Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Krzyś jest wyjątkowy. Dla dzieci o autyzmie

Autorzy: , dodano Czwartek, 16 czerwca 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Krzyś jest wyjątkowy. Dla dzieci o autyzmie"
Charles A. Amenta III
przeł. Ewa Wojtych
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nominowana do "Przecinka i kropki 2010" książka "Krzyś jest wyjątkowy. Dla dzieci o autyzmie" Charlesa A. Amenta'a III zasługuje na chwilę uwagi, co najmniej z dwóch powodów: pierwszym jest treść, drugim szata graficzna. Obie komponują się idealnie.

Autyzm, specyficzne zaburzenie rozwoju, które w świadomości społecznej obrosło legendami i mitami, na stronach tej niezwykłej książeczki zostało z wdziękiem odczarowane. Charles A. Amenta III, lekarz i ojciec trzech synów, w tym jednego – jak sam to określa – dotkniętego autyzmem, zdecydował się przybliżyć specyfikę zaburzenia wszystkim dzieciom. Zrobił to bardzo rzetelnie, prostym, delikatnym językiem odwołując się do ich codziennych doświadczeń, choćby zabawy, przyjaźni, komunikacji werbalnej, czy rzeczy tak prozaicznych jak wieczorna kąpiel. Jak zapewnia, liczy tym samym na otwarcie dyskusji na temat podobieństw i różnic między dziećmi z autyzmem a ich rówieśnikami. Tytułowa wyjątkowość (super special) Krzysia nie polega więc na jego niesamowitości, czarowności, ale znacznej odmienności jego zachowania. Chłopiec nie mówi i nie lubi używać języka migowego, czasami rozmazuje dżem i unika obecności nowych, nieznanych mu osób. Posiada własne niezrozumiałe dla obcych rytuały. Bywa trudny w kontakcie.

Młodych odbiorców, porywa zawarty w omawianej książeczce autentyzm, który podkreślają wykorzystane czarno białe zdjęcia chłopca i jego rodziny w wielu miejscach fantastycznie wplecione w stylizowane na dziecięcą kreskę rysunki. Nie bez znaczenia są też, promieniujące ze stron troska i poczucie wspólnotowości.

Może to nie najweselsza z lektur dziecięcych. Taka, która każe borykać się z jakąś tajemnicą, daje posmak nieprzewidywalności życia i jego zagadkowości, ale to chyba właśnie dzięki takim książkom, pozytywnie komplikuje się dziecięce wyobrażenie na temat rzeczywistości, rodzi umiejętność refleksji, empatii i zaangażowania społecznego. Mało tego, wbrew, niechęci niektórych rodziców, dzieciom książeczka bardzo podoba się. Już w trakcie i długo po, nie ma końca pytaniom.

Anna Czyńska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Plasterek
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • OKO