Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pan Błysk

Autorzy: , dodano Czwartek, 4 sierpnia 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Pan Błysk"
John Ronald Reuel Tolkien
przeł. Paulina Braiter
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, 2008


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

John Ronald Reuel Tolkien, autor "Hobbita" i "Władcy Pierścieni", napisał też kilka innych książek. Choć może mniej znane, bo skromniejsze i nie tak „efektowne”, są wszakże godne polecenia. Jedna z nich to zabawna i pełna zaskakujących wydarzeń historia pana Błyska.

Tytułowy bohater mieszka na wzgórzu w białym domu z czerwonym dachem i słynie z zamiłowania do niezwykle wysokich cylindrów (stąd niespotykanie wysokie drzwi frontowe). Pewnego dnia postanawia kupić samochód. Jaskrawożółty. W środku i na zewnątrz. Założywszy zielony cylinder – bo dzień zapowiadał się ładnie (jak zapewnił go Żyrólik), jedzie ze wzgórza na swoim rowerze prosto do sklepu pana Binksa. Tam, za pięć szylingów (plus sześć pensów za czerwone koła), nabywa swój wymarzony pojazd. Postanawia pojechać nim do znajomych, państwa Tumańskich. Cóż, biedny pan Błysk nie wie jeszcze, że po drodze spotka go kilka przykrych niespodzianek. Najpierw, biorąc ostry zakręt w lewo, zupełnie nieoczekiwanie wpadnie na pana Dnia (i jego wózek pełen kapusty), potem (na kolejnym skrzyżowaniu) przewróci panią Knoć (a jej wózek z bananami rozpadnie się na kawałki). Zanim dotrze do Tumańskich, w jego samochodzie będzie już pan Dzień, wraz ze wszystkimi główkami kapusty, które wiózł w swej taczce, pani Knoć, banany i osioł (na szczęście uwiązany z tyłu do samochodu, a nie siedzący na fotelu). I wtedy, gdy pan Błysk (przekonany, że już wyczerpał limit przygód na jeden dzień) wjedzie do lasu, drogę zastąpią mu: Archie, Teddy i Bruno. Trzy niedźwiedzie. Wygłodniałe. I bardzo pewne siebie…

A co dalej… Dalej będzie już tylko ciekawiej (może nie dla pana Błyska). Ale dla czytelnika na pewno. Bo w książce tej, oprócz ciekawej fabuły i poczucia humoru, znajdziemy też wspaniałe ilustracje. Autorstwa samego Tolkiena. Trochę czasem nieudolne – choć może to źle powiedziane, raczej niedokończone lub niejednolite (lecz czy to wada?) – za to urocze i bardzo zabawne.

Wyjaśnię jeszcze tylko, kim jest prognozujący pogodę Żyrólik. To oczywiście królik z szyją żyrafy. O brezentowej skórze (a więc odporny na warunki atmosferyczne). Mieszka w ogrodzie, w głębokiej norze i jest ślepy – choć zagląda często w okno sypialni. Na dodatek kładzie się spać rano, a wstaje wieczorem. O pogodzie ma zatem pojęcie dość znikome, choć z pewnością do życia nastawiony jest optymistyczne. Czego i wszystkim czytelnikom życzę!

Adriana Dobrzyńska-Suchy

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Arctic
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną