Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Niezwykły zmierzch

Autorzy: , dodano Wtorek, 12 lipca 2011 | kategoria: Z archiwum słonia, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Niezwykły zmierzch"
Jan Czepik-Leżachowski
ilustr. Wiktor Sadowski
Wydawnictwo KAW, 1987


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Bajka niezwykła, trochę dziwna a przy tym niebanalna. Przyznam, że sięgnęłam po nią ze względu na tytuł, bo zmierzch to taka magiczna, odrealniona pora, kiedy jeszcze nie jest ciemno, ale już nie ma takiej jasności jak za dnia. Gdy zaczyna zmierzchać, przedmioty wydłużają swoje cienie, słońce już zaszło, noc jeszcze nie nastała. Warto wiedzieć, że są różne rodzaje zimowych zmierzchów: siwe jak włosy babci i dziadka, albo niezwykłe – zdarzające się w sercach i bajkach.

W drugim rozdziale spotykamy Kajtka, którego pasją jest rysowanie. Staje się to też przyczyną jego kłopotów, kiedy narysowany przez niego czarownik Bambol nagle ożywa i ucieka z kartki, a potem rusza w pościg za chłopcem. Aby nie wpaść w jego ręce Kajtek ucieka leśną ścieżką, którą dostrzega w lustrze. Trafia do krainy, która przypomina te spotykane we śnie: jak w kalejdoskopie błyskawicznie zmieniają się plenery i postacie. Chłopiec podczas podróży spotyka przeróżne stworzenia, mówiące „po ludzku”, choć często metaforycznie. Są wilki bawiące się z owcami, ścigające się na rowerach kozy, gadające pingwiny, śpiewający rekin i wiele innych oryginałów.

„Niezwykły zmierzch” to, wedle słów autora, niby bajka o Kajtku i złym czarowniku. Czyli powieść, która jak sądzi autor Jan urodzony nad rzeką San szarą godziną lutową, kiedy słońce było w znaku wodnika – nikogo nie poucza, nie mówi za dużo o miłości, wyjaśnia zaś przy sposobności znaczenie słów bulaj, ambaras, ruczaj. Surrealistyczna, pisana prozą poetycką, z zabawnymi rymami. Zresztą nie ma w tym zabiegu nic dziwnego, bo autor książki był poetą, dziś niesłusznie zapomnianym. Warto przyjrzeć się bliżej ilustracjom, które doskonale współgrają z tekstem i są uzupełnieniem treści „Niezwykłego zmierzchu”. Synteza obrazu i słowa, oniryczne wizje artysty sprawiają, że trudno oderwać od nich wzrok (mimo kiepskiej jakości druku) i przenoszą czytelnika do świata fantazji, gdzie spełniają się najbardziej absurdalne dziecięce marzenia – „bo we wszystko trzeba uwierzyć, żeby uwierzone się stało”.

O autorach:

Jan Czopik (1939 - 1977) – poeta, ma w swoim dorobku opowiadania, wiersze, prozę poetycką, recenzje, tłumaczenia (głównie z literatury rosyjskiej), publikowane w wielu czasopismach. Razem z żoną prowadził dom otwarty, w którym gościli artyści i młodzi poeci z całej Polski. Był bliskim przyjacielem Stachury, który nazywał go „Jaśkolubym”.

Wiktor Sadowski (ur. 1956 r.) – malarz, plakacista, autor ilustracji książkowych. Projektuje głównie plakaty teatralne, za które otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Złoty Medal na X Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, wyróżnienie na VI Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lahti w Finlandii, I i III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Plakatu Teatralnego w Osnabruck, Złoty Medal Stowarzyszenia Ilustratorów - Society of Illustrators.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Plasterek