Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 11 lipca 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach"
Wojciech Widłak
ilustr. Paweł Pawlak
Wydawnictwo Format, 2008

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kapeluszniaste Czary-Mary

Gdybym miał zostać magikiem, to wcale nie chciałbym wyciągać królików z kapelusza. Jeden stanowczo wystarczy, a co później robić z kolejnymi? Zamiast królików chciałbym wyjmować opowieści. Nawet takie króciutkie. Takie co mają dosłownie po dwa, trzy, lub cztery zdania. Chyba właśnie tak powstało "Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach" - całość została wyjęta z magicznego cylindra. Szkoda, że sam nie mam takiego kapelusza, z którego mógłbym wyciągać „opowiadanka”, ale może pożyczę takowy od Wojciecha Widłaka albo od Pawła Pawlaka?

Wspomnieni panowie są autorami tej ciekawej pozycji, która mimo moich początkowych wątpliwości okazała się całkiem intrygująca. Przedstawia nam ona życie kilku kapeluszowych przyjaciół, pewnego drzewa oraz raczej mało ruchliwego kota - no, ale trudno, by porcelanowy kot był ruchliwy!

W ten sposób poznamy Wierzbownika, Ogrodniczkę, Puszczającego Stateczki, Rapsodnika oraz jeszcze kilku innych jegomości. Warto zwrócić uwagę na same imiona bohaterów - są po prostu genialne. Nie będziemy mieli tutaj nudnych imion rodem z kalendarza, nie będziemy mieli też wymyślnych nazwo-podobnych łamaczy języka. Imiona poszczególnych krasnali są ich esencją, którą uda nam się skosztować, dzięki wyjaśnieniu - na przykład przeszłości danego krasnala. To naprawdę prosty, a zarazem cudowny zabieg przybliżający czytelnikowi postaci małych bohaterów.

Zastanawiacie się co jeszcze zostało wyciągnięte z kapelusza? Wraz z krasnalami pojawiły się ich problemy i rozmyślania. Tekst prezentuje różnego rodzaju wątpliwości naszych bohaterów, ich rozterki, a wszystko to jest podszyte pewnego rodzaju filozofowaniem. Tak więc może nie znajdziecie tutaj wielkich przygód, gdzie świat zostanie uratowany dzięki grupce odważnych krasnali. Ale za to nasi mali przyjaciele przypomną nam oraz dziecięcym czytelnikom jaka tak naprawdę jest miłość, że czasami nie warto siedzieć jedynie z nosem w książkach lub że czasami bycie niezauważalnym nie jest takie straszne. To raptem kilka przykładowych krasnoludkowych rozterek.

Jeżeli chodzi o wygląd książki, to jest on niczego sobie! Mamy twardą okładkę, więc nie ma co się martwić, że jakiś krasnal na niej usiądzie i będzie cała pogięta. Warto zauważyć, że jest zrobiona w całkiem przyjemny sposób. Może nie jest kolorowa, ale w tym jej urok. Jest stylizowana na starą książkę, która niejedno widziała. Nie razi w oczy, ilustracje wewnątrz książki są poprowadzone w monochromatycznym brązie. Wszystko doskonale pasuje do pozycji bazującej w tak dużej mierze na dumaniu i rozmyślaniu.

Więc dla kogo właściwie jest ta książka? Bo jak wyciągamy cokolwiek z magicznego cylindra, to przecież musimy mieć na uwadze tych, którzy są naszymi widzami. Powiedziałbym, że nie jest to książka dla dzieci, które same nie lubią od czasu do czasu trochę podumać. Nie jest to też książka dla tych, którzy szukają wartkiej akcji. To pozycja dająca do myślenia. Zazwyczaj „opowiadanka” zwieńczone są trafną myślą, lub spostrzeżeniem. Tak więc z pewnością nie jest to książka dla każdego, ale jeżeli Wy, lub Wasze dzieci macie w sobie coś z filozofa, lubicie rozmyślać, ciekawią Was krasnale mieszkające przy fontannie nieopodal płaczącej wierzby, to sądzę, że znajdziemy w ich świecie coś dla siebie.

Warto wspomnieć, że książka jest także dostępna w wersji audio-book.

PS. Drodzy autorzy! Jeżeli zauważyliście brak magicznego kapelusza, nie martwcie się. Szukam w nim zapowiedzi Waszych kolejnych książek. Obiecuję wkrótce oddać Waszą własność.

Piotr Prósinowski, student pedagogiki: wczesnej edukacji z językiem angielskim na Uniwersytecie Gdańskim. Przyszły nauczyciel, "zapaleniec pisarski", wielbiciel wszelkiego rodzaju sztuki. Kiedyś niezwykle nie lubił pisać, ale wygląda na to, że ludzie się zmieniają...

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Plasterek
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook