człowiek". Jeśli Wasze dzieci są właśnie na etapie pytań o początki życia na Ziemi, o przodków człowieka, o różnice między człowiekiem a małpą, to spokojnie możecie się posłużyć tą publikacją. Wyjaśnienia nie są skomplikowane, w ich zrozumieniu siedmio, ośmiolatkowi pomagają zabawne ilustracje i lekki styl całego tekstu.

Możecie też sięgnąć po kolejną książkę tego autora – o ludzkim mózgu.

(E.S.), 20.10.2011

link

A czy jest jakaś książeczka o tej tematyce dla młodszych dzieci ? O tym "jak wziął się człowiek" :). O tym, ze jak były dinozaury to nie było gospodarza, który się nimi zajmował ? :). Właśnie borykam się z takimi pytaniami zadawanymi przez bystrą 4,5 latkę i mam powazny problem z wyjaśnieniem..

dodał: agata, Piątek, 11 lipca 2014 11:14

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli