Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kacperiada. Kacper z szuflady. Zestaw urodzinowy

Autorzy: , dodano Czwartek, 8 grudnia 2011 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Kacperiada. Kacper z szuflady. Zestaw urodzinowy"
Grzegorz Kasdepke
ilustr. Piotr Rychel
Wydawnictwo Literatura, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jeśli któryś z rodziców nie ma pomysłu na dobry prezent dla swojego synka w wieku przedszkolnym, a pragnie czytać dziecku literaturę, która jest wciągająca oraz zabawna także dla dorosłego i w której można się odnaleźć i na niej wesprzeć w rodzicielskim „trudzie” - to polecam „Zestaw urodzinowy” Grzegorza Kasdepke.

Składa się on z dwóch tomów opowiadań, znanych bliżej wszystkim Kasdepkomaniakom oraz z urodzinowego gratisu w postaci pięciu świeżutkich historii. Wszystkie pomieszczone w książce dziełka napisane zostały z perspektywy rodzica, nieco nierozgarniętego, ale jakże kochającego taty, który opisuje przygody, jakie zdarzyły się jego synkowi Kacprowi. Jakie to są przygody? Przede wszystkie zwyczajne, czyli takie, jakie przeżywa dziecko w przedszkolu, w szkole, w kąpieli czy windzie. Po drugie: szalenie zabawne!

W pierwszym tomie pt.: „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” przyglądamy się przedszkolakowi i jego tacie w codziennych sytuacjach, rozmowach. Po raz kolejny zaskakuje nas, że kilkuletni brzdąc jest taki ciekawski i przeszkadzalski. A przy tym zadaje wiele niemądrych pytań – np. czy można sprzedać uszy oraz psoci na potęgę m.in. rozchlapując wodę w łazience. Uśmiechamy się czytając o tym, jak tato próbuje w porę zdążyć z synkiem do przedszkola i jakoś mu to nie wychodzi, między innymi dlatego, że wdaje się w rywalizację z innymi rodzicami. Rozumiemy, że i temu jakże cierpliwemu rodzicowi czasami puszczają nerwy i musi w odosobnieniu studzić emocje.

Akcja „Kacpra z szuflady” przenosi nas w jeszcze inne rejony. Nasz bohater jest już starszy, dojrzalszy, więc chodzi do szkoły, podróżuje z tatą do babci, odrabia zadania domowe, a nawet... zakochuje się i ma kilku rywali. Tato staje wobec nowych wyzwań wychowawczych i nadal z wdziękiem sobie z nimi radzi lub nie. Opowiadania są nieco dłuższe, niektóre bardziej rozbudowane fabularnie i trzymające w napięciu. Nadal pełno w nich energii i humoru. Z kolei urodzinowy bonus rozpoczyna się przepisem na dobre opowiadanie o Kacprze. Dalej zdradzać nie będę, zapewniam, że jest równie zabawnie i mądrze, jak w pierwszym, wielokrotnie nagradzanym tomie.

Z wszystkich opowiadań pomieszczonych w „Zestawie urodzinowym” kilka szczególnie zapadło mi w pamięć. Wśród nich znalazła się przygoda, w której to nasz kilkuletni bohater podróżuje z tatą do Białegostoku i aby zabić nudę gra w „Krowę za dziesięć”. Czy to fajna gra? Przekonajcie się sami, pamiętajcie jednak, że może ona ściągnąć na was kłopoty z policją. Niezwykle sympatyczna jest również historia pt. „Winda”, w której nasi bohaterowie zamiast do „babci warszawskiej” trafiają do św. Piotra, a wszystko to za sprawą tytułowej windy.

W jednym z wywiadów Grzegorz Kasdepke wyraził zdziwienie, że dzieciom spodobały się historie opowiedziane z perspektywy „starego ramola”. Ale dalej przyznał, że być może powodem jest to, że tato, opisywany w jego książkach, nie jest wszechwiedzący, nieomylny i przemądrzały. Takim rodzicem niejeden z nas chciałby być, gdy tymczasem...wychodzi jak zawsze.

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple