Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Panama. Wszystkie opowieści o Misiu i Tygrysku

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 2 lutego 2015 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Panama. Wszystkie opowieści o Misiu i Tygrysku"
Janosch
przeł. Emilia Bielicka
Wydawnictwo Znak Emotikon, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Miś i Tygrysek to wyjątkowo sympatyczna para bohaterów. Znacząco różnią się od siebie temperamentem i podejściem do życia, a jednak doskonale się uzupełniają, tworząc niezwykle dobrany duet.

Miś stoi mocno na ziemi, jest pracowity, opiekuńczy i świetnie gotuje. Dba o to, żeby na piecu zawsze był garnek z czymś smacznym i aby podłoga była zamieciona. Kiedy trzeba przytuli i pomoże. Tygrysek jest zaś czarującym sowizdrzałem, trochę szalonym, czasem odrobinę gapowatym, ale za to zawsze gotowym do zabawy.

Miś i Tygrysek prowadzą spokojne życie w przytulnym domku nad rzeką. Umieją docenić to, co mają i celebrować drobne przyjemności. Wiedzą, jak niewiele potrzeba do szczęścia i potrafią to szczęście pielęgnować. Są uroczo ufni, trochę naiwni, ale jednocześnie otwarci na świat. Nie boją się opuścić swojej bezpiecznej przystani i chętnie wyruszają na poszukiwanie przygód. Trzeba też dodać, że na ich drodze nie brak różnych trudności. Napotkane osoby nie zawsze są sympatyczne, a czasami nawet całkiem nieprzyjazne.

Perypetie Misia i Tygryska niosą ze sobą spory ładunek refleksji o życiu, podanych jednak w nienachalny i sympatyczny sposób. Janosch, dyskretnie i z ciepłym humorem przedstawia rzeczywistość. Opisuje, jak jego mali bohaterowie poszukują idealnego miejsca do życia lub wybierają się po największy skarb na świecie. Pokazuje także, jak łatwo można zostać przez kogoś zmanipulowanym.

Opowiadania o Misiu i Tygrysku są doskonałym pretekstem do zastanowienia się, co w życiu jest naprawdę ważne, a co można sobie z czystym sumieniem odpuścić. Czasami przecież i tak wszystko układa się całkiem inaczej niż się spodziewaliśmy.

Najbardziej ujmujące jest jednak to, że Miś i Tygrysek w każdej sytuacji mogą na siebie liczyć. Dają sobie nawzajem poczucie bezpieczeństwa i bezwarunkowej akceptacji. Mogą się pokłócić, a nawet czasem pobić, ale nic nie jest w stanie zepsuć ich przyjaźni, bo „kto ma przyjaciela, ten może się niczego nie bać".

Całości dopełniają fantastyczne, dowcipne ilustracje autora, na których za każdym razem można dostrzec coś nowego.

Ta książka daje ogromny zastrzyk optymizmu i pozytywnej energii. U nas w domu gości już od trzech lat. Moje dzieci znają ją praktycznie na pamięć, a jednak często z przyjemnością do niej wracają.

Dagmara Skiba (nagroda w konkursie "Odświeżamy kanon lektur")

***

Życiowe i podróżnicze perypetie Misia i Tygryska opisane i narysowane przez Janoscha to absolutny „must have” małego czytelnika. Tej parze przyjaciół udało się rozsławić Janoscha, niemieckiego twórcę o śląskich korzeniach, na prawie całym świecie. Niepoprawni marzyciele, kulinarni smakosze, podróżnicy, których motto brzmi: wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – oprowadzają dzieci po świecie serdecznych relacji, towarzyskich biesiad i czułych gestów. Są w nim także pęknięcia, jak to w życiu: przyjaźń wystawiona na próbę, zawiedziona miłość, choroba. Ale i tak wszystkie przygody Misia i Tygryska kończą się szczęśliwie, Arkadia ma się dobrze.

Jeśli nie zdążyliście kupić wcześniejszych wydań przygód Misia, Tygryska i ich przyjaciół, możecie zaopatrzyć się w trzy eleganckie zbiorki, które ukazały się pod koniec 2014 r. nakładem Znaku. Klasyczne, najbardziej znane i śmiem twierdzić najlepsze historyjki znajdziecie w "Panamie". Wcześniej niepublikowane teksty z tomu "Nowi przyjaciele" zawierają jedno dłuższe opowiadanie o wielkiej wyprawie naszych bohaterów i ich licznych kompanów w poszukiwaniu niedźwiedzia, wujka Puszkina. Drugą część książki wypełniają „najpiękniejsze opowieści i wierszyki o zajączkach”.

No cóż, Janosch lubił absurd, mrugnięcie okiem; pewnie Parnasu swoją poezją nie przekona, ale małym i większym fanom zajęcy, tudzież nonsensu, radość sprawić może.

Ewa Skibińska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • OKO
 • Wróble na kuble