"Olivia"
tekst i ilustr. Ian Falconer
przeł. Zuzanna Naczyńska
Wydawnictwo Egmont, 2009
Świnka z charakterem
Olivia to bohaterka jednej z przyjemniejszych książek skupiających się na życiu i marzeniach małej świnki i pokazaniu tego, co lubi oraz czego nie lubi robić.
Historia jest dość prosta - czytając towarzyszymy Olivii i obserwujemy jej codzienne poczynania, m.in. przebieranie się we wszyściusieńko, co tylko ma w szafie. Oczywiście, włączając w to zakładanie długich rajstop na dwie z czterech raciczek (to chyba mój ulubiony obrazek). Poza tym odwiedzimy z nią muzeum i zobaczymy, jak ta dawka sztuki twórczo na nią wpływa. Dzień jest przypieczętowany wspólnym wieczorem z mamą.
Jeśli sądzicie, że Olivia jest spokojną i układną świnką i że nie ma charakteru, to grubo się mylicie. Jest ciekawska i pewna siebie. I to mi się w niej podoba.
Przejdźmy do strony wizualnej książki. Na pierwszy rzut oka widać, że rysunki wykonane zostały ręcznie. Są to szkice postaci. Detale typu szminka, ubranka są w kolorze czerwonym. Nie znajdziemy w książce innych barw. Taki zabieg przypadł mi do gustu.
Podsumowując, to całkiem ciekawa pozycja. Na pewno nie dla każdego - nie polecałbym jej dzieciom, dla których bardzo liczy się wartka akcja, czy dla tych, które szukają tętniących kolorami stronic. Jeżeli jednak Wy i Wasze dzieci lubicie świnki, które znają swoją wartość, to powinniście tę książkę wspólnie przetestować.
Poza "Olivią" została jeszcze wydana "Olivia i orkiestra". W roku 2010 ukazały się kolejne książki serii, ale niestety, zabrakło w nich całej oprawy, która wyróżniała dwie pierwsze części.
Piotr Prósinowski, student pedagogiki: wczesnej edukacji z językiem angielskim na Uniwersytecie Gdańskim. Przyszły nauczyciel, "zapaleniec pisarski", wielbiciel wszelkiego rodzaju sztuki. Kiedyś niezwykle nie lubił pisać, ale wygląda na to, że ludzie się zmieniają...
link