Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wszystko przez Amandę

Autorzy: , dodano Środa, 10 sierpnia 2011 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Wszystko przez Amandę"
Piotr Rowicki
ilustr. Dorota Rewerenda-Młynarczyk
Wydawnictwo W.A.B. 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Bliźniaki Karol i Amanda będą jeszcze długo wspominać ostatnie wakacje. O przygodach dzieci nic byśmy nie wiedzieli, gdyby nie wypracowanie, jakie chłopiec musiał napisać w szkole – o tym, jak spędził letnie miesiące. Karol mógłby je opisać wyłącznie jednym słowem: KATASTROFA!

Jego zdaniem wszystkiemu jest winna jego siostra Amanda. Jak to wśród rodzeństwa bywa, urocze dzieci nie szczędzą sobie złośliwości (ale wszystko w granicach dobrego smaku), na dodatek mają zupełnie różne charaktery, co i rusz ścierają się w rozmaitych kłótniach. Zapracowani rodzice wynajęli do opieki nad nimi francuską nianię o wdzięcznym imieniu Nikoletta, która próbuje okiełznać nieznośną dwójkę. Trzeba przyznać, że niania ma niezły charakterek! Dręczy ich na przykład nieustannie ćwiczeniami na pianinie i odpytuje z biografii wielkich kompozytorów.

Pierwsza traci cierpliwość Amanda. Któregoś dnia wykrada w szkole z gabinetu profesora Ciereszki buteleczkę z nieznaną miksturą. Dolewa kilka kropel do napoju Nikoletty, a ta po wypiciu specyfiku… znika nie wiadomo gdzie. I w takich oto zaskakujących okolicznościach rozpoczyna się wielka przygoda. Najpierw jednak przerażone dzieci jadą do domu profesora i wspólnie próbują wymyślić jakiś sposób na znalezienie niani. Nie jest to takie proste, bo profesor Ciereszko nie dość, że jest roztrzepany, to nie widzi powodów do zmartwienia, skoro eksperyment się powiódł. W końcu z odsieczą przybywa jego kolega naukowiec (Szkot w dodatku, pisujący do czasopisma „Nature”) profesor Malcolm Adams. Razem zamierzają zgłębić wiekopomne dzieło niejakiego Alberta z Bambergu: „O transmutacji w czasie i przestrzeni”. Tam być może znajduje się remedium, które pozwoli niani wrócić. I kiedy już wydaje się, że wszystko wróci do normy, dzieci wypijają resztę mikstury przenoszącej do innego wymiaru, a poczciwy profesor zapomina wyłączyć żelazko. Oczywiście mieszkanie najpierw doszczętnie płonie wraz z dobytkiem obu profesorów, kończąc żywot efektownym wybuchem. Jakby nieszczęść było mało, płomienie trawią też bezcenny rękopis Alberta z Bambergu (ku rozpaczy Ciereszki był to oryginał!).

Tymczasem rodzeństwo trafia gdzieś do dżungli, zostaje pojmane przez dziwne stwory i wrzucone do lochów. Tam odnajduje się niania (charakter, niestety, pozostał taki sam) oraz pewien przybysz z zamierzchłej przeszłości. Sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna...

Zanim czytelnik dobrnie do finału osobliwej wycieczki po krzywiznach czasu, autor jeszcze nie raz go zdenerwuje, wciągając w wir przygód, zaskakując nagłymi zwrotami akcji i przewrotnie pokrzyżuje plany. Dzięki tym zabiegom od książki trudno się oderwać, czyta się ją szybko i przyjemnie. Wartka akcja, poczucie humoru oraz pełnokrwiste postacie (te wszystkie uszczypliwości Karola i Amandy albo profesorskie dziwactwa) sprawiają, że jest to idealna lektura (z gatunku przygodowo-awanturniczych) na wakacje. Zamiast pełnowymiarowych ilustracji na początku każdego rozdziału jest niewielki szkic, ale to akurat zapisałabym na plus tej książki. Ilustratorka nie narzuca własnej wizji wykreowanego w powieści świata, a czytelnicy mogą do woli używać własnej wyobraźni.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej