Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Piosenka dla Karla

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 5 września 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Piosenka dla Karla"
Jan Karp
ilustr. Piotr Rychel
Wydawnictwo Bajka, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dzieci mają różne szalone pomysły

Wszystko zaczęło się nagle. Sam Karl nie wiedział jak. Wszystko też potoczyło się nagle, kiedy ten dziesięcioletni jasnowłosy chłopiec snuł się w okropnej spiekocie na śmiertelnie nudnym niedzielnym spacerze z rodzicami.

Nie wiadomo kiedy Karl znalazł się na dworcu kolejowym, a później w pociągu. Ponieważ nie miał biletu, schował się w szafce – tajemnej skrytce konduktora zamykanej na specjalny klucz lub śrubokręt. Było tam ciasno, ale bezpiecznie. Wkrótce jego spokój zakłóciła Królewska Mość Karl XII. Co wyniknęło z tego spotkania? Mogę wam zdradzić troszkę tajemnicy: otóż noc spędzona w areszcie, ucieczki, porwanie pociągu, spotkanie ze śpiewającymi opryszkami.

O tym (i nie tylko) możemy przeczytać w książce Jana Karpa "Piosenka dla Karla", wydanej przez Wydawnictwo Bajka.

Jak w sensacyjnym filmie zmieniają się tu sceny. Autor porzuca jednych bohaterów, by pokazać co dzieje się u innych – muszę przyznać, że takie przerywanie akcji, czasami absurdalnej, troszkę mnie zmęczyło.

Na szczególną pochwałę zasługuje wydanie tej książki – sztywna okładka, kremowe kartki, przyjazny druk sprawiają wrażenie elegancji. Uzupełnieniem są zabawne i pomysłowe ilustracje Piotra Rychela, które z wielką przyjemnością oglądałam. Ilustrator umieścił również bardzo sympatyczny ex libris z bardzo sympatyczną żabką.

Zastanówmy się chwilę o czym jest ta książka. O małym chłopcu, który ucieka z domu. Ale przecież "nie zwracali na niego uwagi, kiedy grzecznie siedział w domu, więc chciał sprawdzić, czy zauważą, że go nie ma". A może o tym, co pieniądze robią z ludźmi, "przecież milion działa na wyobraźnię (...) ciężko o nim zapomnieć". Są tam również miłe akcenty – przyjaźń Karla i Karla XII, odnalezienie ojca, a Pan Leon (drukarz) przyznał się nawet do swojej pomyłki, co nie każdemu przychodzi z łatwością.

Wszyscy coś tracili, ale wszyscy też coś zyskali. My też zyskamy, mimo iż "historia już skończona. Karl się znalazł! Niech ja skonam! Co z milionem? Ha, do diaska – Brak miliona! Wszystko bujda na resorach! Ta intryga całkiem chora".

Alina Zielińska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Amelia i Kuba
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Plasterek
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach