Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

M.O.D.A.

Autorzy: , dodano Piątek, 15 lipca 2011 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

„M.O.D.A. czyli Metki Obcasy Dżinsy Adidasy”
Katarzyna Świeżak
ilustr. Katarzyna Bogucka
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Na początku był "D.O.M.E.K.", przybliżający fascynującą sztukę jaką jest architektura. Po nim przyszedł czas na "D.E.S.I.G.N." - jedyną w swoim rodzaju historię wzornictwa w pigułce. W lipcu trafiła do księgarń kolejna już pozycja Wydawnictwa Dwie Siostry, pt. "M.O.D.A.". Książka z gatunku "pięknych i pożytecznych".

Nie da się ukryć, że żyjemy w "wieku estetyki", a o sukcesie jakiegokolwiek wytworu ludzkiej pracy przesądza dziś w znacznym stopniu to, czy charakteryzuje go i wyróżnia dobry projekt. Takie podejście dotyczy każdego produktu: od logotypu firmy, książki, przez zachwycające budynki i opakowania żywności, aż po to, w co się ubieramy. I właśnie o tym, co nosimy na co dzień i na wielkich salonach, opowiada "M.O.D.A.".

Katarzyna Świeżak, historyczka sztuki z wykształcenia, z zawodu dziennikarka, szefowa działów Moda i Styl Życia w "Wysokich Obcasach", popełniła książkę niezwykle pouczającą. To swoista "praca u podstaw", aby – z jednej strony - już w najmłodszych wykształcić świadomych odbiorców, poddających refleksji i krytyce otaczający świat, i rozbudzić w nich poczucie estetyki; z drugiej zaś – zapoznać dorosłych z fascynującą historią mody przez duże M.

"M.O.D.A." stawia sobie cel ambitny: nie tylko streścić w przystępny sposób prawie sto pięćdziesiąt lat osiągnięć ludzkości w dziedzinie projektowania ubrań, ale również wyjaśnić czym jest moda. Bo przecież samo słowa "moda" – zauważa autorka we wstępie – "można rozumieć na kilka sposobów". A to jako sposób ubierania się osobny modnej, a to jako popularność czegoś lub kogoś. "Właściwie modne może być wszystko, ale prawie nic nie jest modne cały czas (o wyjątkach dowiesz się z tej książki)" - czytamy. I jeśli o wyjątkach mowa, to czytelnik dowie się z książki Katarzyny Świeżak m.in.: kto jako pierwszy uszył dżinsy, a kto wymyślił dla nich właśnie taką nazwę?; kim był Jean Patou?; co wspólnego ma krótka spodniczka z autem marki mini cooper i w sukience jakiego projektanta zagrała Jane Fonda w filmie "Barbarella"?

Ale "M.O.D.A." to także szansa na poznanie największych twórców świata mody i ich dzieł: od Coco Chanel, Else Schiaparelli, Christiana Diora, po Paco Rabanne, Vivienne Westwood czy Christiana Lacroix i Jean Paul Gaultier. A wszystko to usystematyzowane względem kraju, z którego pochodzi projektant. I żal może trochę, że wśród szóstki Francuzów znalazło się tylko dwoje reprezentantów Polski – Joanna Paradecka i Grzegorz Matląg.

I jeszcze słowo o samym projekcie książki. Za ilustracje odpowiedzialna jest Katarzyna Bogucka (ur. 1985) - graficzka, ilustratorka, malarka, która współpracowała już z Wydawnictwem Dwie Siostry przy takich książkach jak: "Stefek Burczymucha", "Małpa w kąpieli", "Paweł i Gaweł", "Chory kotek". Za projekt graficzny i skład wzięli się Aleksandra i Daniel Mizielińscy - projektancki duet, znany pod nazwą Hipopotam Studio. Ich słynny "D.O.M.E.K" - książka o architekturze dla dzieci (także wydawnictwo Dwie Siostry) była jednym z najważniejszych wydarzeń na polskim rynku wydawniczym w 2008. Taki team gwarantuje najwyższą jakość.

A więc "M.O.D.A." jako lektura obowiązkowa? Dla wszystkich, bez wątpienia.

Dariusz Szymanowski, ur. 1984 r. w Olsztynie. Poeta, prozaik, redaktor kwartalnika literackiego "Antologia".

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • czaple
 • Arctic