Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Szara mysz z chaty na skraju wspomnień

Autorzy: , dodano Piątek, 8 lipca 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla każdego

"Szara mysz z chaty na skraju wspomnień"
Joanna Klara Teske
ilustr. Magdalena Słomska
Wydawnictwo Mimochodem, 2009

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Opowieści babci i dziadka

Gdy byłem dzieckiem i zostawałem u swojej babci na noc, zawsze piłem kakao. Gdy razem wyjeżdżaliśmy na wakacje, babcia i dziadek zawsze czytali mi książki i opowiadali różne historie. Właśnie na takich uczuciach i wspomnieniach bazuje Joanna Klara Teske, autorka "Szarej myszy z chaty na skraju wspomnień". Wiecie co Wam zaproponuję? Zanim zaczniecie dalej czytać tę recenzję, zróbcie sobie porządny kubek kakao!

Zazwyczaj pisząc o książkach zaczynam od postaci lub treści, ale w tym przypadku po prostu muszę zrobić wyjątek. Chciałbym rozpocząć od tego, jak fenomenalnie książka wygląda. Może nie jest niezwykle wytrzymała, może nie ma twardej okładki, ale sposób wykonania zasługuje na złoty medal. Całość jest wydrukowana na szarym papierze, a kartki związano szaro-białą rafią. Ma się wrażenie, że to autorka sama usiadła i związała każdy egzemplarz. Nie mogłem wyjść z podziwu. Wszystko dopełnione jest pięknymi w prostocie szkicami bohaterów. Uważam, że delikatność tej książki może okazać się zaletą. Przez to, że jest piękna, a za razem delikatna, może być okazją do nauczenia dziecka, że o książkę trzeba dbać, gdyż nie jest niezniszczalna.

Przejdźmy do bohaterów, a jest ich trójka. Babcia, dziadek i stara mysz. Wspólnie, w spokoju mieszkają w jednej chacie leżącej na skraju wspomnień, oczekując nadejścia zimy oraz wspólnego przesiadywania przed kominkiem. Postacie mają swoje charaktery. Tak naprawdę to momentami przypominali mi własnych dziadków - zdarzy się, że jedno wtrąci się drugiemu w słowo, że babcia pouczy dziadka, przerwie nagle wspólne przesiadywanie na ganku, by iść wstawić wodę na ziemniaki. Z pewnością dodaje to historii naturalności.

A historia jest raczej spokojna, nie dzieje się tam za wiele, ale ja nie zapisałbym tego na minus. Wszystko specjalnie zostało stworzone w atmosferze rozmyślania o przeszłości. Jest to spokojna, może nawet odrobinę filozoficzna pozycja, bo pozostawia trochę miejsca na interpretację, przez co może się okazać wymagająca w stosunku do młodych czytelników.

W historii "Szarej myszy z chaty na skraju wspomnień" znajdują się też opowieści babci oraz dziadka z czasów, gdy byli jeszcze młodzi. Dzięki temu czytelnicy prawdopodobnie przerwą na chwilę lekturę, by zastanowić się jakie historie sami mieli okazję usłyszeć od swoich dziadków. Jest to naprawdę wielki plus, bo zarówno dzieci, jak i dorośli dzięki postaciom z książki zaczynają myśleć o swoich własnych krewnych.

Mimo braku wartkiej akcji chętnie wspólnie z starą myszą wysłuchałem opowieści babci i dziadka. Może nie były to bardzo długie opowieści, ale niezwykle urokliwe. Proste i takie, jakie sami moglibyśmy usłyszeć od własnych babć i dziadków. Dzięki temu z tej książki zbudowanej z szarych kartek bije pewnego rodzaju ciepło.

Wiecie co? Będę już kończył. Pewnie i można by napisać coś więcej, ale teraz naszła mnie ochota, by zadzwonić do własnych dziadków. Chyba nie obrazicie się, jak pozostawię was z lekturą sam na sam, prawda? Po prostu chciałbym z nimi porozmawiać.

Piotr Prósinowski, student pedagogiki: wczesnej edukacji z językiem angielskim na Uniwersytecie Gdańskim. Przyszły nauczyciel, "zapaleniec pisarski", wielbiciel wszelkiego rodzaju sztuki. Kiedyś niezwykle nie lubił pisać, ale wygląda na to, że ludzie się zmieniają...

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Arctic
 • Żółwik
 • ryms w empikach