Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 27 lutego 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty"
tekst i ilustr. Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Wydawnictwo Znak Emotikon, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dinozaury i kosmos to dwa żelazne tematy, którymi pasjonuje się duża grupa młodych czytelników. Pierwszy wiąże się z zamierzchłą przeszłością, drugi wciąż kryje wiele tajemnic. Oba fascynują przez swą niecodzienność i swoistą nieobecność - dinozaury dawno wyginęły, a w kosmos, który niestety, nie jest na wyciągnięcie ręki, latają tam tylko astronauci.

Okołokosmiczną rzeczywistość przybliża książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich "Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty". Mizielińscy są autorami zarówno tekstu, jak i ilustracji. Jak ogarnąć taki temat w książce dla dzieci, zaciekawić, nie zanudzić? Autorzy skupili się na wybranych zagadnieniach, podzielili je na czterdzieści kilka rozdziałów, wszystko sami rozrysowali w charakterystycznym stylu, a tekst poddali merytorycznej weryfikacji Nikodema Frodymy z Instytutu Fizyki UJ. W pierwszym kontakcie książka wydaje się być zbyt "gęsta", przeładowana obrazem i informacją. Ale w trakcie lektury to wrażenie mija, tekst jest zwięzły, przy tym interesujący, rozbity na kilka podtekstów - w ramkach, dymkach, podpisach do ilustracji. W tej obrazkowej książce ilustracja także jest tekstem, niesie znaczenie, treści, należy ją "czytać" - czyli oglądać i interpretować.

Nie jest to rzecz tylko o kosmosie, czy też może raczej nie o samym kosmosie, planetach, galaktykach i innych ciałach niebieskich. Wiele mówi podtytuł: "Kosmiczne wyprawy. wizje, eksperymenty". W książce przeczytacie m.in. o największym radioteleskopie świata, życiu astronautów przebywających na międzynarodowej stacji kosmicznej, śmieciach w kosmosie, czarnych dziurach, podróżach sond, planach "podboju" Marsa itd. Tytuł rozbudza apetyt na więcej, ale z pewnością spodoba się ośmio i dziewięciolatkom krążącym w wyobraźni po kosmicznych orbitach. Całego kosmosu w jednej publikacji ogarnąć się nie da, i nie o to też chodzi w książce "Tu jesteśmy". To zbiór ciekawostek, autorski wybor haseł, propozycja wspólnej podróży po tematach związanych z astronautyką.

Cóż, dla większości z nas marzenie o byciu astronautą jest tak samo nieosiągalne jak główna wygrana w Totka. Ale od czego jest wyobraźnia, od czego są książki :)

Polecam - sami też się sporo dowiecie!

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa