Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tomek i babie lato

Autorzy: , dodano Czwartek, 25 sierpnia 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Tomek i babie lato"
Milena Lukešová
ilustr. Jan Kudlacek
Wydawnictwo Albatros


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Już niedługo późnoletnie powietrze przecinać będą srebrne nitki babiego lata. Jeśli chcecie je zobaczyć, wybierzcie się na jego poszukiwanie razem z małym Tomkiem, bohaterem niezwykłej książki dla dzieci. Chłopiec wybiera się na spacer, w trakcie wycieczki podziwiając mieniący się kolorami krajobraz.

Książka sprzed ponad 20 lat pod względem edytorskim jest wyborna: twarda lakierowana okładka, duży format i przede wszystkim piękne całostronicowe, nastrojowe ilustracje. Utrzymane w typowo jesiennej kolorystyce przenoszą małego czytelnika w magiczny świat, gdzie spacerują żołędziowe ludziki, a różane panienki zapraszają na przedstawienie. Całostronicowe ilustracje to jeden z atutów niewielkiej objętościowo książki. Malarska wizja Kudláčka uwrażliwia dziecko nie tylko na przyrodę, ale i na sztukę, a zrozumiały tekst może posłużyć do nauki czytania. Chociaż na pierwszy plan wysuwają się właśnie ilustracje, tym niemniej tekst jest również istotny: duże litery i nieskomplikowana historia, którą mały czytelnik może współtworzyć.

Milena Lukešová wraz z malarzem Janem Kudláčkem stanowią duet, który stworzył specyficzny typ książki z obrazkami. Bardziej podkreślona rola ilustratora, mniejsza złożoność narracji oraz drugoplanowość tekstu pozwalają dziecku na większe, samodzielne uczestnictwo w opisanej historii. W Polsce ukazały się następujące książki tego duetu: "Józio i ryby", "Dziewczynka i deszcz", "Śnieżny rumak", "Bocian". Warto po nie sięgnąć, by zachwycić się magią słowa i obrazu. Zresztą odkąd pamiętam czeskie wydawnictwo mogło się pochwalić naprawdę świetnymi książkami dla dzieci.

A na koniec jeszcze ciekawostka. Tytułowy chłopiec, w zależności od wydania, może nosić różne imiona. W mojej książce występuje Tomek, a w innym wydaniu – Janek.

O autorach:

Milena Lukešová (16.06. 1922 - 28.07.2008) – czeska pisarka i tłumaczka z języka rosyjskiego, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Współpracowała ze znanym praskim wydawnictwem Albatros, czasopismami oraz telewizją i radiem. Związana z czeskim oddziałem IBBY. Jej książki zachwycają pięknymi ilustracjami oraz tekstami – zabawnymi, dostosowanymi do wieku dziecka. Autorka w zrozumiały sposób objaśnia różne zjawiska, prowadząc dzieci na pełne przygód spotkanie z przyrodą. Razem z nią maluchy poznają świat wokół siebie i znajdują odpowiedzi na wiele nurtujących ich w tym wieku pytań.

Jan Kudlacek (ur. 1928) – czeski malarz, grafik, ilustrator, autor filmów animowanych. Zajmuje się najczęściej ilustrowaniem książek dla dzieci, a jego prace były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych. Mieszka i pracuje w Pradze.

Magdalena Świtała

link

Mam pytanie, czy to jest zapowiedź?

dodał: Agnieszka, Czwartek, 25 sierpnia 2011 09:25

Nie, to wydanie z lat 80. Książka nie miała podanego roku wydania, stąd niejasny opis bibliograficzny. Ale umieściliśmy ją w dziale książek starych, archiwalnych "Z archiwum słonia".

dodał: Ewa Skibińska, Czwartek, 25 sierpnia 2011 09:52

Dziękuję za wyjaśnienie. A już miałam nadzieję, że ukaże się taka ładna jesienna książka.

dodał: Agnieszka, Czwartek, 25 sierpnia 2011 09:56

Książka jest rzeczywiście przepięknie wydana, proszę poszukać na aukcjach, w bibliotekach bądź w antykwariatach. Polecam też inne książki tego duetu - ilustracje są równie ładne:)

dodał: Magdalena Świtała, Czwartek, 25 sierpnia 2011 10:12

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple