Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

The Robber Hotzenplotz

Autorzy: , dodano Wtorek, 2 sierpnia 2011 | kategoria: Obce strony, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"The Robber Hotzenplotz"
Otfried Preussler
ilustr. Franz Josef Tripp
przeł. Anthea Bell
Wydawnictwo Knight Books, 1974


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„The Robber Hotzenplotz” to kryminał, komedia i baśń dla najmłodszych w jednym. Charakterystyczne dla autora poczucie humoru, wartka fabuła i niespodziewane zwroty akcji sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem (z przerwami na trzymanie kciuków bądź wybuchy niepohamowanego śmiechu).

Historia zaczyna się całkiem niewinnie: Kasperl i jego przyjaciel Seppel dali babci na urodziny niezwykły prezent - młynek do kawy grający jej ulubioną piosenkę „Nuts In May”. Urządzenie wymyślili i wykonali sami. Pech chciał, że ten innowacyjny młynek wpadł w oko pewnemu rabusiowi. Hotzenplotz, pod nieobecność chłopców, terroryzuje babcię i ucieka ze zrabowanym grającym przedmiotem pożądania. W tych dramatycznych okolicznościach przerażona babcia pada zemdlona i w takim stanie znajduje ją sierżant oraz dzieci. Kasperl i Seppel, nie zastanawiając się ani chwili, ruszają z pomocą wymiarowi sprawiedliwości. Chcą złapać rabusia i odzyskać skradzione mienie. Ale jak znaleźć zbója, który wciąż wymyka się policyjnym obławom? Chłopcy wmyślają podstęp, jednak czy ich śmiały plan się powiedzie? Z tym może być problem, bo Hotzenplotz nie jest wcale taki głupi i niełatwo go podejść. Tym bardziej, że na fortelach zna się jak nikt inny, a jego arsenał stanowią miecz, siedem noży i pistolet na pieprz.

I chociaż na początku wydawało się, że Hotzenplotz da się nabrać, sprawy przybrały zgoła nieoczekiwany obrót. Nie udało się przechytrzyć rabusia i to on złapał chłopców w pułapkę. Zdradzę jeszcze, że jednego z chłopców Hotzenplotz sprzedał swojemu przyjacielowi, czarnoksiężnikowi Petrosiliusowi Zackelmannowi. Ten czarodziej jest trochę niewydarzony – nie potrafi wynaleźć takiego zaklęcia, dzięki któremu nie musiałby codziennie obierać ziemniaków i nosić kuchennego fartuszka. Tak więc chłopiec przyda mu się w roli służącego, a to dopiero początek wielkiej przygody…

Jak zakończy się ta cała heca? Warto przeczytać, nie tylko po to, by poznać zakończenie! Perypetie rzezimieszka, chłopców i młynka zostały nawet sfilmowane. W 2006 roku w Niemczech miała miejsce premiera filmu wyreżyserowanego przez Gernot Roll, główną rolę zagrał Armin Rohde, znany dorosłym chociażby z filmu „Biegnij Lola, biegnij”. „Rabuś…” został przetłumaczony na 34 języki, brakuje tam chyba tylko polskiego. A szkoda, bo to książka wartościowa. Wymyśleni przez Preusslera bohaterowie - nawet jeśli są to czarne charaktery - budzą sympatię czytelnika. Postaci są wielowymiarowe, a ich przygody ciekawe i zaskakujące. I może między innymi to sprawia, że opowiadania niemieckiego pisarza są tak popularne wśród czytelników na całym niemal świecie. Nie ma tam też przemocy w rodzaju tej, do której przyzwyczajają nas czytadła w rodzaju Harry’ego Pottera. Jednocześnie autorowi udaje się uniknąć charakterystycznych w bajkach dla dzieci uproszczeń i moralizatorstwa.

Atutem książki jest też oryginalna szata graficzna. Oryginalna kreska i wdzięk rysunków Josefa Trippa zachwycą wszystkich wrażliwych czytelników. Warto nadmienić, że opowieści Preusslera mają swoje źródło w baśniach i legendach. Stąd pisarz czerpał wiele motywów i szukał pierwowzorów postaci. Jak sam przyznał, jego książki są skierowane zarówno do dzieci, jak i do dorosłych czytelników, którzy powinni poszukać dziecka w sobie. I marzył o tym, że z pomocą jego powieści czytelnicy nauczą się częściej korzystać z wyobraźni.

O autorach:

Otfried Preussler (ur. 1923 r.) - niemiecki pisarz dla dzieci, autor 32 książek przetłumaczonych na 55 języków, za które otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Co ciekawe, łączna liczba wszystkich wydań już dawno przekroczyła liczbę 50 milionów egzemplarzy. W poszukiwaniu niezwykłych historii mały Otfried przeglądał ogromną rodzinną bibliotekę i uważnie przysłuchiwał się opowieściom lokalnych gawędziarzy. Duży wpływ na jego późniejszą twórczość miała babcia Dora i jej czarodziejskie powiastki. Zanim jednak został pisarzem, pracował jako nauczyciel oraz reporter dziecięcego radia. Po kilku pisarskich próbach nastąpił przełom – „Der kleine Wassermann” („Mały Wodnik”) z miejsca odnosi czytelniczy sukces. Wiele historii, opisanych w książkach, Preussler opowiadał swoim dzieciom przed snem. Tak było z „Malutką czarownicą” i innymi bohaterami dziecięcej wyobraźni: Małym Duszkiem („Das kleine Gespenst”), Krabatem (polskie wydanie zilustrował Antoni Boratyński). Na podstawie tych dwóch książek powstały filmy animowane, a historia Krabata, ucznia czarnoksiężnika, doczekała się kilku ekranizacji.

Franz Josef Tripp (1915-1978) - niemiecki rysownik, autor ilustracji książkowych dla dzieci. Zanim został cenionym ilustratorem, pracował jako grafik reklamowy, a nawet parał się pisarstwem. Współpracował z wydawnictwem Thienemann, zilustrował książkę „Kuba Guzik i maszynista Łukasz” (a także inne, np.: książeczki o Jimie Knopf) Michaela Ende, co stało się początkiem ich długoletniej współpracy oraz przyjaźni. Tripp jest również autorem ilustracji do książek Otfrieda Preusslera, m.in. „Małego Duszka”.

Magdalena Świtała

link

Jak wspaniale, że Pani napisała o tej książce. Też mi jej brakuje na polskim rynku - na pewno znalazłaby wielbicieli.Pisałam o niej na moim blogu o książkach dla dzieci - tam też próbka tłumaczenia pierwszego rozdziału, którą zrobiłam dla moich dzieci:) Ich reakcje były jednoznaczne - Rabuś bardzo się podobał:)Może kiedyś ktoś się w końcu skusi i wyda ją u nas. Pozdrawiam

http://poleczkazksiazkamibeel2.blox.pl/2010/11/Rabus-Hotzenplotz-Otfried-Preussler.html

dodał: be.el, Piątek, 5 sierpnia 2011 09:39

Dobra wiadomość jest taka, że tę książkę wyda wiosną 2012 Wydawnictwo Bona!

dodał: Ewa Skibińska, Piątek, 5 sierpnia 2011 13:12

Mały Duszek, Krabat. Rabuś. Świetnie! Dziękuję za dobre wieści:)

dodał: be.el, Piątek, 5 sierpnia 2011 15:03

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • Arctic
 • OKO