Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

The Silver Sword

Autorzy: , dodano Wtorek, 23 sierpnia 2011 | kategoria: Obce strony, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"The Silver Sword"
Ian Serraillier
ilustr. L.D. Gagarkina
przeł. M.A. Kartsova
Wydawnictwo: Moscow PROSVESHCHENIYE, 1973


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„The Silver Sword” Iana Serrailliera należy do klasyki dziecięcej literatury wojennej. Jest to kolejna książka, która została pomięta przez krajowych wydawców, a czytają ją dzieci na całym świecie. Mało tego, akcja rozgrywa się w burzliwych i okrutnych czasach drugiej wojny światowej w Polsce. Bohaterami powieści są członkowie polskiej rodziny Balickich. Po raz pierwszy książka została opublikowana w Wielkiej Brytanii w 1956 roku. Opowiedziana w niej historia bazuje na faktach, aczkolwiek niektóre nazwy własne (np. wieś Kolina, rzeka Falken czy obóz jeniecki Zakyna) są literacką fikcją. Na podstawie powieści powstał również ośmioodcinkowy serial dla dzieci, wyprodukowany przez BBC. Mój egzemplarz jest adaptacją, przeznaczoną do nauki języka angielskiego dla uczniów szkół rosyjskich (a właściwie radzieckich). W książce do każdego rozdziału przygotowano pytania w języku angielskim sprawdzające znajomość tekstu, trudniejsze zwroty i idiomy zostały przetłumaczone na rosyjski, a na końcu powieści jest słownik angielsko – rosyjski. Czyli jest to idealny podręcznik dla osób uczących się obydwu języków. Na rynku wydawniczym można spotkać wiele różnych wydań: dla dorosłych, dla dzieci młodszych i starszych, wydania specjalne, ilustrowane przez różnych artystów. Mój egzemplarz został wydany w latach siedemdziesiątych, zilustrowała go radziecka artystka. Okładka oraz ilustracje dopełniają wojenny klimat: rysunki są surowe, kontury jakby ociosane, przypominają linoryty.

Powieść ma też podtytuł: „Ucieczka z Warszawy” i o tym między innymi jest ta historia. Józef Balicki, dyrektor szkoły podstawowej w Warszawie, został aresztowany przez gestapo na początku 1940 roku i wywieziony do obozu jenieckiego. Zasłużył sobie na to dość ryzykownym, ale bohaterskim czynem: podczas jednej z lekcji odwrócił portret Hitlera twarzą do ściany. Oczywiście nie umknęło to uwadze szpicla, który nie omieszkał donieść o tym fakcie Niemcom. Balicki ucieka z obozu i udaje się do Warszawy, by odnaleźć swoje dzieci: Ruth, Edka i Bronię. Na miejscu zastaje tylko ruiny, spotyka też sierotę Jana, który ma mu pomóc w odnalezieniu rodziny. Wśród gruzów swojego domu Józef znajduje tytułowy srebrny miecz, który dał kiedyś w prezencie swojej żonie (zgadnijcie, do czego ten przedmiot służył?). Balicki postanawia odnaleźć dzieci i żonę, rusza więc w długą, pełną przygód niebezpieczną podróż. Czy rodzina się odnajdzie? Czy dzieci przeżyły wojenną zawieruchę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce, dowiecie się również, dlaczego autor zatytułował ją akurat „The Silver Sword” (srebrny miecz staje się nie tylko talizmanem, ale również symbolem).

Moim zdaniem jest to książka dość istotna, poruszająca w przystępny sposób nie tylko trudny temat okupacji, ale też mówiąca o ważnych emocjach i wartościach: przyjaźni, odwadze, nadziei, uczciwości, strachu i smutku. Z ciekawości przejrzałam różne fora i portale, gdzie najmłodsi czytelnicy wymieniali się opiniami na temat „Srebrnego miecza”. Dzieci uznały powieść za wręcz doskonałą i polecały ją czytelnikom w każdym wieku. Wiele dowiedziały się na temat II wojny światowej, polubiły małych bohaterów: sprytnego Janka, opiekuńczą Ruth, Edka i Bronię. Nauczyły się wiele o miłości, determinacji, współpracy i chęci przeżycia, o tym jak ważne są więzy rodzinne pozwalające przetrwać nawet najgorsze piekło na ziemi. „The Silver Sword” zachęcił dzieci do czytania innych książek o tematyce wojennej oraz do samodzielnego pisania opowiadań. Dzieciom na świecie książka bardzo się podobała, więc myślę, że krajowi wydawcy powinni ten fakt docenić. Czas najwyższy, aby również polscy czytelnicy poznali niezwykłą historię rodziny Balickich.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Ryms na Facebook